A. Karpiński, Cyrk na ulicach Paryża, olej na tekturze A. Karpiński, Cyrk na ulicach Paryża, olej na tekturze

ALFONS KARPIŃSKI (1875-1961). W KRAKOWIE I W PARYŻU

Mówiono o nim, że jest wirtuozem w malarskim ukazywaniu kobiecego ciała i duszy. Ale nie tylko znakomite portrety kobiet znajdą się na ekspozycji prac Alfonsa Karpińskiego w Muzeum Regionalnym.

10 marca – 21 kwietnia 2013

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli                 ul. Sandomierska 1

 

Muzeum sukcesywnie powiększa swoje zbiory Alfonsa Karpińskiego, malarza urodzonego w Rozwadowie. Gromadzone są jednak tylko unikalne dzieła o wysokim walorze artystycznym oraz ważnym kontekście historycznym. Ostatnie lata przyniosły wyjątkowe nabytki dzieł malarza, co zaowocuje nową odsłoną jego prac.

Na ekspozycji „Alfons Karpiński. (1875-1961). W Krakowie i w Paryżu” zaprezentowanych zostanie kilkanaście najnowszych obrazów z kolekcji muzeum. Pozwoli to jednak prześledzić rozwój twórczości artysty. Pokazane zostaną prace obrazujące zarówno sceny rodzajowe z podkrakowskiej wsi jak i wysublimowane impresje paryskie. Zobaczyć będzie można m.in. unikatowe dwie wersje obrazu odpustu z okolic Krakowa, czy rzadko spotykaną pracę dokumentującą cmentarze wojenne. Niewątpliwą ucztą dla zmysłów będą wysmakowane, wspaniałe portrety kobiece, które powstały we Francji, a wśród nich także ulubionej  modelki artysty – Jane.

 

Alfons Karpiński (1875 Rozwadów – 1961 Kraków). Wybitny artysta reprezentujący w malarstwie polskim umiejętność łączenia dekoracyjności z tendencjami tradycyjnymi lat 20. i 30. XX wieku. Kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1891-1899). Naukę kontynuował w Monachium (1903) oraz w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych (1904-1907). Wyjechał do Paryża, gdzie od 1908 do 1912 uczęszczał do Académie Willi. Odbył kilka podróży po Europie. Osiadł w Krakowie i tam tworzył do końca życia.

Malował sceny rodzajowe i widoki miejskie. Popularność zyskał jako malarz niezwykłych portretów kobiecych. Potrafił we właściwy sobie sposób oddać nieuchwytną naturę kobiecości, stąd chętnie pozowały mu modelki, aktorki i inne damy. Sławę przyniosły mu także martwe natury z kwiatami. Był malarzem pięknych kobiet, delikatnych kwiatów i przytulnych kameralnych wnętrz. Obrazy malowane miękko, otoczone mgiełką tajemniczości, wykorzystujące właściwości światła, zaspokoiły gusta odbiorców i krytyków.

 

Kurator wystawy: Anna Szlązak

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj