Polska Folk – Londyn

  • data: 24 – 27 września 2009
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Młodzi polscy designerzy obecni na festiwalu 100% Design London

  • Drukuj
  • E-mail

W dniu 24 września 2009 w Tent London grupa polskich projektantów zainaugurowała wystawę będącą częścią Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii.

Polska Folk prezentuje serię nowych projektów, które ilustrują wpływ motywów i technik ludowych na współczesne polskie wzornictwo, sztuki dekoracyjne i architekturę, jest próbą syntezy, podsumowania i zebrania w jednym czasie i miejscu prac zainspirowanych polską sztuką i rzemiosłem ludowym; formą, materią, rozwiązaniami technicznymi czy wreszcie poetyką.

Zaproszenie polskich twórców do udziału w festiwalu dowodzi, że współczesne polskie wzornictwo, silnie zakorzenione w polskim dziedzictwie i kulturowej różnorodności, może być atrakcyjne dla obytego europejskiego odbiorcy.

Tradycyjne wzory polskiej sztuki zdobniczej nadają naszemu wzornictwu unikalny charakter, a materiały i lokalne rzemiosło mówią wiele o naszej tradycji i pochodzeniu. Sprawiają, że polski design ma swoją wyraźną tożsamość i sens, pozostając równocześnie w głównym nurcie europejskiego projektowania.

Polska FOLK pokazuje produkty wytwarzane w limitowanych edycjach, pojedynczych egzemplarzach i prototypach, projektach czekających na spopularyzowanie, a także wybór dobrze znanych polskich wzorów. Niektóre z wystawianych produktów zasłynęły już na świecie, inne muszą dopiero zapracować na swoją renomę. Wszystkie jednakowoż zasługują na uwagę nie tylko koneserów sztuki, ale także szerokiej publiczności.

„Powrót do korzeni i tradycyjnych technik wytwarzania jest silnym trendem w ostatniej dekadzie, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Mówi o poszukiwaniu własnej tożsamości, o odmienności i unikalności, o powrocie do lokalności i regionalności w dobie globalizacji i wszechobecnych mediów. Zjawisko to obserwujemy nie tylko we wzornictwie przemysłowym, lecz także w modzie, muzyce i kuchni" – mówi kurator wystawy Agnieszka Jacobson-Cielecka – „Na wystawie prezentujemy najciekawsze prace inspirowane polską kulturą i rzemiosłem artystycznym, zwłaszcza jej prostymi, ludowymi korzeniami. Twórców fascynują wiejskie motywy zdobnicze – koronki, pasiaki, wycinanki, zapaski, tradycyjne formy i naturalne materiały. Jednak patrzą na swoje dziedzictwo kulturowe z dystansem i humorem, bez zbytniej powagi. Prace zaprojektowane zostały przez twórców z pokolenia trzydziestolatków. To najbardziej interesująca grupa polskich projektantów. Wykształceni już po przemianach politycznych w większości nie tylko projektują, ale także zajmują się produkcją i promocją własnej twórczości. Wybrane prace łączą przede wszystkim emocje i humor, którymi są nacechowane."

Na wystawie prezentowane są prace Malafora, Joanny Rusin i Agnieszki Czop, Aze Design, Agnieszki Lasoty, Platform, Chrum, Kafti, Bogdana Kosaka, GOGO oraz projekt architektoniczny polskiego pawilonu na EXPO 2010

Wystawę „Polska FOLK" zorganizowano staraniem Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, przy wsparciu miasta Stalowa Wola.

Wystawa odbywa się w Tent London w dniach 24-27 września 2009 w ramach festiwalu 100% Design London (www.tentlondon.co.uk)

Kurator wystawy: Agnieszka Jacobson-Cielecka

AGNIESZKA JACOBSON-CIELECKA – kuratorka wielu wystaw i dziennikarka, znawczyni i popularyzatorka współczesnego designu. Dyrektor artystyczny festiwalu Łódź Design 2008 i 2009 (www.lodzdesign.com). Współpracuje z wieloma instytucjami kultury w Polsce i za granicą, organizując wystawy polskiego i międzynarodowego designu. Zajmuje się też popularyzacją designu i projektantów.

W latach 2000–2007 redaktor naczelny polskiej edycji Elle Decoration. Absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Koordynacja i dodatkowe Informacje: Anna Szlązak, tel. 15 8448556, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Polska Folk

Polska Folk w Belfaście

Sukces wystawy „Polska Folk" w Belfaście!  ...

Polska Folk – Londyn

Młodzi polscy designerzy obecni na festiwalu 100% Design London ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj