Wzorowe miasto: Stalowa Wola

WZOROWE MIASTO: STALOWA WOLA

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Galeria Warsztat, ul. Hutnicza 17

10 – 29 listopada 2013

 

Jubileusz 75-lecia Stalowej Woli jest doskonałą okazją do innego niż dotąd zaprezentowania początków miasta. Ekspozycja pokaże w oryginalnej aranżacji, nawiązującej do architektury okrętowej, elementy przedwojennego wyposażenia stalowowolskich wnętrz. Meble i bibeloty nabiorą głębszego wymiaru za sprawą relacji dawnych mieszkańców miasta i ich potomków. Ludzie, którzy korzystali z tych przedmiotów, otaczali się nimi i wiążą z nimi swoje wspomnienia, tworzyli niezwykłą historię miasta, którą twórcy wystawy chcą na nowo opowiedzieć.

Będzie to także jedyna okazja do obejrzenia akwareli Rafała Malczewskiego pt. Stalowa Wola, pochodzącej z prywatnych zbiorów, namalowanej podczas pobytu artysty w naszym mieście w 1938 roku.

Zaprezentujemy również elementy wyposażenia wnętrz reprezentacyjnych i biurowych dawnych Zakładów Południowych. M. in. w sławnej firmie Thonet stalowowolska fabryka zamawiała awangardowe gięte meble ustawiane w holu i biurach.

Dlaczego „wzorowe miasto"?

Stalowa Wola, najmłodsze dziecko II RP, należy do nielicznych europejskich miast, zbudowanych od podstaw w latach 30. XX wieku. Młodzi polscy architekci i urbaniści, zainspirowani nowoczesnymi trendami w projektowaniu, mieli tutaj niepowtarzalną okazję, by swoją wizję miasta funkcjonalnego, wygodnego i pięknego nie tylko przelać na papier, ale i zrealizować w całości. Twórcy wystawy postanowili ten właśnie aspekt tworzenia miasta zaakcentować na ekspozycji.

Wystawie towarzyszy animacja dla dzieci pt. Zostań dizajnerem, prezentowana na panelu interaktywnym, która połączy wiedzę o historii Stalowej Woli z pasją i kreatywnością w tworzeniu własnych projektów wnętrz.

Prezentowana ekspozycja to zwieńczenie i podsumowanie wieloletnich badań i spektakularnych odkryć pracowników Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Dodatkowo podejmuje ważny temat niedocenianych wartości architektury lat 30 XX wieku w Stalowej Woli i ich ochrony.

Miejsce eksponowania: Galeria Warsztat, Stalowa Wola, ul. Hutnicza 17

Kurator: Aneta Garanty

Wystawa czynna: pon. 8-15, wt. 8-18, śr., czw., pt. 8-15, niedz. 16-19 (sob. nieczynne)

Bliższe informacje: Aneta Garanty, tel. 15 844 85 56 wew. 11

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj