Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały

Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

od listopada 2018 r.

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości chcemy pokazać wielki zryw i wysiłek naszych rodaków, którzy jako młodzi chłopcy, często nieletni, wstępowali do Legionów Polskich i młodo ginęli w imię Wolności Ojczyzny.

  • Drukuj
  • E-mail

Z tej to okazji warto przypomnieć dzieje tej pierwszej polskiej formacji zbrojnej, której żołnierze uznali, że zaczyna się wojna o Niepodległą Polskę. To grono zasilili nasi przodkowie. Z dawnego powiatu tarnobrzeskiego do Legionów wstąpiło ok. 200 mężczyzn. Wsparcia materialnego legionistom udzielały specjalnie w tym celu powołane liczne komitety i ligi kobiet.

Poprzez tę wystawę chcemy opowiedzieć młodym ludziom historię ich rówieśników, którzy niejednokrotnie byli w podobnym wieku w momencie pójścia na front. Co przesądziło o ich zaciągu się do Legionów? Decydowały racje ideowe, spełniał się ich „sen o szabli”, legioniści wierzyli, że zakładając mundur będą walczyć o niepodległość Polski. Hasło „Dla Ciebie Polsko i dla twej chwały” nie było pustym sloganem. Zdecydowana większość z nich wywodziła się z organizacji strzeleckich, skautowskich i sokolich. Niejeden był wnukiem lub synem powstańca styczniowego. Niektórzy dezerterowali z c.k. armii i zgłaszali się do Legionów. Inni szukali sensu życia, chcieli przeżyć jakaś przygodę, inni szli, bo mieli kłopoty finansowe, a żołd dawał szansę na poprawę sytuacji.

Wystawa ma na celu wskazanie szczególnie osobom młodym, które na historię Polski patrzą przez pryzmat podręcznika szkolnego, indywidualnych losów wybranych żołnierzy. Wskazania im postaw godnych naśladowania. Takich ludzi nie brakowało w regionie, mając na uwadze chociażby „księcia poetów legionowych” Józefa Mączkę czy legendarnego kapelana Legionów o. Kosmę Lenczowskiego. Dajemy odbiorcom możliwość wczucia się w sytuację młodych żołnierzy i ich frontowego życia, ich trudności, tęsknoty, krwi, a czasem małych radości. Chcemy, aby każdy zwiedzający wystawę zadał sobie pytanie: Co ja mogę dać mojemu krajowi, ile jestem w stanie poświęcić za Ojczyznę? Chcemy, by wystawa poruszała, skłaniała do refleksji, wywoływała pytania, by słowo patriotyzm przestało być pustym sloganem. Chcemy, by widzowie nie tylko oglądali, ale przede wszystkim przeżywali, by poczuli wagę wolności okupionej krwią.

Na wystawę złożą się przede wszystkim fotografie legionistów, ich biogramy oraz prezentacja lokalnych struktur i osób zaangażowanych we wszelkie formy pomocy legionistom.

Istotnym elementem ekspozycji jest przybliżenie twórczości artystycznej legionów: pieśni i utworów poetyckich, które towarzyszyły żołnierzom w ich drodze do wolności i stały się swoistą kroniką bojów legionowych, a które weszły do kanonu twórczości patriotycznej. Warto przywołać historię powstania piłki ręcznej, legendarnej maciejówki i najdumniejszej polskiej pieśni „My, Pierwsza Brygada”.

Wystawa, podzielona na kilkanaście stanowisk, w pełni zaprezentuje nam pozytywny wkład legionistów z regionu nadsańskiego w polską historię. Krótkie, ciekawe opowieści, zilustrowane zostaną unikatowym materiałem fotograficznym. Narrację wzbogacą stanowiska filmowe, odsłuchowe i multimedialne.

wystawy planowane

WSZYSTKO WIDZĘ JAKO SZTUKĘ. WYSTAWA DLA DZIECI

październik 2018 - kwiecień 2019 ul. Rozwadowska 12 ...

Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały

od listopada 2018 r. W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości chcemy pokazać wielki ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj