Wczesne wieki średniowiecza. Wystawa archeologiczna.

  • data: 30 października 2010 – 9 stycznia 2011
  • kurator: kuratorka: Monika Kuraś, aranżacja: Anna Skołożyńska-Cieciera
  • inne:

Jak wyglądała codzienność wczesnośredniowiecznej wsi i grodu? Czym się charakteryzowały ówczesne wierzenia i zwyczaje pogrzebowe? Jak rozwijało się rzemiosło i handel? Co wyróżniało architekturę romańską?

  • Drukuj
  • E-mail
  • Film

Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć na wystawie archeologicznej dostępnej od 30 października w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Blisko 300 eksponatów z całej Polski zgromadzonych w jednym miejscu, prezentacje multimedialne, ikonografia – wszystko to, aby przybliżyć dzieje początków naszego państwa i uatrakcyjnić szkolny program nauki historii.

Okres wczesnego średniowiecza na terenie Polski jest datowany na czasy pomiędzy przełomem V i VI w. a połową XIII w. Jego początek wyznacza pojawienie się zabytków łączonych ze Słowianami, są to również czasy powstawania i krystalizacji państwa polskiego.

Poszczególne działy ekspozycji prezentują w ciekawej aranżacji zabytki związane z życiem codziennym mieszkańców wsi wczesnośredniowiecznej i grodu, rozwojem rzemiosł i handlu, jak również zwyczajami pogrzebowymi i wierzeniami.

Na wystawie można oglądać militaria związane ze średniowiecznym rycerstwem, m.in. przykłady znakomitej broni: groty oszczepów i włóczni, topory, miecze oraz ostrogi i strzemiona.

Zaprezentowane zostały narzędzia pracy i przedmioty codziennego użytku: sierpy, radlice, ciosły, przedmioty wykonane z kości i poroża zwierząt: igły, szydła, przekłuwacze czy łyżwy oraz gliniane naczynia, przęśliki, grzechotki. Wśród ceramiki szczególną kategorię zabytków stanowią popielnice grobowe.

Podziwiać można bogatą kolekcję ozdób z metali: srebra, złota oraz brązu, m.in. kabłączki skroniowe, pierścionki, zawieszki, krzyżyki czy kolie z paciorków szklanych oraz ozdoby stroju – zapinki, klamry do pasa. Osobne miejsce przeznaczono na przedstawienie zabytków związanych z handlem, jak wagi, płacidła żelazne i monety.

W części poświęconej architekturze wczesnośredniowiecznej główna uwaga skupia się na zagadnieniach dotyczących rozwoju architektury romańskiej w Polsce, znajdują się tu m.in. kamienne romańskie detale architektoniczne z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu i Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie.

Wystawa wydaje się niezbędnym uzupełnieniem w nauce dziejów początków naszego państwa i jej odwiedzenie może stanowić atrakcyjny punkt w realizacji szkolnego programu nauki historii.

Ekspozycji towarzyszy katalog zawierający kompendium wiedzy dotyczącej archeologii wczesnego średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem regionu nad dolnym Sanem i Łęgiem, wraz z wykazem zabytków prezentowanych na wystawie.

Wykorzystano fotografie: Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum w Grudziądzu, autor - J.Strobin, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, autor - M. Jóźwikowska, Muzeum Narodowego w Krakowie.

archiwum wystaw 2010

Z potrzeby serca. Boże Narodzenie w sztuce nieprofesjonalnej. Wystawa etnograficzna.

Na ekspozycji zostanie pokazana twórczość czterdziestu uznanych polskich artystów niedyplomowany ...

Oiko Petersen, Downtown Collection

Fascynujący świat. Uznanie i nagroda dla Dostępnego Muzeum. ...

Wczesne wieki średniowiecza. Wystawa archeologiczna.

Jak wyglądała codzienność wczesnośredniowiecznej wsi i grodu? Czym się charakteryzowały ówcz ...

Zesłańcy – Sybiracy – Deportowani

Do 30 listopada 2010 w budynku dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przy ul. Ofiar Ka ...

Mikrus - auto, któremu nie pozwolono dorosnąć

Na stalowowolskiej wystawie pokazano dwa odrestaurowane egzemplarze Mikrusa i jeden egzemplarz Meduz ...

ChopinART

Wystawa zorganizowana w ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010. ...

Dziecinada - polski dizajn dla dzieci

Wystawa współczesnego polskiego wzornictwa dla dzieci ...

Unpolished 4 i 5 – Kopenhaga

wystawy polskiego designu w Kopenhadze ...

Rozwadów – miasto ze wspomnień – wystawa w 320. rocznicę lokacji.

Ekspozycja przypomina utrwalone na starych fotografiach i pocztówkach wydarzenia, obrazy i epizody ...

Unpolished 2 i 3 – Berlin i Neumünster

W dniu 9 czerwca 2010 r. na znanym w całej Europie festiwalu designu DMY w Berlinie, który w tym r ...

Polska Folk w Belfaście

Sukces wystawy „Polska Folk" w Belfaście!  ...

Książęca kolekcja

skarby ze zbiorów fundacji Czartoryskich w Krakowie. ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj