Tytuł: Pożegnanie
Własność: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Numer inwentarzowy: MRS/S/129
Dział: Sztuka
Data powstania: 1907
Rodzaj: rysunek
Twórca / Wytwórnia: Karpiński Alfons (1875-1961)
Miejsce powstania:
Materiał: ołówek, papier
Technika: szkic
Wymiary: 21 cm x 16,9 cm
Opis: Artysta przebywał w Paryżu w latach 1907–1912 (z przerwami w okresach zimowych), gdzie intensywnie pracował, poszukując własnego języka wizualnego. Powstało wówczas wiele wybitnych dzieł, m. in. kompozycja Jane z japońską laleczką (Muzeum Narodowe w Krakowie).
Prezentowany rysunek to – według tradycji – szkic do obrazu Pożegnanie, do którego zapewne pozowała modelka Jane. Kompozycja, secesyjne linie budujące formę, przypominają dzieło z krakowskiego muzeum.
Na aukcji Desy Unicum, 14 czerwca 2012 roku, został sprzedany obraz zatytułowany Hania z psem (olej na płótnie, 87 × 72 cm, kolekcja prywatna), namalowany według omawianego szkicu. Kompozycja powstała bez wątpienia w Paryżu, gdyż rozpoznajemy wnętrze pracowni artysty z charakterystycznymi rekwizytami: kominkiem i lustrem. Wiklinowy fotel pojawia się w kilku innych obrazach Karpińskiego, m. in. Jane z japońską laleczką z 1909 (olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Krakowie) oraz Akt kobiecy z 1911 (olej na płótnie, Muzeum Mazowieckie w Płocku), a także w portrecie Bronisławy Kumanieckiej (gwasz, akwarela na papierze, kolekcja prywatna).