Tytuł: Cyrk na ulicach Paryża
Własność: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Numer inwentarzowy: MRS/S/278
Dział: Sztuka
Data powstania: 1910
Rodzaj: obraz
Twórca / Wytwórnia: Karpiński Alfons (1875-1961)
Miejsce powstania: Francja, Paryż
Materiał: olej, płótno
Technika: olejna
Wymiary: 43 cm x 51,5 cm
Opis: Artysta przebywał w Paryżu w latach 1907–1912 (z przerwami w okresach zimowych), gdzie intensywnie pracował, poszukując własnego języka wizualnego. Dlatego też paryskie prace wykonane są w różnych stylistykach, jakby autor nie mógł się zdecydować, z którą z nich się identyfikuje. Ten kreatywny czas jest uważany za najlepszy w jego twórczości. Podczas pobytu dokumentował życie paryskich ulic, cyrków i kawiarń, miejsca i ludzi.
Ówczesny Paryż był szalenie malowniczy i wobec różnorodności wrażeń bardzo artystycznie podniecający. Zabytki, wspaniałe galerie sztuki, typy nędzy ludzkiej koczującej pod mostami, typy artystów, modelek, studentów, robotników, różnej narodowości i ras. Ulice z piętrowymi omnibusami z zaprzęgiem trzech siwych koni. Restauracyjki, kawiarnie i knajpy z klientelą bezpośrednią i swobodną w zachowaniu (Wspomnienia, s. 14–15).
Szczególnie fascynował Karpińskiego cyrk, dlatego też dedykował mu kilka obrazów, m. in. Cyrk w ogrodzie z 1908 (olej, tektura, własność prywatna) i Cyrk w Paryżu z 1910 (olej, tektura, Muzeum Narodowe w Krakowie). Prezentowany obraz ukazuje uliczny cyrk ujęty z tzw. „żabiej perspektywy”, tak charakterystycznej dla kompozycji inspirowanych drzeworytami japońskimi – sposób malowania przypomina dzieła Bonnarda.

Udział w wystawach:
– Stalowa Wola 2013 – Alfons Karpiński (1975–1961). W Krakowie i w Paryżu, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, 2013