W barwach Wojska Majdańskiego. Gwardia Narodowa im. T. Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego

Publikacja o Gwardii Narodowej im. T. Kościuszki z Majdanu Zbydniowskiego, pokazująca znaną w regionie tradycję, ale w świetle nowych badań.

W publikacji znalazła się fachowa analiza związku kostiumu Gwardii Narodowej z Majdanu Zbydniowskiego z polską oraz europejską wojskową tradycją ubiorczą. Temat został opracowany przez historyka i znawcę zagadnień munduroznawczych i mundurologicznych, prof. dr. hab. Aleksandra Smolińskiego z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opracowania etnograficznego, przedstawiajacego Gwardię w kontekście żywotnych tradycji straży grobowych okresu wielkanocnego podjął się etnograf dr Andrzej Karczmarzewski, badacz zwyczajów i obrzędowości ludowej Podkarpacia.

Natomiast Adam Michał Chciuk, wieloletni komendant Gwardii, który przez wiele lat próbował docierać do informacji dotyczących historii własnej formacji, opisał jej dzieje ze szczególnym uwzględnieniem akcesoriów, umundurowania i uzbrojenia Gwardii Majdańskiej.

Całość w dwóch językach: polskim i angielskim.

Red. Aleksander Smoliński i Elżbieta Skromak

Fotografie: archiwum Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i Gwardii Narodowej im. T. Kościuszki oraz zbiory prywatne

Format 21 x 23 cm, oprawa miękka, ss.119

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj