Interaktywny plac zabaw_faktury Interaktywny plac zabaw_faktury

Interaktywny plac zabaw

„Nowy interaktywny plac zabaw" odwiedziło już ponad sto tysięcy osób w wiodących galeriach sztuki i muzeach w Polsce i za granicą. Ten nowatorski projekt, stworzony dzięki najnowszej technologii komputerowej, skierowany jest głównie do najmłodszych widzów, którzy przy okazji aktywnej zabawy mają niepowtarzalną szansę poczuć się jak w artystycznym laboratorium i poeksperymentować z różnymi zagadnieniami z dziedziny sztuki, takimi jak faktura, dźwięk, perspektywa, mieszanie się barw...

„Interaktywny plac zabaw" to nowoczesna wystawa dla najmłodszej publiczności, złożona z interaktywnych instalacji medialnych. Projekt jest pionierski zarówno od strony technologicznej, jak i ze względu na sposób odbioru – interakcję z publicznością. Zestaw instalacji, ciągle rozwijany i wzbogacany o nowe komponenty, oferuje porywające doświadczenia i pozwala widzom poprzez zabawę generować obrazy i dźwięki na wielkoformatowych ekranach w czasie rzeczywistym.

Ekspozycja przypomina trochę laboratorium, w którym można eksperymentować ze sztuką. Zgodnie z główną ideą „Przedszkola mediów" wykorzystano tu najnowocześniejsze technologie: czujniki ruchu, komputery i kamery. Wystawa, łącząca funkcje estetyczne, edukacyjne i społeczne wykorzystuje zarówno ukryte elementy elektroniczne jak i części, którymi posługują się dzieci. Obiekty wywodzące się z popularnych zabawek, ale poszerzające ich formę i funkcje, faktury z prawdziwego świata, nieobecne w tradycyjnej interakcji komputerowej, zaaranżowane trójwymiarowe otoczenia – pozwalają dzieciom na bezpośrednią i osobistą eksplorację idei sztuki, jak gdyby replikując oryginalne zmysłowe i pojęciowe postrzeganie świata. Ten rodzaj percepcji jest fundamentalny w procesie kształtowania związku między dzieckiem a jego otoczeniem.

Na wystawę składają się następujące interaktywne stanowiska:

1. MALOWANIE ŚWIATŁEM – instalacja w przestrzeni monitorowanej przez kamerę umieszczoną nad ekranem.

Gesty bawiących się świecącymi zabawkami np. mieczami świetlnymi dzieci/uczestników są rejestrowane przez system śledzenia ruchu. Każdy ruch wykonany zabawką wywołuje dźwięk i zostawia świetlny ślad na ekranie, tworząc niepowtarzalne kompozycje.

A wszystko to dzięki specjalnemu oprogramowaniu. Informacja o historii ruchu zostaje w interaktywny sposób przełożona na abstrakcyjne obrazy i dźwięk. Rozmiar, forma i kolor obrazu wyświetlanego na ekranie koresponduje z pozycją zabawek wprawionych w ruch przez uczestników gry. Instalacja może być realizowana na 2 ekranach.

2. FAKTURY – praca łącząca doświadczenia akustyczne, wizualne i dotykowe. Dotykając dłonią różnych faktur znajdujących się w pojemnikach - kamieni, wody, kory, mchu i trawy oraz pary wodnej – uczestnik wyzwala wizualno-dźwiękową projekcję zmieniającej się przyrody. Gdy dotknie np. kory – zmienią się drzewa, mgły – wzburzy się ocean... Na ekranie można zaobserwować niesamowite atmosferyczne zmiany.

System detekcji ruchu rejestruje ruch dłoni dotykających powierzchni o naturalnych fakturach, uruchamiając wielkoformatowe projekcje, różniące się od siebie w zależności od liczby i kolejności aktywowanych faktur.

3. BOPI – Audiowizualna instalacja bazująca na autorskim oprogramowaniu, które poprzez intuicyjny interface pozwala na wielopostaciową grę: jest to rodzaj instrumentu wizualno-muzycznego, którego bębnowe, cylindryczne elementy przenoszą rytm do sensorów generujących barwne, animowane mikrobiologiczne formy.

Grając na zestawie „bębnów" ułożonych wokół ekranu znajdującego się na podłodze, uczestnik zmienia dowolnie wybijany rytm na barwny taniec mikrobiologicznych form, poznając podstawowe pojęcia plastyczne jak faktura, kolor czy perspektywa, oraz muzyczne – rytm, metrum, harmonia.

4. CZARODZIEJ – To interaktywna zabawa z wierszykiem Maurice'a Carême'a. Wspólna gra animowanymi ilustracjami wykonanymi przez dzieci w czasie warsztatów może dostarczyć wiele radości. System odpowiadający za sterowanie animacjami wykonanymi wcześniej przez dzieci, reagując następnie na porządek graficznych znaków, będzie prowadził do celu.

Uczestnik ma okazję zmierzyć swoje siły i opowiedzieć magiczny wierszyk w odpowiedniej kolejności, wykładając na stole kolorowe ilustracje.

5. PIES – historyczna, interaktywna instalacja, witająca i strzegąca gości na nowym Placu Zabaw.

6. Kino – to także skierowany do najmłodszych, przegląd klasycznych i unikatowych animacji Polskiego Wydawnictwo Audiowizualnego – Antologii Polskiej Animacji. Stanowi przestrzeń odpoczynku, ale także przybliża dzieciom klasyczne pojęcia związane ze sztuką i mediami.

„Zabawki" były projektowane głównie z myślą o dzieciach wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jednak z pewnością dostarczą one zabawy również ich rodzicom. Przychodząc na wystawę nie muszą się Państwo martwić o swoje pociechy – wszystkich pilnuje nasz „interaktywny pies". Oczywiście w każdej sytuacji do dyspozycji jest również pracownik muzeum, który wprowadza do zabawy i wyjaśnia zasady działania danej „zabawki". Aby w pełni poczuć sztukę współczesną na „Interaktywnym placu zabaw" powinni Państwo zarezerwować co najmniej godzinę na zwiedzanie wystawy.

Dla bezpieczeństwa i wygody korzystania z "eksponatów" dbamy o to, aby grupy liczyły do około 10 osób.

Ceny biletów: 5 zł, ulgowy: 4 zł, rodzinny 10 zł (osoba dorosła + dwoje dzieci).

Dzieci do lat 7 wstęp wolny.

Edukacja:

www.muzeum.stalowawola.pl/pl/edukacja/program-edukacyjny-do-wystaw-czasowych/item/634-interaktywny-plac-zabaw

„Nowy interaktywny plac zabaw" stworzył młody wrocławski zespół: Patrycja Mastej, Dominika Sobolewska, Paweł Janicki, Zbigniew Kupisz, Aniela Lubieniecka – ze wspomnianego wcześniej Centrum Sztuki WRO. Z sukcesem prezentowali go już we Wrocławiu, w Toruniu, Warszawie (w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta"). Ostatnio wystawa została zaprezentowane w moskiewskim Garage Center for Contemporary Culture – jednej z najciekawszych w Rosji niezależnych instytucji prezentujących sztukę współczesną. W województwie podkarpackim to pierwsza odsłona tej fascynującej wystawy.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj