Stalowa Wola miasto COP-u. Urbanistyka i architektura.

Stalowa Wola to nie tylko piękna karta historii gospodarczej Polski. To także niebanalna architektura. Przedwojenne osiedla mieszkaniowe w Stalowej Woli projektowali znakomici polscy architekci. Nie brak też znaczących dokonań w powojennej architekturze miasta.

Stalowa Wola należy do nielicznych przykładów miasta zaplanowanego od zera. Zatopiona w leśnym kompleksie, miała pełnić rolę ośrodka wzorcowego, być pokazowym przykładem na logiczne rozplanowanie nowego miasta i wzniesienie go w tak krótkim czasie (od 20 marca 1937 do 14 czerwca 1939).

Dziś odznacza się unikatowym układem urbanistycznym, dorównującym najlepszym opracowaniom europejskim z lat 30. XX wieku.

Muzeum przygotowało wystawę z okazji jubileuszu 70-lecia Stalowej Woli.

Plenerowa ekspozycja składa się z ponad 100 wielkoformatowych fotografii, ukazujących najbardziej interesujące i wartościowe obiekty architektoniczne, wzniesione w Stalowej Woli. Na planszach zostały zaprezentowane wybrane budowle, powstałe na przestrzeni 70 lat istnienia miasta, którego oblicze odmieniały kolejne przełomy polityczne, przynoszące zmiany we wszystkich dziedzinach życia społecznego, także w kulturze i sztuce.

Były one wyraźnie widoczne w architekturze, ze względu na szczególne związki łączące ją z polityką i gospodarką.

Aby podkreślić różnorodność, ułatwić „czytanie" architektonicznej i urbanistycznej historii miasta, ekspozycja została podzielona na 5 działów; architekturę przemysłową, elementy art déco w modernizmie, socrealizm, modernizm, postmodernizm. Warstwę ilustracyjną ekspozycji uzupełniają teksty dotyczące stylów architektonicznych i urbanistyki miasta, a także kalendarium ważniejszych etapów budownictwa Stalowej Woli.

Autorami fotografii współczesnych są stalowowolscy artyści Adam Krzykwa i Marek Myśliwiec. Wykorzystane zostały również – często jako materiał porównawczy – zdjęcia archiwalne ze zbiorów muzealnych i prywatnych.

Wystawie towarzyszy publikacja Miasto Stalowa Wola, unikatowy zespół urbanistyczno-architektoniczny z lat 30. XX w., pod redakcją naukową prof. Anny Sieradzkiej.

Po raz kolejny Muzeum wyszło na spotkanie z odbiorcą poza swoją siedzibę i jej otoczenie. Fotografie eksponowane będą w nowoczesnej aranżacji w centralnym punkcie miasta, przy ul. Staszica, obok kina Ballada.

Wystawa czynna od 5 września przez całą dobę, oświetlona w nocy.

Wstęp wolny.

Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Miejsce wystawy: Plac przed kinem Ballada, ul. Staszica 14

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj