Tomasz Kręcicki, XXL

17.05-20.06.2020,Tomasz Kręcicki, XXL, ul. Rozwadowska 12, kurator: Wojciech Szymański

Wystawa „XXL” to druga ekspozycja prac Tomasza Kręcickiego, która odbywa się pod tym tytułem. Swoją premierę miała we wrześniu ubiegłego roku w BWA w Tarnowie. W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli – instytucji będącej koproducentem „XXL” – wystawa miała otworzyć się w lipcu bieżącego roku. Jednak sytuacja się zmieniła, przez co stalowowolska wersja wystawy znacznie różni się od ekspozycji tarnowskiej. Nie idzie przy tym tylko o inny kontekst, w którym odbywa się druga odsłona wystawy. W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zgromadzono bowiem obrazy, z których tylko część pokazywana była wcześniej w Tarnowie. Zasadniczej zmianie nie uległa jednak tematyka i problematyka malarstwa Tomasza Kręcickiego. „XXL” jest zatem wystawą o rozumianej dosłownie i w przenośni wielkości, a ogniskuje się na charakterystycznych motywach twórczości artysty oraz przepracowywanych przez niego wciąż problemach i zagadnieniach, spośród których najbardziej istotnymi są: skala, realizm, dowcip, męskość, jak również estetyka amerykańskich filmów drogi, malarstwa Eda Ruschy oraz muzyki spod znaku shoegaze.

Wystawie towarzyszy pierwsza – wydana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli i BWA w Tarnowie – monografia artysty zatytułowana tautologicznie „Książka”. Zawiera ona eseje interpretujące twórczość Tomasza Kręcickiego, wypowiedzi o jego malarstwie autorstwa zaprzyjaźnionych z nim artystów, jak również opowiadanie Łukasza Zawady.

Tomasz Kręcicki urodził się w 1990 roku w Żarach. Pochodzi z Kielc. W 2015 roku ukończył studia na Wydziale Malarskim Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2014–2015 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, w 2018 roku przebywał na rezydencji artystycznej w MeetFactory w Pradze, a także w LIA Spinnerei w Lipsku. W 2016 roku wraz z Karoliną Jabłońską i Cyrylem Polaczkiem założył kolektyw artystyczny i galerię „Potencja”. Redagują i wspólnie wydają artzin „Łałok”.

Twórca zdobył trzecią nagrodę na 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień w 2015 roku. W 2017 roku został laureatem głównej nagrody Fundacji Grey House Szara Kamienica w Krakowie. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Kurator: Wojciech Szymański

Wystawa współorganizowana z BWA w Tarnowie.

Identyfikacja wizualna wystawy oraz projekt i skład katalogu: Agata Biskup

Koordynacja ze strony Muzeum: Magdalena Kołtunowicz

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, ul. Rozwadowska 12

Godziny otwarcia:

pn., wt., śr.: 10.00–14.00;

czw.: 14.00–18.00;

pt.: 10.00–14.00;

niedz.: 14.00–18.00

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj