Tadeusz Kantor – Kolekcja "A"

Tadeusz Kantor (1915-1990) - reżyser, malarz, pisarz, scenograf, teoretyk sztuki, twórca happeningów, nauczyciel - stworzył swój własny styl twórczy czerpiąc inspiracje z konstruktywizmu z dadaizmu, malarstwa informel i surrealizmu, a realizował go w różnych dziedzinach sztuki.

Kolekcja „A" stanowi unikatowy zbiór rysunków, szczególnie wartościowy ze względu na fakt, że to sam autor w latach 80-tych XX wieku dokonał wyboru oraz zabezpieczył, aby zapobiec ich rozproszeniu, a następnie posegregował i ułożył w taki sposób, iż stanowią reasumpcję jego własnych idei i teorii oraz opowieść o całym artystycznym życiu.

Prace są zróżnicowane pod względem użytej techniki - od ołówka i tuszu, przez pastele, temperę, ulubione techniki mieszane, aż po kolaż.

Chronologicznie najstarsze z nich sięgają lat 30-tych XX wieku i dotyczą projektów scenograficznych do „Śmierci Tintagilesa", kolejne są śladem działalności zjawiskowego teatru okupacyjnego („Balladyna" i „Powrót Odysa"), wieloletniej współpracy z teatrami krakowskimi („Święta Joanna, „Don Juan", „Hamlet", „Kruki"...), projektów Teatru Cricot 2, aż po czasy „Wielopola" i „Umarłej klasy".

Rysunek jest techniką, którą cechuje duża spontaniczność, a co za tym idzie znaczna szczerość twórczej wypowiedzi. Pomimo woli autora ciągle nie udało się stworzyć stałej galerii rysunków, co powinno tym bardziej zachęcać widza do ich obejrzenia niecodziennej wystawy, opowiadającej o człowieku i artyście, będącym niepowtarzalnym zjawiskiem w historii polskiej sztuki.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj