Zasoby naturalne polskiego designu

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, położonej w urokliwej Kotlinie Sandomierskiej, po raz kolejny udowadnia, że sztuka nie zna granic, a interesujące wydarzenia kulturalne odbywają się w niewielkich ośrodkach z dala od wielkomiejskiego zgiełku Warszawy, Krakowa czy Wrocławia.

  • powiększ tekst zmniejsz rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
  • Drukuj
  • E-mail
  • Film

Po wystawie „COP dla przyszłości. Ludzie – przemysł – architektura” czerpiącej z bogactwa II Rzeczpospolitej i ukazującej ideę, założenia, przedsięwzięcia i przede wszystkim ludzi – twórców Centralnego Okręgu Przemysłowego przyszła kolej na nasze dziedzictwo kulturowe; ludowe – proste, potocznie kojarzone z góralskimi kierpcami i łowicką wycinanką. Nic bardziej mylnego – autorzy wystawy udowadniają, że ludowość może być trendy, designerska i bardzo nowoczesna.

Wystawa Zasoby naturalne polskiego designu prezentuje wpływ motywów i technik ludowych na współczesne polskie wzornictwo, sztuki dekoracyjne i architekturę, jest próbą syntezy, podsumowania i zebrania w jednym czasie i miejscu prac zainspirowanych polską sztuką i rzemiosłem ludowym; formą, materią, rozwiązaniami technicznymi czy wreszcie poetyką.

Powrót do korzeni i tradycyjnych technik wytwarzania jest silnym trendem w ostatniej dekadzie, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Mówi o poszukiwaniu własnej tożsamości, o odmienności i unikalności, o powrocie do lokalności i regionalności w dobie globalizacji i wszechobecnych mediów. Zjawisko to obserwujemy nie tylko we wzornictwie przemysłowym, lecz także w modzie, muzyce i kuchni.

Tradycyjne wzory polskiej sztuki zdobniczej nadają naszemu wzornictwu unikalny charakter, a materiały i lokalne rzemiosło mówią wiele o naszej tradycji i pochodzeniu. Sprawiają, że polski design ma swoją wyraźną tożsamość i sens, pozostając równocześnie w głównym nurcie europejskiego projektowania. Świadczą o tym międzynarodowe nagrody, którymi zostały uhonorowane niektóre z pokazanych na wystawie prac.

Na wystawie Zasoby naturalne polskiego designu zostaną zaprezentowane zarówno produkty wytwarzane przemysłowo jak i unikaty i prototypy, projekty młodych twórców obok powszechnie znanych przebojów polskiego designu – w sumie kilkadziesiąt różnych obiektów. Niektóre z prezentowanych eksponatów zyskały już uznanie na międzynarodowym rynku, inne czekają jeszcze na swoich odkrywców. Wszystkie są warte zainteresowania nie tylko wąskiego grona krytyków sztuki, lecz także szerokiej publiczności.

Na wystawie zobaczymy między innymi dywany MOHO, Joanny Rusin i Agnieszki Czop, Aze Design, lampy DBWT, Tomka Rygalika, Agnieszki Lasoty oraz Vis a Vis, projekty architektoniczne polskiego pawilonu na EXPO 2010 oraz Muzeum Ziemi Opolskiej, projekty Gogo, Malafora, Poor Design, Betonu i wielu innych.

Otwarcie wystawy Zasoby naturalne polskiego designu w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli w dniu 9 czerwca 2009 r.

 

Dodatkowe informacje: Anna Szlązak, Tel: +15 8448556, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ,

Narodziny Stalowej Woli 1938

Ekspozycja wprowadza w klimat czasu powstania Stalowej Woli. Składa się z kilku wnętrz zaaranżow ...

Galeria przez dotyk

Galeria przez Dotyk to stała plenerowa wystawa 24 kamiennych rzeźb, wykonanych przez artystów pol ...

Zasoby naturalne polskiego designu

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, położonej w urokliwej Kotlinie Sandomierskiej, po raz kolejny u ...

Wczesne wieki średniowiecza. Wystawa archeologiczna.

Jak wyglądała codzienność wczesnośredniowiecznej wsi i grodu? Czym się charakteryzowały ówcz ...

Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich

1 października 2010 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyło się wręczanie nagród zwycięzc ...

Szlakiem architektury art déco. Stalowa Wola

Stalowa Wola jest najważniejszą realizacją urbanistyczną Centralnego Okręgu Przemysłowego, pow ...

COP dla przyszłości

Niezwykła wystawa, przygotowana z okazji 70-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, zlo ...

Siemiradzki nieznany

Jedynie w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli obejrzeć będzie można niezwykle interesujący zestaw ...

Lubomirscy linii przeworskiej. Arystokraci i kolekcjonerzy

Przez cztery wieki aktywnej obecności w dziejach Rzeczpospolitej, potężny magnacki ród Lubomirsk ...

Kultura Żydów galicyjskich

Na tę niezwykłą wystawę składa się unikatowa kolekcja judaików, pochodząca ze zbiorów Muzeu ...

Sekrety mumii egipskich - czyli stąd do wieczności

Bez konieczności podróżowania w czasie i przestrzeni każdy może pooddychać atmosferą staroży ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj