Kolory i motywy. Sławomir Toman

Kolory i motywy. Sławomir Toman

Zapraszamy do udziału w lekcjach i warsztatach muzealnych przygotowanych w oparciu o twórczość Sławomira Tomana. Jego prace przedstawiają różne przedmioty, co jest dla artysty pretekstem do opowiadania o ludziach. Podczas wspólnych spotkań odkryjemy na obrazach przedmioty ukazane z tak wielką precyzją, że można pomylić je z fotografią. Zwrócimy uwagę na połyskliwość, podkreślającą ich charakter. Zastanowimy się, jakie zabiegi stosuje malarz, by na pozór zwykły przedmiot przedstawić w unikalny sposób.

 

Lekcja

 

Martwa natura – opowieść o przedmiotach

Podczas lekcji muzealnej zagłębimy się w świat martwej natury – jednego z najstarszych gatunków malarskich. Z pozoru zwykłe kompozycje owoców, naczyń czy kwiatów kryją w sobie symbole, znaczenia, emocje i historie. Przyjrzymy się twórczości Sławomira Tomana – artysty, który w swojej sztuce łączy realizm z głęboką grą światła i faktur.

 

Warsztaty

 

Sensoryczna martwa natura

przedszkola

Każde dziecko otrzyma kartkę z obrysem m.in. wazonu, kwiatów, cytryny, tkaniny. Zadanie polega na nadaniu im kolorów i faktur. Do wykonania prac dzieci użyją materiałów o różnych powierzchniach i fakturach: folii bąbelkowej, piór, gąbeczek, kredek, miękkich i sztywnych tkanin. Podczas pracy użyjemy rekwizytów, by dzieci mogły rozpoznać oraz nazywać faktury i powierzchnie. Do wypełnienia określonego obrysu wybierzemy materiały o fakturze zbliżonej do rzeczywistego przedmiotu, np. do pomalowania kwiatów wykorzystamy delikatne piórko.

 

Przedmioty nas inspirują

klasy 1-3

Inspiracji poszukamy w tym, co fascynyje samego autora. Podczas warsztatów przeniesiemy na podobrazie malarskie elementy rzeczywistości, przedmioty które nas interesują. Do wykonania prac użyjemy farb plakatowych oraz specjalnego płótna malarskiego.

 

Obraz w obrazie

klasy 4-8

Podczas warsztatów podejmiemy się namalowania martwej natury i otoczenia. Uczniowie będą mieli za zadanie kredkami lub farbami akwarelowymi namalować przygotowaną martwą naturę i widok obok niej. Jako martwa natura posłuży nam kopia obrazu S. Tomana. Warsztat wykorzystuje epizod z czasów studiów artysty. Kiedy w małej pracowni ćwiczyło wielu studentów, zasłaniali sobie widok na ustawioną kompozycję. Wtedy S. Toman malował to, co widział, czyli plecy kolegi oraz jego pracę, a także widoczne fragmenty martwej natury.

 

Martwa natura w negatywie – odwrócona percepcja tekstur

szkoła ponadpodstawowa

Uczestnicy namalują martwą naturę w negatywie, czyli odwrócą role światła i cienia. Do realizacji zajęć wykorzystamy ciemne kartony, białą farbę i pastel olejny. Warsztat jest okazją do ćwiczenia nietypowego podejścia do faktur i światłocienia, rozwijania umiejętności obserwacji.

 

Podstawa programowa:

przedszkole: 1), 3), 5), 6), 9), I.7., II.1., III.4., IV.1.,8

szkoła podstawowa I-III: 2), 4), 5), 7), I.1) a), I.6), IV.11, V.1.1), V.3.1), V.3.2), V.3

szkoła podstawowa IV-VIII:

cele kształcenia: 1-13.

język polski: I.5.,6.,II.1.,5.,III.1.,3.,5.,VI.1.

plastyka: I.1.,2.,3.,4.,5.,6.,II.1.,II.6.

etyka: I.5.,II. 2.,4.

szkoły ponadpodstawowe:

plastyka: I.1.,3.,5.,6.,II.3.,6.,7.

historia sztuki: I.1.,II.10.,11.,12.,13.,IV.4a,7.,8.

język polski: I.1,4.,IV.5.

uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną: 4., 2), 3), 4), 22), 24)

Ja- w rozmowie: 1), 6), 10).

Ja- w świecie kultury i sztuki: 1), 2), 3), 4).

Wszystkie proponowane zajęcia są dostosowane poziomem trudności i sposobem prowadzenia do wieku i możliwości uczestników.

 

Miejsce:

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Stalowa Wola–Rozwadów

ul. Rozwadowska 12

tel. 15 842 02 07, 797 120 229