W cieniu Imperium Rzymskiego

Na wystawie W cieniu Imperium Rzymskiego po raz pierwszy w Stalowej Woli prezentowanych jest ponad 500 eksponatów, wypożyczonych ze zbiorów polskich muzeów i instytutów archeologicznych, które w znakomity sposób przyczyniają się do poszerzenia wiedzy o życiu ludności zamieszkującej terytorium Polski – w pierwszych pięciu wiekach po narodzeniu Chrystusa.

Ten okres naszej prehistorii cechował się znaczącym ożywieniem społeczno-gospodarczym wywołanym przez pełne upowszechnienie i masowe zastosowanie żelaza do produkcji przedmiotów codziennego użytku.

Wśród zabytków większość stanowią znaleziska odnoszące się do działalności dwóch wielkich archeologicznych kultur schyłku starożytności: przeworskiej (utożsamianej z Wandalami) oraz kultury wielbarskiej, a szczególnie grupy masłomęckiej (identyfikowanych z Gotami).

Na ekspozycji będzie można obejrzeć bogaty wybór wytworów rzemiosła: znakomitej broni i elementów uzbrojenia, narzędzi pracy, biżuterii czy naczyń glinianych.

Zaprezentowane zostaną także świadectwa kontaktów lokalnych społeczności „barbarzyńskich" z Imperium Rzymskim, w których ogromną rolę odegrał tzw. szlak bursztynowy. Będą to głównie rzymskie monety, luksusowe naczynia gliniane i metalowe oraz miecze.

Zestaw zabytków archeologicznych eksponowanych na wystawie został wzbogacony o prezentacje multimedialne oraz wielkoformatowe mapy i fotografie.

Wystawie towarzyszy katalog.

Monika Kuraś

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj