Vincent van Gogh

Prezentowanych było 25 prac Vincenta van Gogha; obrazy olejne, akwarele i rysunki. Organizatorem prezentacji w Stalowej Woli był Lep Art Consulting i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

Krótka informacja na temat prezentowanych prac:

W listopadzie 1885 roku Vincent Van Gogh opuszcza swój dom rodzinny, aby rozpocząć studia w Antwerpii. Zostawia w domu całą swoją pracownię, a w niej ponad 1000 swoich prac – portrety, martwe natury, krajobrazy; rysunki, obrazy olejne, szkice.

Prace te przeszkadzają rodzinie, zabierają zbyt dużo miejsca; zostają spakowane do kilku drewnianych skrzyń i zdeponowane u pewnego stolarza na strychu. Lata mijają. Matka artysty wyprowadza się z rodzinnego dom, prace pozostają u stolarza, który pozbywa się ich sukcesywnie sprzedając za grosze. Van Gogh umiera i dopiero po śmierci staje się światowej sławy artystą.

Po kilku latach pojawiają się tajemnicze skrzynie i wraz z nimi raz po raz pojedyncze prace z wczesnych lat twórczości artysty oferowane na światowym rynku sztuki.

Potem znowu ginie po nich ślad. W roku 1938 holenderski kolekcjoner sztuki Adrianus Marijnissen kupuje trzy duże teki wraz z 250 pracami, ostatnimi jak się później okazało z tajemniczych skrzyń.

Po śmierci A. Marijnissena spadkobiercy postanowili sprzedaż całość kolekcji, która w ten sposób trafiła do francuskiego marszanda Richarda Gilgenmanna.

Jakub Lep, właściciel firmy Lep Art. Consulting zajmującej się sprzedażą dzieł sztuki zachodniej w Polsce, od kilku lat współpracuje z R. Gilgenmannem i dlatego udało się Go przekonać do tej wyjątkowej prezentacji w Polsce.

Prace prezentowane na wystawie w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach i w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli to część tego fascynującego zbioru, który dotychczas prezentowany był jedynie w kilku holenderskich i niemieckich muzeach.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj