CHIŃSKA ARMIA TERAKOTOWA CESARZA QIN

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

4 lutego- 27 marca 2018,  ul. Sandomierska 1, wystawa CHIŃSKA ARMIA TERAKOTOWA CESARZA QIN

  • Drukuj
  • E-mail

 

Już od lutego 2018 r. w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, dostępna będzie wystawa pełnowymiarowych replik znanych na całym świecie figur chińskiej Armii Terakotowej - słynnych wojowników strzegących grobowca pierwszego cesarza Chin. Odnalezienie figur, którego w 1974 roku przypadkowo dokonali wieśniacy kopiący studnię, przyczyniło się do jednego z największych odkryć archeologicznych XX wieku, nazywanym zresztą ósmym cudem świata. Ta wspaniała nekropolia cesarza Qin wpisana została w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu terakotowych wojowników, wśród których znajduje się sam cesarz Qin. Wśród figur znajdziemy żołnierzy piechoty, łuczników, a także oficerów. Oryginalne figury można oglądać jedynie w Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin w chińskim mieście Xi'an. Jednak repliki zostały wykonane w taki sam sposób co oryginały. Od czasu odkrycia w grobowcu odsłonięto już ponad 8 tysięcy posągów. Powstawały one w piecach do wypalania terakoty, odkrytych w pobliżu owego mauzoleum.

Zarówno naukowców jak i zwiedzających fascynuje indywidualizm cech terakotowych żołnierzy. Posągi wykonane są z wielkim pietyzmem – wojownicy różnią się fizjonomią. Przedstawieni są też w rozmaitych pozycjach, posiadają różne uzbrojenie i fryzury.

Odwiedzenie tej wystawy to niepowtarzalna okazja, by poznać jedną z najstarszych cywilizacji, jej osiągnięcia, a przede wszystkim dzieje pierwszego władcy Chin i fascynującą historię powstania terakotowej armii.

wystawy planowane

ŚWIAT PAJĄKÓW

ŚWIAT PAJĄKÓW, luty-maj 2018, miejsce wystawy: Centrum Edukacji Dziecięcej, ul. Staszica 14 (bud ...

CHIŃSKA ARMIA TERAKOTOWA CESARZA QIN

4 lutego- 27 marca 2018,  ul. Sandomierska 1, wystawa CHIŃSKA ARMIA TERAKOTOWA CESARZA QIN ...