Tytuł: W pokoju
Własność: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Numer inwentarzowy: MRS/S/259
Dział: Sztuka
Data powstania: 1908
Rodzaj: obraz
Twórca / Wytwórnia: Karpiński Alfons (1875-1961)
Miejsce powstania: Francja, Paryż
Materiał: olej, płótno
Technika: olejna
Wymiary: 56 cm x 40 cm
Opis: Ówczesny Paryż był szalenie malowniczy i wobec różnorodności wrażeń bardzo artystycznie podniecający. Zabytki, wspaniałe galerie sztuki, typy nędzy ludzkiej koczującej pod mostami, typy artystów, modelek, studentów, robotników, różnej narodowości i ras. Ulice z piętrowymi omnibusami z zaprzęgiem trzech siwych koni. Restauracyjki, kawiarnie i knajpy z klientelą bezpośrednią i swobodną w zachowaniu (Wspomnienia, s. 14–15).
Wielu artystów końca XIX wieku tworzyło kameralne, zazwyczaj niewielkie kompozycje, ukazujące sceny we wnętrzach, puste pokoje i martwe natury. Ów nurt nazwano intymizmem. Niezależnie od rodzaju i charakteru tych przedstawień, emanuje z nich doskonale uchwycona cisza i spokój. Te zatrzymane w czasie wnętrza stały się, obok martwych natur, ulubionym tematem obrazów Karpińskiego. Znakomitą ilustracją intymistycznego nurtu w sztuce artysty jest kompozycja W pokoju, namalowana w Paryżu w 1908 roku, jedna z kilku o podobnej tematyce (zob. Wnętrze z 1909 roku, znane z pocztówki Wydawnictwa Dzieł Sztuki „Stella” w Bochni i Kobietę siedzącą we wnętrzu z 1910, reprodukowaną na pocztówce Wydawnictwa J. Czernecki w Wieliczce). Zamyślona kobieta z pewną rezygnacją siedzi w fotelu, jej emocjonalny stan dopełnia stojący na kominku na tle lustra zegar. Jej staranny strój zdaje się pretekstem do gry świetlno-kolorystycznej.
Artysta przebywał w Paryżu w latach 1907–1912 (z przerwami w okresach zimowych), gdzie intensywnie pracował, poszukując własnego języka wizualnego. Dlatego też paryskie prace wykonane są w różnych stylistykach, jakby autor nie mógł się zdecydować, z którą się identyfikuje.
W zbiorach Muzeum Regionalnego Stalowej Woli znajduje się szkic Wnętrze z kominkiem (nr inw. MRS/S/130), a także szkice głowy modelki (nr inw. MRS/S/239).

Bibliografia:
– Szlązak Anna (oprac. red.), Alfons Karpiński (1875 1961). Katalog zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Stalowa Wola 2009, s. 12, il. s. 13.

Udział w wystawach:
– Poznań 1909 – I Wystawa Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Poznaniu, w gmachu Towarzystwa Przyj. Sztuk Pięknych w Poznaniu, [1909], Poznań
– Stalowa Wola 2009 – Alfons Karpiński. Ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, 2009
– Stalowa Wola 2013 – Alfons Karpiński (1875–1961). W Krakowie i w Paryżu, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, 2013