Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława

 

Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława to katalog do wystawy o tym samym tytule. Zawiera cenny zbiór archiwalnych fotografii oraz wspomnień pławian, którzy po raz pierwszy otwarcie mówią o swojej wsi i jej dawnych mieszkańcach. Ich głos ma tym większą wartość, że wioski Pławo już nie ma, a na jej gruntach powstało nasze miasto Stalowa Wola.

O tej wsi było głośno... W latach 30. XX w., w okresie budowy COP Pławo stało się przedmiotem obserwacji i wnikliwej analizy przedwojennych reporterów, z ojcem polskiego reportażu – Melchiorem Wańkowiczem na czele. Przedstawiony wówczas obraz wsi i jej mieszkańców tak mocno utrwalił się w wyobrażeniu mieszkańców regionu, że wiele stereotypów powtarzanych jest do dzisiaj. Wystawa Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława, w opozycji do przedwojennej prasy, przedstawiła nieistniejącą już dzisiaj miejscowość w oparciu o wspomnienia, ocalony materiał fotograficzny, dokumenty i pamiątki rodzinne. Katalog zawiera kilkadziesiąt fragmentów wywiadów wraz z komentarzem, wspomnienia i fotografie pławian, które pozwalają poznać szerszej publiczności  PŁAWO NIEZNANE. 

Red. Elżbieta Skromak

Format: 21x27 cm, oprawa miękka, ss. 84

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj