COP i miasto. Nowoczesność i dziedzictwo

Bogato ilustrowany katalog jubileuszowej wystawy pod tym samym tytułem, która ma za zadanie upowszechnianie wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym, ale przede wszystkim o ideach jakie przyświecały jego budowniczym.

COP oznaczał nowoczesność, był nadzieją na lepsze życie, niestety zaprzepaszczoną przez wybuch II wojny światowej. Dla „miast COP” wciąż jednak pozostaje ważnym, a niekiedy jak w przypadku Stalowej Woli – podstawowym budulcem lokalnej tożsamości oraz elementem dziedzictwa kulturowego – tego materialnego i niematerialnego. Pozostałością COP jest zabudowa miast, budynki mieszkalne, użyteczności publicznej i gmachy fabryczne. Są nią podstawowe składniki miejskiej infrastruktury, jak wodociągi czy kanalizacja. Są nią drogi i tereny zielone. A także, a może przede wszystkim pewien etos, duch, niedokończona opowieść, która dziś jest interpretowana i rozwijana za pomocą rozmaitych inicjatyw, z którymi wiążą się m.in. terminy: innowacja, przedsiębiorczość, postęp, wynalazczość, zrównoważony rozwój…

Wystawa „COP i miasto – nowoczesność i dziedzictwo” ma swoim tytułem skłaniać do refleksji nad dialogiem między tymi dwoma na pozór zupełnie odrębnymi pojęciami i polami. Przede wszystkim jednak ma zachęcać do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak budowa COP ma się do dzisiejszego świata, jakie analogie i różnice występują między tym, co działo się 80 lat temu a tym co zachodzi współcześnie.

Format: 232 x 158 mm; ss. 160; oprawa miękka ze skrzydełkami

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj