Norblin Czartoryskich w kolekcji Muzeum Okręgowego w Winnicy

Jan Piotr Norblin de la Gourdaine (1745 –1830), francuski malarz i rysownik, przez długi czas związany z Polską

. Spędził w naszym kraju około 30 lat, będących najbardziej twórczymi w jego życiu. Malował na zlecenie arystokratów i króla Stanisława Augusta, później prowadził również własną pracownię w Warszawie. Uważany jest za ojca polskiego malarstwa rodzajowego, uwieczniał ważne dla Polski wydarzenia, których był świadkiem (Sejm Wielki, Konstytucja 3 Maja, Insurekcja Kościuszkowska), jak również sceny z życia różnych warstw społecznych. Jego sztuka stanowi nie tylko cenny dokument tamtych czasów, ale także świadectwo wysokiego kunsztu artystycznego autora.

Na wystawę Norblin Czartoryskich składa się około 250 prac z różnych okresów twórczości artysty stanowiących część ogromnego zbioru rysunków będących w posiadaniu książęcej rodziny, a następnie podzielonego pomiędzy poszczególnych spadkobierców.

Rysunki Norblina są znakomitym uzupełnieniem lekcji historii z okresu schyłku I Rzeczpospolitej i prób ratowania państwa, a także języka polskiego w zakresie kultury i sztuki czasów Oświecenia.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj