ArtFutbol 2012. Malarstwo Piotra Pawińskiego

komisarz wystawy: Joanna Wójcik

19 sierpnia w Galerii Warsztat przy ul Hutniczej 17 zostanie otwarta nowa wystawa ArtFutbol 2012. Malarstwo Piotra Pawińskiego, będąca owocem współpracy Miasta Stalowa Wola, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wystawa, której pierwsza odsłona miała miejsce w Warszawie, prezentuje prace malarza związanego z Rozwadowem – Piotra Pawińskiego. Futbolowa tematyka prezentowanych obrazów sprawia, że ekspozycja znakomicie wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z polsko-ukraińską organizacją Piłkarskich Mistrzostw Europy EURO 2012.

Spektakularnym starciem reprezentacji Hiszpanii i Włoch zakończyły się czternaste z kolei Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. 31 meczów rozegranych przez 16 europejskich drużyn przyciągnęło na polskie i ukraińskie stadiony, do stref kibica i przed ekrany telewizorów miliony widzów. Widzów, wśród których obok zagorzałych wielbicieli piłkarskich rozgrywek, znaleźli się futbolowi laicy uwiedzieni atmosferą sportowej rywalizacji i magią piłki. Magia to dobre określenie... To coś, co futbolowe współzawodnictwo czyni niezwykłym, jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem angażującym umysły i serca zawodników oraz kibiców.

Futbol wzbudza emocje. Nic dziwnego więc, że staje się niekiedy inspiracją dla artystów. Choć zjawisko przenikania się obu tak odmiennych dziedzin może zaskakiwać, jest jednak niezaprzeczalnym faktem. Tak jak w świecie stadionowej murawy i blasku reflektorów emocje są kluczem do zrozumienia futbolowego fenomenu, tak w świecie malarstwa i muzyki stanowią one źródło zrozumienia sztuki.

Projekt ArtFutbol 2012 ma charakter interdyscyplinarny, łącząc w spójną całość elementy plastyczne, muzyczne i literackie. Piotr Pawiński, pomysłodawca projektu, jest jednocześnie autorem jego części plastycznej – cyklu 22 obrazów, prezentowanych w stalowowolskiej Galerii Warsztat. Ponieważ zainteresowania autora skoncentrowały się wokół tematyki sportowej, stąd tematem przewodnim prac są sceny futbolowe, przedstawiające różnorodne zdarzenia zachodzące w trakcie rozgrywania meczu piłkarskiego. To artystyczna wizja futbolowych emocji przełożona na uniwersalny i barwny język malarstwa.

Wystawa składa się z dwóch cykli obrazów posiadających wyróżniający się motyw bramki, tworzący swoiste ramy dla całej kolekcji. Dynamikę prezentowanych prac, których ilość odpowiada liczbie zawodników rywalizujących na murawie, podkreśla zarówno ich kolorystyka, jak i żywiołowość przedstawionych tematów – scen wprost ze stadionu piłkarskiego – pojedynczych piłkarzy lub ich grup.

Część muzyczna projektu w wykonaniu duetu Robert Grudzień, Georgij Agratina to swoisty polsko-ukraiński pojedynek muzyczny okraszony utworami polskimi i o wschodnich, kresowych brzmieniach. Całość spina kompozycja muzyczna przygotowana specjalnie dla projektu ArtFutbol 2012, z wyraźnie zaznaczonymi motywami ukraińskiej muzyki ludowej. Projekt ArtFutbol 2012 sprawnie łączy więc obraz i dźwięk, dowodząc, że piłkarskie zmagania inspirują nie tylko malarzy.

Prezentowanej wystawie towarzyszy katalog ze znakomitym esejem o tematyce futbolowej autorstwa uznanego dziennikarza sportowego – Stefana Szczepłka.

Piotr Pawiński urodził się w 1953 r. w Wieluniu. W latach 1973-1976 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Młodość spędził w Zgierzu, gdzie pobierał pierwsze lekcje malarstwa u wspaniałego pedagoga Kazimierza Narynieckiego – ucznia Stanisława Teisseyre i Piotra Potworowskiego. W latach 1976-1992 mieszkał w Warszawie, a następnie przeniósł się do Rozwadowa, dawnego miasteczka nad Sanem, obecnie stanowiącego dzielnicę Stalowej Woli. Od 2004 ponownie mieszka i pracuje w Warszawie. W czasie pierwszego długiego pobytu w Warszawie artysta współpracował z licznymi galeriami sztuki oraz z Muzeum Narodowym, wykonując na ich zamówienie kopie dzieł dawnych mistrzów. W roku 1996 wykonał według własnego projektu cykl fresków w kościele św. Józefa w Warszawie. Przez długi czas jego ulubionym gatunkiem malarstwa był portret, chociaż ma w swoim dorobku także liczne pejzaże i martwe natury. W latach 1988-1990 wykonał na zamówienie niemieckiego kolekcjonera sztuki cykl miniatur – ilustracji i liternictwa – Hagady w technice akwareli i gwaszu w oparciu o bogatą twórczość Artura Szyka. W 1998 roku Piotr Pawiński rozpoczyna, według własnej koncepcji, serię licznych obrazów przedstawiających tematykę płaskorzeźb z ikonografii sztuki starożytnej Grecji. To pionierskie osiągnięcie we współczesnym malarstwie – kontynuowane do dnia dzisiejszego – zaowocowało dwiema wystawami. Pierwsza z nich miała miejsce w warszawskiej Galerii Sztuki BP w 2006 roku, a druga wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w Roku Olimpijskim 2008 prezentowała 35 obrazów pod wspólnym tytułem „Herosi Olimpii patrzą na Pekin". Natomiast w 2010 roku – Roku Fryderyka Chopina – artysta pokazał unikatowy zbiór 24 portretów Fryderyka Chopina pod nazwą „Wariacje malarskie CHOPIN 2010" podczas dwóch wystaw. Pierwsza miała miejsce w Fundacji „KRESY 2000" w Nadrzeczu k. Biłgoraja, druga w Legnickim Centrum Kultury w Legnicy. Powyższy cykl 24 obrazów, w odniesieniu do 24 preludiów, powstał na podstawie portretu kompozytora, którego autorem jest wybitny polski artysta rzeźbiarz Józef Gosławski. Prace Piotra Pawińskiego znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Duży zbiór dzieł artysty posiada także ceniony w świecie producent farb i innych artykułów dla artystów plastyków, firma Royal Talens, na zlecenie której prowadził testy farb, podobrazi i gruntów. W ostatnim okresie artysta namalował – stosując techniki malarskie i graficzne – nowy cykl 22 obrazów przedstawiających sceny akcji piłki nożnej. Inspiracją do podjęcia tematyki futbolowej była dokumentacja polskiego fotografa sportowego Kamila Pastusiaka, założyciela Agencji Fotografii Sportowej KamPas Sport. Temu zagadnieniu poświęcona jest obecna wystawa, stanowiąca integralną część projektu „ArtFutbol 2012".

 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 19 sierpnia do 9 września 2012 roku.

Galeria Warsztat, ul. Hutnicza 17 (przy wystawie stałej COP dla przyszłości)

czynne: wtorek 8.00-18.00, środa, czwartek, piątek 8.00-15.00

niedziela 16.00-19.00

poniedziałek, sobota- nieczynne

 

Dodatkowe informacje:

Joanna Wójcik

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 15 844 85 56 w. 11

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj