PRZYSTANKI NASZEJ HISTORII Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie" w projekcie pt. Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli – realizacja 2022-2023

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wdraża projekt, którego efektem będzie powstanie atrakcyjnej ścieżki edukacyjnej, składającej się z ośmiu Ekopunktów informacji o lokalnym dziedzictwie, usytuowanych w pobliżu zabytkowych budynków i historycznych miejsc na terenie osiedli Charzewice, Rozwadów oraz dawnej wsi Pławo. Dzięki nim mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać ze stanowisk, które zachęcą do poznawania historii i zabytków Stalowej Woli.

  • Drukuj
  • E-mail

 

Zanim jesienią 2023 r. Ekopunkty staną w przestrzeni miejskiej, można już skorzystać z aplikacji „Przystanki naszej historii. Stalowa Wola”, która jest dostępna online. To nowe narzędzie pozwoli na samodzielne wyprawy w teren i odkrywanie wielu ciekawych miejsc oraz historycznych budynków. Choć aplikacja powstała z myślą o wspieraniu Ekopunktów informacji o lokalnym dziedzictwie, które dopiero jesienią pojawią się w przestrzeni miasta, to już teraz może być przydatna dla niejednego globtrottera. Jest ona dostępna także w języku angielskim.

W aplikacji znalazły się mapki, które pozwolą odbiorcom na zaplanowanie indywidualnych lub grupowych wycieczek pieszych oraz rowerowych. Na szlaku Historii Rozwadowa będzie można poznać dzieje dawnego miasteczka, jego fundatorów i dawnych mieszczan oraz poznać informacje o wielokulturowości Rozwadowa i bohaterskiej działalności konspiracyjnej w czasie II wojny światowej. Trasa sakralna zachwyci XVIII-wieczną architekturą klasztoru kapucynów i neogotyckim kościołem farnym. Na zielonym szlaku przyrodniczym w przestrzeni miasta będzie można zobaczyć jeden z najstarszych dębów w mieście zwany Dębem Powstańców, egzotyczne gatunki krzewów i drzew, charakterystyczne dla XVIII- i XIX-wiecznych ogrodów przypałacowych, oraz wyjątkowe pomniki przyrody.

Aplikacja przybliża okolice: dawnej wsi Pławo i budynku Ochronki (ul. Wałowa, ul. Pławo), klasztoru kapucynów i cmentarza rozwadowskiego oraz miejsce hitlerowskiego obozu pracy na Młodyniu (ul. Klasztorna, ul. Traugutta, ul. Górka), synagogi (ul. Poprzeczna), budynku Sokoła i budynku dawnego sądu (obecnie Galeria Malarstwa A. Karpińskiego, ul. Rozwadowska), dworca kolejowego i Muzeum Kedywu (ul. Bełżyńskiego, ul. Dąbrowskiego), Rynku rozwadowskiego, Muzeum – dawnego Zamku Lubomirskich, kompleksu podworskiego w Charzewicach (park Lubomirskich).

Z aplikacji można skorzystać poprzez stronę internetową Muzeum Regionalnego www.muzeum.stalowawola.pl w zakładce Projekty lub pod linkiem www.ekopunkty.muzeum.stalowawola.pl.

Aplikacja została wykonana w ramach zadań realizowanych przez Muzeum stalowowolskie w ramach przedsięwzięcia „PRZYSTANKI NASZEJ HISTORII EKOpunkty informacji o lokalnym dziedzictwie” w projekcie pt. Modelowe Rozwiązania na Trudne Wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli i realizowanego w ramach programu pn. Program Rozwój Lokalny, zarządzanego przez Lidera – Gminę Stalowa Wola. Projekt został dofinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz ze środków Budżetu Państwa (15%) i ma na celu poprawę rozwoju lokalnego i instytucjonalnego Stalowej Woli.

Zespół merytoryczny: Aneta Garanty, Krzysztof Adamek, Beata Trybuła

Koordynator projektu: Elżbieta Skromak

Lektorzy: Krzysztof Adamek, Piotr Krasnowolski

Tłumaczenie tekstów na język angielski: Gabriela Siembida

Redakcja tekstów w języku angielskim: Piotr Krasnowolski

Korekta językowa tekstów w języku angielskim: Anna Meysztowicz

Ciekawostki dendrologiczne: Katarzyna Żak-Zatorska

Grafika, aplikacja: Digimuth Sp. z o.o.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Działania projektowe trwają już od 2022 roku. W ubiegłym roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli opracowano materiały archiwalne, teksty i fotografie na potrzeby ścieżki dydaktycznej, z uwzględnieniem opinii mieszkańców, którzy wzięli udział w trzech konsultacjach społecznych oraz wypowiedzieli się w opracowanej przez muzealników ankiecie. Obecnie trwają prace przy nagraniach wspomnień ze „świadkami historii" –o dawnym Rozwadowie, Pławie i Charzewicach oraz opracowywany jest projekt architektoniczo-budowlany Ekopunktów. Stanowiska informacji historycznej „Przystanki naszej historii. Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie” zostaną wyposażone w plansze informacyjne, zaopatrzone w gniazdo USB, panele fotowoltaiczne, fotokody QR, ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowej, ławeczkę i stojaki na rowery. Przy każdym przystanku do odsłuchania będą kilkuminutowe wspomnienia mieszkańców miasta. W ramach projektu Muzeum zaplanowało jesienią 2023 także szkolenie dla chętnych, którzy chcieliby zostać przewodnikami na tej nowopowstającej ścieżce turystycznej.

www.norwaygrants.pl           www.norwaygrants.org

 

 

 

 

projekty

Szkolenie pn. Na ścieżce turystycznej. Przystanki naszej historii. Ekopunkty informacji o lokalnym...

 Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza 2 grudnia 2023 r. na szkolenie w muzeum i w
...

PRZYSTANKI NASZEJ HISTORII Ekopunkty informacji o lokalnym dziedzictwie" w projekcie pt. Modelowe Ro...

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wdraża projekt, którego efektem będzie powstanie atrakcyjnej ś ...

Informacja o zakończeniu realizacji projektu ...

Zakończenie remontu i otwarcie nowej wystawy w Galerii Alfonsa Karpińskiego Piąty etap rewaloryz ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj