Władysław Strzemiński. Obrazy i rysunki.

Wystawa prac Władysława Strzemińskiego, najważniejszego artysty polskiej awangardy, „twórcy absolutnego” już 8 stycznia zostanie otwarta w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Okazją do jej zorganizowania stała się emisja przez Narodowy Bank Polski nowej monety kolekcjonerskiej poświęconej właśnie temu artyście, wydanej w cyklu Polscy malarze XIX i XX wieku.

Stalowowolskie muzeum we współpracy z rzeszowskim Oddziałem Okręgowym NBP zaprezentuje nową monetę wraz z wystawą obrazów i rysunków Strzemińskiego. Nie zabraknie na ekspozycji pracy z cyklu „Twarze” widocznej na wspomnianej monecie.

Jednocześnie ta wystawa w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli to pierwszy pokaz z cyklu „Twórcy absolutni”, przedstawiającego klasyków współczesności, artystów absolutnych. Ekspozycja poświęcona jest twórczości artysty, który wniósł fundamentalny wkład w historię światowej awangardy i w dzieje polskiej sztuki. Prezentujemy obrazy i rysunki przechowywane w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie znajduje się największa kolekcja dzieł Strzemińskiego, z Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Będzie to nie lada uczta dla koneserów sztuki awangardowej. Wybrane prace Strzemińskiego ukazują kolejne etapy poszukiwań tego wielkiego, radykalnego eksperymentatora, od kompozycji postsuprematycznych po solarystyczne (powidoki). Ekspozycję dopełniają autorskie interpretacje realizmu socjalistycznego.

Władysław Strzemiński (1893-1952) artysta kontrowersyjny, znany był też z niezwykle ciekawego życia i burzliwego związku z rzeźbiarką Katarzyną Kobro. W początkach twórczości zetknął się z przedstawicielami awangardy rosyjskiej i ideą konstruktywizmu, co wywarło duży wpływ na jego twórcze myślenie. Stworzył teorię unizmu (zasady pełnej jednorodności obrazu zbudowanego na prawach mu właściwych, działających jako jedność optyczna pozbawiona wszelkich kontrastów). Strzemiński zajmował się także projektowaniem architektonicznym, teorią i krytyką sztuki. Był jednym z inicjatorów utworzenia grupy kubistów, konstruktywistów „Blok”, a potem „Preaesens” oraz słynnej grupy „a.r.” Brał udział we wszystkich krajowych i zagranicznych manifestacjach polskiej awangardy konstruktywistycznej.

Kurator wystawy: Anna Król

Koordynacja: Anna Szlązak

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
oraz Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Rzeszowie.
Wystawa dofinansowana ze środków Narodowego Banku Polskiego.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj