UNPOLISHED – young design from Poland / Graz

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Wystawa w: designHalle, Lazarettgurtel 62, 8020 Graz (Austria)

W ramach Miesiąca Designu 2013 (www.designmonat.at).

24.05. – 2.06.2013

  • powiększ tekst zmniejsz rozmiar czcionki zmniejsz rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki zwiększ rozmiar czcionki
  • Drukuj
  • E-mail

kuratorzy: Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny

projektanci: Agnieszka Bar, Agnieszka Czop und Joanna Rusin, Dbwt, Fawory, Gogo, Bogdan Kosak, Marzena Krupa, Karina Marusińska, Malafor, Bartosz Mucha, Katarzyna Mucha-Wiśniewska, Alicja Patanowska, Monika Patuszyńska, Oskar Zięta

organizatorzy: Polnisches Institut Wien, Regionalmuseum Stalowa Wola, Creative Industries Styria

W dniu 24 maja 2013 w Grazu – UNESCO City of Design – zostanie otwarta wystawa młodego polskiego designu UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND. Wystawa odbywa się w ramach Miesiąca Designu 2013 i potrwa do 2 czerwca 2013.

Wystawa jest poszukiwaniem wspolnego mianownika wspołczesnego, polskiego projektowania. Prezentuje najciekawsze prace i dokonania młodych projektantow. Udowadnia, że polski design, który czerpie z bogatych polskich doświadczeń i tradycji, jest zjawiskiem odrębnym, a tym samym atrakcyjnym i wartym poznania.

Austriacka publiczność będzie miała okazję zobaczyć 16 prac zaprojektowanych przez 15 polskich designerów, w tym m.in. znane i wielokrotnie nagradzane stołki Oskara Zięty, obiekty ze szkła i porcelany Bogdana Kosaka, Kariny Marusińskiej, Moniki Patuszyńskiej, wyróżnione nagrodą red dot „dmuchane” sofy Malafora czy unikalne dywany duetu Czop/Rusin.

Wystawa była pokazywana na wielu prestiżowych festiwalach designu i muzeach sztuk użytkowych m. in. Salone del Mobile w Mediolanie, Designer’s Days i Design Week w Paryżu, Inno Design Tech Expo w Hongkongu czy w Muzeum Sztuk Użytkowych w Kolonii i Muzeum Designu w Helsinkach. Jej poprzednie edycje zebrały pozytywne opinie specjalistów i cieszyły się zainteresowaniem publiczności. Agnieszka Jacobson-Cielecka, kuratorka wystawy, tak wyjaśnia jej genezę: Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy prace młodych polskich projektantów we wrześniu 2009 r. na festiwalu DESIGN SEPTEMBER w Brukseli. Okazało się, że polskie wzornictwo jest atrakcyjne dla europejskiego odbiorcy, a nasi designerzy mają ciekawe, zaskakujące i unikalne pomysły. Wystawa UNPOLISHED stała się więc projektem cyklicznym – co roku pojawiają się przecież nowi twórcy, przybywa interesujących projektow artystycznych wartych pokazania w Europie. Większość projektantów i grup projektowych prezentujących swoje prace na wystawie, należy do pokolenia trzydziestolatków. To, zdaniem kuratorów, najbardziej interesująca grupa polskich twórców. Świetnie wykształceni i utalentowani, zajmują się nie tylko projektowaniem, ale także samodzielnie produkują i promują własną twórczość. Wielu z nich zyskało już uznanie na świecie, inni są dopiero na progu kariery. Wybierając prace i projektantów szukamy zawsze najbardziej charakterystycznych elementów polskiego wzornictwa, cech wyróżniających nas na tle innych projektantów – wyjaśnia Agnieszka Jacobson-Cielecka, kuratorka wystawy – Przygotowując takie wystawy zawsze stajemy przed pytaniem co właściwie chcemy udowodnić? Czy to, że Polacy projektują jak wszyscy? Czy, że projektują inaczej niż wszyscy? Na pewno szczególny jest proces tworzenia i dobór materiałów. Projektanci sięgają po materiały dostępne, niedrogie i naturalne: drewno, płyty osb i mdf, filc, czy materiały z odzysku. Najczęściej też wykonują swoje obiekty sami lub przy pomocy lokalnych rzemieślników. Większość prac to prototypy, unikaty lub limitowane serie.

Inspiracją dla niektórych twórców jest polska tradycja, kultura materialna czy rzemiosło. Wiele prac cechuje żart, ironia, balansowanie na granicy designu i sztuki, przewrotne poczucie humoru czy dystans do klasycznych definicji designu. Inny wątek to fascynacja materiałem, fakturą i technologią wytwarzania. Prezentowane projekty mają jednak wspólny mianownik: jest nim prostota, skromność, równowaga między tradycją a nowoczesnością i dążenie do harmonii w myśl zasady „mniej znaczy więcej”.

UNPOLISHED – young design from Poland / Graz;  24.05. – 2.06.2013; designHalle; Lazarettgurtel 62, 8020 Graz

Wernisaż w dniu 23 maja 2013 o godzinie 18:00. Wystawa otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12.00 – 19.00

Wystawa zorganizowana przez Instytut Polski w Wiedniu (www.polnisches-institut.at), Muzeum Regionalnew Stalowej Woli (www.muzeum.stalowawola.pl) oraz Creative Industries Styria (www.cis.at).

Koordynacja: S. Golonka-Dzienisz, J. Łozińska, M. Kościółek-Tofil, A. Szlązak.


Unpolished – Young Design From Poland

UNPOLISHED – young design from Poland / Graz

Wystawa w: designHalle, Lazarettgurtel 62, 8020 Graz (Austria) W ramach Miesiąca Designu 2013 (www ...

Wystawa Unpolished w Bukareszcie

W dniu 28 września 2012 w Narodowym Muzeum Sztuki Wspołczesnej w Bukareszcie, zostanie otwarta wys ...

Unpolished 14 - Seul

AZJATYCKA ODSŁONA WYSTAWY POLSKIEGO DESIGNU W sierpniu 2012 r. kolejna, 14. edycja wystawy zostani ...

Unpolished 13 - Tuluza

Najnowsza, 13 edycja wystawy zostanie zaprezentowana francuskiej publiczności w Centrum Architektur ...

Unpolished 12 - Helsinki

Najnowsza, 12 edycja wystawy odbędzie się w Muzeum Designu w Helsinkach w lutym 2012 w ramach prog ...

Unpolished 11 - Hongkong

Na wystawie „UNPOLISHED 11 – YOUNG DESIGN FROM POLAND/HONGKONG", która jest już jedenastą edy ...

Unpolished 10 – Zagreb

Prezentacja wystawy UNPOLISHED w Centrum Designu Chorwackiej Izby Gospodarczej w Zagrzebiu. Projekt ...

Unpolished 9 – Budapeszt

Polska gościem specjalnym Budapest Design Week 2011 ...

Unpolished - edycja specjalna w Paryżu

Najnowsza prezentacja wystawy Unpolished, zrealizowana specjalnie dla pierwszej edycji Paris Design ...

Unpolished 8 – Kolonia

Najlepsze prace polskich designerów młodego pokolenia zostaną zaprezentowane publiczności w Kolo ...

Unpolished 7 – Paryż

Po sukcesie jaki w kwietniu tego roku wystawa UNPOLISHED 6 odniosła podczas targów meblowych Salon ...

Unpolished 6

Już 12 kwietnia 2011 r. specjalna edycja wystawy UNPOLISHED 6 - YOUNG DESIGN w Mediolanie. ...

Unpolished 4 i 5 – Kopenhaga

wystawy polskiego designu w Kopenhadze ...

Unpolished 2 i 3 – Berlin i Neumünster

W dniu 9 czerwca 2010 r. na znanym w całej Europie festiwalu designu DMY w Berlinie, który w tym r ...

Unpolished – Young design from Poland

Wystawa „UNPOLISHED – young design from Poland", zorganizowana staraniem Instytutu Polskiego w B ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj