Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich

1 października 2010 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyło się wręczanie nagród zwycięzcom konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich".

  • powiększ tekst zmniejsz rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
  • Drukuj
  • E-mail
  • Film

Statuetkę dla Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli za „Dostępne Muzeum. Zintegrowany program dla osób niepełnosprawnych" z rąk Elżbiety Bieńkowskiej, Ministra Rozwoju Regionalnego, odebrała autorka projektu dyrektor Lucyna Mizera, wraz ze współpracującą przy tworzeniu programu Edytą Lisek-Lubaś.

Spośród 138 projektów, zgłoszonych do trzeciej edycji konkursu „Polska Pięknieje" kapituła przyznała w różnych kategoriach 7 nagród głównych, w tym dla „Dostępnego Muzeum" w kategorii „Turystyka transgraniczna i międzynarodowa".

Ideą konkursu jest wyłonienie najlepszych projektów realizowanych przy współfinansowaniu Funduszy Europejskich, które przyczyniają się do podniesienia atrakcyjności turystycznej i kulturalnej Polski. W tym roku wśród zgłoszonych przedsięwzięć znalazły się zarówno duże obiekty turystyczne czy ogólnopolskie kampanie promujące walory turystyczne regionów, jak i mniejsze, lecz bardzo interesujące projekty kulturalne, turystyczne i sportowe.

„Dostępne Muzeum" to nowatorski program edukacyjny dla osób niepełnosprawnych, obudowany inicjatywami artystycznymi, pedagogicznymi, wydawniczymi, multimedialnymi, stanowiący pole kompleksowego oddziaływania edukacyjnego i promocyjnego. Projekt zrealizowano ze środków Programu Sąsiedztwa Interreg IIIA/Tacis 2004-2006 Polska-Białoruś-Ukraina.

Efektem podjętych działań jest nie tylko zdobiąca muzealny dziedziniec galeria rzeźb przeznaczonych do percepcji dotykowej, wyposażona w podpisy alfabetem Braillea, ale też sukcesywna likwidacja barier architektonicznych wewnątrz gmachu i coraz szersza oferta edukacyjna dla gości niepełnosprawnych.

Muzeum planuje następne działania, nie tylko inwestycyjne – mówi dyrektor Lucyna Mizera – Będziemy organizować cykl szkoleń poświęconych problemom obsługi gości niepełnosprawnych w muzeum, z udziałem osób niepełnosprawnych. Ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w budynku Muzeum ma powstać jeszcze w tym roku wyposażona w sprzęt multimedialny Sala Zabaw Edukacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Również wystawa stała będzie zmodernizowana z wykorzystaniem multimedialnych technik prezentacji oraz interaktywnych eksponatów stanowiących edukacyjne narzędzie w procesie poznawania dziedzictwa kulturowego przez osoby niepełnosprawne. W te zamierzenia wpisuje się także projekt „Poczuj Sztukę" – innowacyjne narzędzie edukacyjne w procesie poznawania sztuki i rozwijania ekspresji twórczej wśród osób niepełnosprawnych, wykorzystujące interaktywną przestrzeń, działającą na różne zmysły np.: wzroku, słuchu, węchu i dotyku.

Nagrodzone projekty zostaną objęte szeroka ogólnopolską kampanią promocyjną poprzez informacje w mediach, albumy, broszury, filmy czy multimedialną wystawę „Polska Pięknieje".

Warto podkreślić, że w wyniku tych działań MKiDN wyznaczyło stalowowolskie Muzeum jako instytucję wiodącą w Polsce w tematyce obsługi gości niepełnosprawnych w muzeum.

Narodziny Stalowej Woli 1938

Ekspozycja wprowadza w klimat czasu powstania Stalowej Woli. Składa się z kilku wnętrz zaaranżow ...

Galeria przez dotyk

Galeria przez Dotyk to stała plenerowa wystawa 24 kamiennych rzeźb, wykonanych przez artystów pol ...

Zasoby naturalne polskiego designu

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, położonej w urokliwej Kotlinie Sandomierskiej, po raz kolejny u ...

Wczesne wieki średniowiecza. Wystawa archeologiczna.

Jak wyglądała codzienność wczesnośredniowiecznej wsi i grodu? Czym się charakteryzowały ówcz ...

Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich

1 października 2010 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyło się wręczanie nagród zwycięzc ...

Szlakiem architektury art déco. Stalowa Wola

Stalowa Wola jest najważniejszą realizacją urbanistyczną Centralnego Okręgu Przemysłowego, pow ...

COP dla przyszłości

Niezwykła wystawa, przygotowana z okazji 70-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, zlo ...

Siemiradzki nieznany

Jedynie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli obejrzeć będzie można niezwykle interesujący zestaw ...

Lubomirscy linii przeworskiej. Arystokraci i kolekcjonerzy

Przez cztery wieki aktywnej obecności w dziejach Rzeczpospolitej, potężny magnacki ród Lubomirsk ...

Kultura Żydów galicyjskich

Na tę niezwykłą wystawę składa się unikatowa kolekcja judaików, pochodząca ze zbiorów Muzeu ...

Sekrety mumii egipskich - czyli stąd do wieczności

Bez konieczności podróżowania w czasie i przestrzeni każdy może pooddychać atmosferą staroży ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj