Józef Chełmoński, Trójka (Sanna), 1880, olej na płótnie - ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach Józef Chełmoński, Trójka (Sanna), 1880, olej na płótnie - ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

Brandt, Chełmoński, Gierymski...W Monachium, w Paryżu, w Orońsku

  • data: 14 grudnia 2012 - 10 lutego 2013
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst: Kurator wystawy: Anna Król, koordynator: Elżbieta Skromak

Wystawa prezentuje obrazy znakomitych polskich malarzy II poł. XIX w. na czele z Józefem Brandtem skupiającym wokół siebie liczne grono artystów m. in. Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Wszystkich twórców łączy fakt, że swoje umiejętności malarskie zdobywali i kształtowali w Monachium.

  • Drukuj
  • E-mail

 

 „Polscy monachijczycy” malowali przede wszystkim refleksyjne krajobrazy, ukazujące zespolenie człowieka z naturą, odtwarzające kontemplacyjny stosunek artystów do świata. Przedstawiali dynamiczne kompozycje historyczno-batalistyczne, a także wydarzenia powstania styczniowego. Pokazywali codzienność i odświętność polskiej oraz kresowej prowincji, tworząc wielokulturowy egzotyczny i mityczny obraz Polski.

Fenomen „szkoły monachijskiej” wielokrotnie analizowano, podobnie jak fenomen miasta, które w tym czasie było jednym z najważniejszych i najbardziej interesujących ośrodków życia artystycznego w Europie. Młodzi malarze rozpoczynający studia mogli wybierać pracownie i profesorów, zgodnie z własnym talentem i poszukiwaniami. Niezwykle ożywiony był także ruch wystawienniczy i handel dziełami sztuki. Przybywający do stolicy Bawarii artyści z zaboru rosyjskiego szczególnie odczuwali atmosferę wolności i swobody. Niektórzy z nich w stosunkowo krótkim czasie odnieśli spektakularny sukces i weszli do wąskiego kręgu książąt malarzy. Należał do niego Józef Brandt, wokół którego skupiali się młodzi polscy twórcy. Brandt mieszkał w Monachium całe twórcze życie, wyjeżdżając na lato do kraju, do rodzinnego majątku żony – Orońska.

Byli wszakże artyści, którzy w Monachium nie odnieśli sukcesu artystycznego i finansowego, zdobyli natomiast perfekcyjny warsztat i określiła się tematyka ich dzieł. Do takich należy Józef Chełmoński, który wyjechał do Paryża, gdzie z powodzeniem malował monachijskie tematy, ludzi i konie w polskim krajobrazie – jarmarki na Kresach, sanny, trójki i czwórki – rozchwytywane przez amerykańskich i francuskich kolekcjonerów.

Na wystawie obok dzieł Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego znalazły się również obrazy Wacława Szymanowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Jacka Malczewskiego i Olgi Boznańskiej.

Wystawie towarzyszy katalog.

wystawy czasowe

Rozwadów – podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta

Rozwadów – podróż sentymentalna w 330. rocznicę lokacji miasta, wystawa plenerowa, Rynek ...

Elementarz polskiego dizajnu

17.05-23.08.2020, Elementarz polskiego dizajnu, ul. Sandomierska 1 ...

ZIELONE, ŻÓŁTE… STALOWE. Wyroby Zakładów Poł...

od 2.06.2020, wystawa plenerowa, plac przed Biblioteką Międzyuczelnianą w Stalowej Woli, ul. Ks. ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj