Andrzej Pityński – Rzeźba Andrzej Pityński – Rzeźba

Andrzej Pityński – Rzeźba

Ekspozycja rzeźb Andrzeja Pityńskiego zorganizowana została na jubileusz 10-lecia Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Składa się z kilkudziesięciu prac, w tym także medali i rysunków, niezwykle sugestywnych, bogatych w symbolikę odwołującą się do polskiej historii, które łączy wątek patriotyzmu i wszechobecny duch wolności.

Działający od trzydziestu pięciu lat w Stanach Zjednoczonych Pityński cieszy się sławą znakomitego twórcy rzeźby pomnikowej. Poprzez tematykę rzeźb stał się ambasadorem polskiej historii. Stworzył wiele monumentalnych pomników, które znajdują się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale też i w Polsce. Pełna ekspresji twórczość rzeźbiarska Andrzeja Pityńskiego obraca się przede wszystkim wokół motywów z historii Polski. Widoczne w niej jest poczucie godności, bohaterstwo oraz tragizm losów polskiego narodu na przestrzeni wieków. Wiele prac Pityńskiego nawiązuje do dziejów II wojny światowej. To szczególnie ważna dla artysty karta historii – jego rodzice bowiem walczyli w partyzanckim oddziale Armii Krajowej.

Głównym punktem obecnie prezentowanej ekspozycji jest właśnie II wojna światowa ukazana symbolicznie zarówno poprzez czyn zbrojny Polaków, jak i poprzez męczeństwo ofiar oraz zbrodnie agresorów. Drugim tematem podejmowanym na wystawie jest symbolicznie przedstawiona historia Polski. Ukazana tu została nie tylko walka, ale i nawiązanie do korzeni narodu polskiego. Leitmotivem stał się temat jeźdźca i rumaka.

Dopełnieniem ekspozycji jest seria dwudziestu czterech rysunków artysty, a także kilkanaście medali wykonanych w brązie. Z kolei monumentalne pomniki, obecne w przestrzeni amerykańskich i polskich miast pokazane są w formie prezentacji multimedialnej. Wystawie towarzyszy katalog.

Andrzej Pityński, urodzony w 1947 r. w Ulanowie, w rodzinie o przeszłości partyzanckiej, absolwent ASP w Krakowie, rzeźbiarz tworzący od roku 1974 w Stanach Zjednoczonych, członek prestiżowego Narodowego Związku Rzeźbiarzy w Nowym Jorku. Jest autorem wielu monumentalnych rzeźb, w tym pomnika „Katyń" w New Jersey, słynnych „Partyzantów" w Bostonie, pomnika Armii Błękitnej w Warszawie, czy szeroko znanej płaskorzeźby Matki Boskiej AK, trzymającej na rękach ciało chłopca – powstańca warszawskiego z 1944 r.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj