Unpolished 4 i 5 – Kopenhaga

  • data: 26 sierpnia - 30 września 2010
  • kurator: kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka + Paweł Grobelny
  • inne:

wystawy polskiego designu w Kopenhadze

  • Drukuj
  • E-mail

UNPOLISHED 4 & 5 — YOUNG DESIGN FROM POLAND – KOPENHAGA
UNPOLISHED 4 > THE NORDIC DESIGN FAIR CODE 2010: 26—29.08.2010
UNPOLISHED 5 > BC DESIGN CENTER: 30.08—30.09.2010

W dniu 26 sierpnia 2010 r. na skandynawskich targach designu CODE w Kopenhadze, zostanie otwarta wystawa „UNPOLISHED 4 — young design from Poland" – kompleksowa prezentacja współczesnego polskiego designu. Na wystawie przedstawione zostaną prace i dokonania młodych polskich projektantów w tym między innymi: Aze, Betonu, Malafora i Kompottu. Będzie to już czwarta edycja wystawy, zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, która w minionym roku wzbudziła ogromne zainteresowanie publiczności festiwalu Design September w Brukseli.

Po prezentacjach w Brukseli, Berlinie i w Muzeum Tuch+Technik w Neumünster wystawa pokazana zostanie w jednej z najważniejszych stolic europejskiego designu – Kopenhadze.

Po prezentacji wystawy na Międzynarodowych Targach CODE wystawa zostanie przeniesiona do Centrum Designu w Kopenhadze (BC Design Center), gdzie będzie prezentowana do końca września 2010 roku jako „UNPOLISHED 5 — young design from Poland". Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy prace młodych polskich projektantów we wrześniu 2009 r. na festiwalu DESIGN SEPTEMBER w Brukseli. Polskie dokonania artystyczne wzbudziły zainteresowanie profesjonalistów, koneserów sztuki nowoczesnej i publiczności. Okazało się, że polskie wzornictwo jest atrakcyjne dla europejskiego odbiorcy. – wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka, kurator wystawy. Wystawa UNPOLISHED jest projektem cyklicznym – co roku pojawiają się przecież nowi twórcy, przybywa interesujących projektów artystycznych wartych pokazania w Europie. W tym roku do wystawy dołączyli Krystian Kwieciński (Y parametric table), grupa Kompott (skrzynki), Strawberry Kingdom (Good King Henry), Monika Patuszyńska.

Większość projektantów i grup projektowych prezentowanych na wystawach UNPOLISHED 4 i UNPOLISHED 5 należy do pokolenia trzydziestolatków. To, zdaniem kuratorów, najbardziej interesująca grupa polskich twórców. Wykształceni już po zmianie ustroju w Polsce, w większości nie tylko projektują, ale także zajmują się produkcją i promocją własnej twórczości.

Inspiracją dla niektórych twórców jest polska tradycja, kultura materialna czy rzemiosło. Surowe drewno użyte przez Gogo czy Malafora, nawiązanie do nicianych koronek u Aze, Agnieszki Czop i Joanny Bylickiej – wszyscy korzystają z powszechnie dostępnych materiałów i tradycyjnych metod wytwarzania. Nowością jest natomiast skala przedmiotu i jego funkcja. Wiele prac cechuje żart, ironia, balansowanie na granicy designu i sztuki, przewrotne poczucie humoru czy dystans do klasycznych defi nicji designu. Takie są prace Moomoo, DBWT, Agnieszki Bar czy Betonu. Jeszcze inny wątek to fascynacja materiałem i technologią wytwarzania, szczególnie zauważalna w pracach Moniki Patuszyńskiej, Magdaleny Trzcionki czy Kariny Marusińskiej.

Wybierając prace i projektantów, szukaliśmy najbardziej charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa, cech wyróżniających nas na tle innych projektantów. Przygotowując takie wystawy zawsze stajemy przed pytaniem co właściwie chcemy udowodnić? Czy to, że Polacy projektują jak wszyscy? Czy, że projektują inaczej niż wszyscy? – zwraca uwagę kurator wystawy Agnieszka Jacobson-Cielecka. Na pewno szczególny jest proces tworzenia i dobór materiałów. Projektanci sięgają po materiały dostępne, niedrogie i naturalne: drewno, płyty osb i mdf, filc, czy materiały z odzysku. Najczęściej też wykonują swoje obiekty sami lub przy pomocy lokalnych rzemieślników.

Większość prezentowanych prac to prototypy, unikaty lub limitowane serie.

Na wystawach w Kopenhadze zobaczymy prace: Aze Design, Agnieszki Bar, Betonu, Joanny Bylickiej, Grzegorza Cholewiaka, DBWT, Gogo, Agnieszki Kajper, Kompottu, Bogdana Kosaka, Krystiana Kwiecińskiego, Lapolki, Malafora, Kariny Marusińskiej, Moomoo Architects, Bartosza Muchy, Moniki Patuszyńskiej, Pleców, Puff -Buff Design, Joanny Rusin i Agnieszki Czop, Strawberry Kingdom i Magdaleny Trzcionki.

Wystawy UNPOLISHED 4 oraz UNPOLISHED 5 zorganizowane zostały staraniem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i Ambasady RP w Kopenhadze przy współpracy z BC Design Center w Kopenhadze.

UNPOLISHED 4: w ramach targów CODE 2010 / 26—29 sierpnia 2010 / www.code10.dk

UNPOLISHED 5: 30 sierpnia—30 września 2010 / BC Design Center / www.bcdesigncenter.dk

kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka + Paweł Grobelny

AGNIESZKA JACOBSON-CIELECKA – kuratorka wielu wystaw i dziennikarka, znawczyni i popularyzatorka współczesnego designu. Dyrektor artystyczna festiwalu Łódź Design 2008—2010 (www.lodzdesign.com). Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce i za granicą, organizując wystawy polskiego i międzynarodowego designu. Zajmuje się też popularyzacją designu i projektantów. W latach 2000–2007 redaktor naczelna polskiej edycji Elle Decoration. Absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

PAWEŁ GROBELNY– designer, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Laureat wielu konkursów projektowych między innymi „LVMH Louis Vuitton Moët Hennessy for Young Creators 2005/2006", „Parckdesign 2008", „Prodeco 2006 – Młody Projektant", „Prodeco 2008", „Machina Design Award 2009" oraz wyróżnienia honorowego w ramach mkonkursu „Th e new subjectivity in design" zorganizowanego przez Galerię Narodową Zachęta w Warszawie i British Council. Zajmuje się projektowaniem mebli, wnętrz, przestrzeni publicznych, a także organizacją wystaw designu.

dodatkowe informacje:

Agnieszka Jacobson-Cielecka / Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. / +48 694 455 357

Paweł Grobelny / Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. / +48 604 857 607

archiwum wystaw 2010

Z potrzeby serca. Boże Narodzenie w sztuce nieprofesjonalnej. Wystawa etnograficzna.

Na ekspozycji zostanie pokazana twórczość czterdziestu uznanych polskich artystów niedyplomowany ...

Oiko Petersen, Downtown Collection

Fascynujący świat. Uznanie i nagroda dla Dostępnego Muzeum. ...

Wczesne wieki średniowiecza. Wystawa archeologiczna.

Jak wyglądała codzienność wczesnośredniowiecznej wsi i grodu? Czym się charakteryzowały ówcz ...

Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani

Do 30 listopada 2010 w budynku dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przy ul. Ofiar Ka ...

Mikrus - auto, któremu nie pozwolono dorosnąć

Na stalowowolskiej wystawie pokazano dwa odrestaurowane egzemplarze Mikrusa i jeden egzemplarz Meduz ...

ChopinART

Wystawa zorganizowana w ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010. ...

Dziecinada - polski dizajn dla dzieci

Wystawa współczesnego polskiego wzornictwa dla dzieci ...

Unpolished 4 i 5 – Kopenhaga

wystawy polskiego designu w Kopenhadze ...

Rozwadów – miasto ze wspomnień – wystawa w 320. rocznicę lokacji.

Ekspozycja przypomina utrwalone na starych fotografiach i pocztówkach wydarzenia, obrazy i epizody ...

Unpolished 2 i 3 – Berlin i Neumünster

W dniu 9 czerwca 2010 r. na znanym w całej Europie festiwalu designu DMY w Berlinie, który w tym r ...

Polska Folk w Belfaście

Sukces wystawy „Polska Folk" w Belfaście!  ...

Książęca kolekcja

skarby ze zbiorów fundacji Czartoryskich w Krakowie. ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj