Nad dolnym Sanem. Przyroda, krajobrazy, tradycja. Fotografia Adama Krzykwy.

wystawa plenerowa, plac przed kinem Ballada, ul. Staszica 14

Nawiązując do powiedzenia „Cudze chwalicie, swego nie znacie” przygotowana ekspozycja prezentuje walory przyrodnicze i kulturowe regionu dolnosańskiego, widziane oczami Adama Krzykwy, przyrodnika i artysty fotografa.

Na wielkoformatowych fotografiach obok nadsańskich pejzaży, przedstawione jest bogactwo tutejszych lasów, będących pozostałością rozległej niegdyś Puszczy Sandomierskiej, oraz piękno Sanu, malowniczej rzeki stanowiącej przez wieki ważną drogę transportu wodnego i mającej duży wpływ na sposoby gospodarowania tutejszych mieszkańców.

O dawnym znaczeniu rzeki przypominają zwyczaje flisackie, pielęgnowane do dzisiaj przez działające w Ulanowie Bractwo Miłośników Ziemi Ulanowskiej pw. św. Barbary.

Z nadsańskim krajobrazem nierozerwalnie związana jest wierzba wiklinowa, porastająca dziko brzegi Sanu. Od połowy XIX w. stała się surowcem nieprzerwanie wykorzystywanym w koszykarstwie i meblarstwie. Obecnie w dobie zainteresowania wytworami z surowców naturalnych znalazła szersze zastosowanie. Dzisiejsze wyroby z wikliny przyjmują formy małych dzieł sztuki.

O wyjątkowości pejzażu kulturowego regionu decydują zabytki architektury, sztuki sakralnej i przede wszystkim nadal kultywowane tradycje straży grobowych, zwanych Turkami. Jest to jeden z bardziej żywotnych zwyczajów wielkanocnych, jakie przetrwały nad Sanem. Turki oprócz obowiązku strzeżenia Grobu Pańskiego, asysty podczas nabożeństw wielkotygodniowych, uczestniczą w barwnych paradach. Chodzą także z życzeniami, wzbudzając duże zainteresowanie wśród społeczności lokalnej.

Wystawa jest wędrówką po ciekawej dolinie Sanu, podczas której można odkryć wiele zakątków przyrodniczych, unikatowych zabytków oraz zetknąć się z fenomenami kulturowymi regionu.

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj