Wystawa "Miasto i las" w Cieszynie

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

27.04-18.06.2017, Wystawa „Miasto i las”, Zamek Cieszyn, budynek A "Oranżeria", kurator: Ewa Solarz

  • Drukuj
  • E-mail

Miasto i Las to wystawa propagująca wiedzę o zwierzętach mieszkających w miastach. Autorzy wystawy zwracają uwagę na żyjące w miastach ptaki, owady i ssaki,  na ich potrzeby,  zwyczaje, zagrożenia na jakie są narażone, ale też na korzyści jakie człowiek ma z ich sąsiedztwa. Zwracają uwagę również na estetykę i funkcjonalność budowanych dla nich budek lęgowych.

Wystawa skierowana jest do wszystkich miłośników przyrody. Zaaranżowana tak, by szczególnie zainteresować i uwrażliwić dzieci, które dzięki zadaniom i specjalnym instalacjom aktywnie poznają życie zwierząt. Na dzieci czekają, wielkie gniazda, do których mogą wejść i bawić się tyvekowymi poduszkami z nadrukowanymi symbolami materiałów, z których zwierzęta budują gniazda: gałązek, liści, piórek... Obok w powiększonej budce lęgowej, dzieci mogą wysiadywać jajka. Dzięki zadaniom, zwiedzający poznają zachowania i zwyczaje zwierząt mieszkających w mieście. Można wcielić się w rolę kreatywnych obserwatorów, wybrać, zwierzę które chcą najlepiej poznać. Wystawa pełna jest ciekawostek na temat zwykłych i niezwykłych obyczajów miejskich zwierząt.

Na wystawie zaprezentowanych jest 10 budek zaprojektowanych przez znanych polskich projektantów. Sami wybierali zwierzęta, dla których projektowali budki. Decyzje projektantów wynikały z ich doświadczeń, czasami z bieżących potrzeb, ale też z obaw związanych ze zmianami zachodzącymi w otaczającym nas środowisku. Zależało im, aby budki których prototypy zostaną zaprezentowane na wystawie, spełniały potrzeby swoich mieszkańców.

Kurator - Ewa Solarz

Grafika - Małgorzata Gurowska

Scenografia – Ewa Bochen i Maciej Jelski - Kosmos Project

Projektanci: Agnieszka Bar, Marta i Lech Rowińscy / Beton, Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Zofia Strumiłło-Sukiennik, Krzysztof Benke, Tomasz Korzewski / Beza Project, Asia Piaścik / Dingflux, Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, Małgorzata Ćwiek / Grynasz Studio, Monika Brauntsch / Kafti, Ewa Bochen, Maciej Jelski / Kosmos Project, Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski / Malafor, Marcin Pogorzelski / Mapog, Liliana Krzycka i Rafał Pieszko / Menthol Architects. 

wystawy poza muzeum

80 lat Stalowej Woli - ZAWSZE Z ROZWADOWEM

od. 1.04.2018, 80 lat Stalowej Woli - ZAWSZE Z ROZWADOWEM - wystawa plenerowa, Rynek w Stalowej Woli ...

80 wydarzeń z 80 lat Stalowej Woli

15.06-26.08. 2018, wystawa plenerowa, plac przed budynkiem Biblioteki Międzyuczelnianej, ul. Popie ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj