Wczesne wieki średniowiecza. Wystawa archeologiczna.

Jak wyglądała codzienność wczesnośredniowiecznej wsi i grodu? Czym się charakteryzowały ówczesne wierzenia i zwyczaje pogrzebowe? Jak rozwijało się rzemiosło i handel? Co wyróżniało architekturę romańską?

  • powiększ tekst zmniejsz rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
  • Drukuj
  • E-mail
  • Film

Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć na wystawie archeologicznej dostępnej od 30 października w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Blisko 300 eksponatów z całej Polski zgromadzonych w jednym miejscu, prezentacje multimedialne, ikonografia – wszystko to, aby przybliżyć dzieje początków naszego państwa i uatrakcyjnić szkolny program nauki historii.

Okres wczesnego średniowiecza na terenie Polski jest datowany na czasy pomiędzy przełomem V i VI w. a połową XIII w. Jego początek wyznacza pojawienie się zabytków łączonych ze Słowianami, są to również czasy powstawania i krystalizacji państwa polskiego.

Poszczególne działy ekspozycji prezentują w ciekawej aranżacji zabytki związane z życiem codziennym mieszkańców wsi wczesnośredniowiecznej i grodu, rozwojem rzemiosł i handlu, jak również zwyczajami pogrzebowymi i wierzeniami.

Na wystawie można oglądać militaria związane ze średniowiecznym rycerstwem, m.in. przykłady znakomitej broni: groty oszczepów i włóczni, topory, miecze oraz ostrogi i strzemiona.

Zaprezentowane zostały narzędzia pracy i przedmioty codziennego użytku: sierpy, radlice, ciosły, przedmioty wykonane z kości i poroża zwierząt: igły, szydła, przekłuwacze czy łyżwy oraz gliniane naczynia, przęśliki, grzechotki. Wśród ceramiki szczególną kategorię zabytków stanowią popielnice grobowe.

Podziwiać można bogatą kolekcję ozdób z metali: srebra, złota oraz brązu, m.in. kabłączki skroniowe, pierścionki, zawieszki, krzyżyki czy kolie z paciorków szklanych oraz ozdoby stroju – zapinki, klamry do pasa. Osobne miejsce przeznaczono na przedstawienie zabytków związanych z handlem, jak wagi, płacidła żelazne i monety.

W części poświęconej architekturze wczesnośredniowiecznej główna uwaga skupia się na zagadnieniach dotyczących rozwoju architektury romańskiej w Polsce, znajdują się tu m.in. kamienne romańskie detale architektoniczne z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu i Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie.

Wystawa wydaje się niezbędnym uzupełnieniem w nauce dziejów początków naszego państwa i jej odwiedzenie może stanowić atrakcyjny punkt w realizacji szkolnego programu nauki historii.

Ekspozycji towarzyszy katalog zawierający kompendium wiedzy dotyczącej archeologii wczesnego średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem regionu nad dolnym Sanem i Łęgiem, wraz z wykazem zabytków prezentowanych na wystawie.

Wykorzystano fotografie: Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum w Grudziądzu, autor - J.Strobin, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, autor - M. Jóźwikowska, Muzeum Narodowego w Krakowie.

Narodziny Stalowej Woli 1938

Ekspozycja wprowadza w klimat czasu powstania Stalowej Woli. Składa się z kilku wnętrz zaaranżow ...

Galeria przez dotyk

Galeria przez Dotyk to stała plenerowa wystawa 24 kamiennych rzeźb, wykonanych przez artystów pol ...

Zasoby naturalne polskiego designu

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, położonej w urokliwej Kotlinie Sandomierskiej, po raz kolejny u ...

Wczesne wieki średniowiecza. Wystawa archeologiczna.

Jak wyglądała codzienność wczesnośredniowiecznej wsi i grodu? Czym się charakteryzowały ówcz ...

Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich

1 października 2010 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyło się wręczanie nagród zwycięzc ...

Szlakiem architektury art déco. Stalowa Wola

Stalowa Wola jest najważniejszą realizacją urbanistyczną Centralnego Okręgu Przemysłowego, pow ...

COP dla przyszłości

Niezwykła wystawa, przygotowana z okazji 70-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, zlo ...

Siemiradzki nieznany

Jedynie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli obejrzeć będzie można niezwykle interesujący zestaw ...

Lubomirscy linii przeworskiej. Arystokraci i kolekcjonerzy

Przez cztery wieki aktywnej obecności w dziejach Rzeczpospolitej, potężny magnacki ród Lubomirsk ...

Kultura Żydów galicyjskich

Na tę niezwykłą wystawę składa się unikatowa kolekcja judaików, pochodząca ze zbiorów Muzeu ...

Sekrety mumii egipskich - czyli stąd do wieczności

Bez konieczności podróżowania w czasie i przestrzeni każdy może pooddychać atmosferą staroży ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj