Elementarz polskiego dizajnu w Korei Południowej (Seul i Inczon)

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

6-29 września 2019 Avenuel Art Hall, Jamsil Lotte Department Store 6th Floor, Seoul

3-27 października 2019 Lotte Gallery, Lotte Department Store 5th Floor, Incheon Terminal, Incheon

Kurator wystawy: Ewa Solarz

  • Drukuj
  • E-mail

Jesienią mieszkańcy Seulu będą mieli okazję zobaczyć wystawę polskiego dizajnu, posłuchać wykładów na temat historii polskiego wzornictwa i wziąć udział w warsztatach, a wszystko to w rytmie jazzu w wykonaniu Rafał Sarnecki Quartet. Wydarzenie będzie ósmą odsłoną wystawy "Elementarz polskiego dizajnu", a zarazem jej azjatycką premierą.

"Elementarz" można było wcześniej zobaczyć w Gdyni, Berlinie, Budapeszcie, Bukareszcie Zagrzebiu, Wiedniu i mieście Płowdiw w Bułgarii. W Seulu wśród 100 obiektów składających się na ekspozycję znajdą się przedmioty niezwykle różnorodne – obok mebli, szkła czy porcelany, czyli elementów powszechnie kojarzonych z dizajnem, zaprezentowane zostaną eksponaty mniej oczywiste: kroje liter, logo, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet wizualne projekty Ptasiego Mleczka i gumowego kółka Ringo. Przedstawione zostaną zarówno projekty współczesne, jak i te, które zdążyły przejść do historii jako klasyka polskiego dizajnu. Można będzie podziwiać unikaty, czyli niemal jednostkowe dzieła sztuki, prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji oraz przedmioty codziennego użytku.

Zestawienie "ABC" to najbardziej prowokacyjna, a przez to ciekawa i inspirująca próba wysupłania z historii polskiego dizajnu ostatnich stu lat tego, co warto zapamiętać. W dość niekonwencjonalny sposób buduje wiedzę o polskim designie – Piotr Sarzyński, Polityka

Wystawa łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa poprzez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. Na wystawie będzie można zobaczyć 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu artystów grafików – doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających światowe nagrody oraz tych, którzy niedawno ukończyli studia, takich jak Piotr Młodożeniec, Edgar Bąk, czy Patryk Mogilnicki.

Atrakcyjne dla koreańskiej publiczności mogą być prezentowane na wystawie ilustracje Małgorzaty Gurowskiej – laureatki Grand Prix w konkursie Nami Island International Illustrations Concours 2017 oraz Iwony Chmielewskiej, która w Korei ma status gwiazdy, a książki obrazkowe jej autorstwa cieszą się tam ogromną popularnością.

Artystyczne interpretacje obiektów zostały również wykorzystane w towarzyszącej wystawie publikacji, która powstała jako efekt współpracy IAM i wydawnictwa Wytwórnia. Zawiera ona nie tylko prezentowane na wystawie ikony dizajnu i ich graficzne interpretacje, ale także 100 opowieści o projektantach, ich potrzebach, marzeniach, możliwościach i ograniczeniach. Historie te opowiadają o konkretnych obiektach, a jednocześnie przybliżają odbiorcy tajniki procesu projektowego i kreatywnego oraz wyjaśniają samo pojęcie dizajnu jako najbliższej człowiekowi dziedzinie sztuki, z którą obcuje na co dzień.

Recenzent Süddeutsche Zeitung Peter Richter po prezentacji wystawy w Berlinie w interesujący sposób odniósł się do zabiegu zestawienia ikon polskiego dizajnu z ich interpretacjami w wykonaniu współczesnych grafików:

Można niemalże odnieść wrażenie, jak gdyby wystawa chciała udowodnić tezę, że wzornictwo to w pierwszym rzędzie tworzenie wspomnień dotykowych i wizualnych. A im młodsi są owi projektanci, tym bardziej kwitnąca jest ich ironiczna nostalgia.

Ta pierwsza tak przekrojowa prezentacja polskiego dizajnu zostanie pokazana w Korei w dwóch lokalizacjach: w Avenuel Art Hall Gallery w popularnym wśród Seulczyków Lotte World Mall, położonym w modnej dzielnicy Seulu Gangnam, oraz w Lotte Gallery w mieście Incheon.

Organizowanej z okazji obchodów 30-lecia relacji polsko-koreańskich wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń, na który składać się będą oprowadzania kuratorskie, wykłady na temat historii polskiego dizajnu, warsztaty dizajnu dla dzieci, a także koncert jazzowy Rafał Sarnecki Quartet z towarzyszeniem koreańskiego saksofonisty Lee Sunjae.

Program wydarzeń towarzyszących:

Lotte Avenuel Art Hall Gallery w Seulu

6 września 2019 godz. 16:00-19:00 oficjalne otwarcie wystawy oraz oprowadzanie kuratorskie

7 września 2019 godz. 11:00-13:00 warsztaty dizajnu dla dzieci prowadzone przez kurator Ewę Solarz

7 września 2019 godz. 15:00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie prowadzone przez kurator Ewę Solarz

Lotte Gallery w Incheonie

6 października 2019 godz. 14:00 koncert Rafał Sarnecki Quartet z udziałem saksofonisty Lee Sunjae

12 października 2019 godz. 14:00 wykład kurator Kkokka Lee na temat polskiego dizajnu

26 października 2019 godz. 14:00 warsztaty dizajnu dla dzieci prowadzone przez prof. Jiwone Lee

Partnerami wystawy w Korei Południowej są Lotte Department Store, Lotte Gallery, PlatformA – Art Curating & Consulting Agency i Ambasada RP w Seulu.

Koncert Rafał Sarnecki Quartet jest organizowany we współpracy z Jazz po Polsku.

Źrodło: materiały prasowe, oprac. EC, 06.08.2019, IAM: https://culture.pl/pl/wydarzenie/polski-dizajn-i-jazz-wystawa-wyklady-i-warsztaty-w-korei

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Kurator: Ewa Solarz

Aranżacja wystawy: Beton - Marta i Lech Rowińscy

Organizator: Instytut Adama Mickiewicza

Współorganizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Koordynator IAM: Małgorzata Miśkowiec

Koordynator Muzeum: Magdalena Kołtunowicz, tel: (15) 842 02 07 wew. 15, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

elementarz polskiego designu

Elementarz polskiego dizajnu w Ostrowcu Świętokrzyskim

4 września – 22 listopada 2020 r., wernisaż 3 września, godz.18.00 Biuro Wystaw Artystycznych ...

Elementarz polskiego designu w Toronto (Kanada)

18 stycznia - 16 lutego 2020 Wystawa w ramach festiwalu DesingTO 2020 - The Bakery (2 Fraser A ...

Elementarz polskiego designu w Sankt Petersburgu

13 listopada 2019 - 8 stycznia 2020, Muzeum Historii Petersburga Kurator wystawy: Ewa Solarz ...

Elementarz polskiego dizajnu w Korei Południowej (Seul i Inczon)

6-29 września 2019 Avenuel Art Hall, Jamsil Lotte Department Store 6th Floor, Seoul 3-27 paździer ...

Elementarz polskiego designu w Plovdiv (Bułgaria)

21.06-28.07.2019 Plovdiv (Bułgaria), wystawa organizowana w ramach wydarzenia Europejska Stolica Ku ...

Elementarz polskiego designu w Zagrzebiu

7.05-12.05.2019 Muzeum Techniki Nokola Tesli w Zagrzebiu, wystawa organizowana w ramach Zagreb Desig ...

Elementarz polskiego dizajnu w Wiedniu

28.09-07.10.2018, Wiedeń, Sophienspital, główna przestrzeń festiwalowa Vienna Design Week Kurat ...

„Elementarz Polskiego Dizajnu” w Instytucie Dizajnu w Kielcach

Wystawa „Elementarz Polskiego Dizajnu” ma za zadanie ukazanie 100 lat polskiego projektowania, p ...

Sto ikon polskiego designu w Bukareszcie

18-27.05.2018, Romanian Design Week, NOD Makerspace/Mater, Bukareszt (Rumunia) Lokomotywa, fotel, a ...

Elementarz polskiego designu w School of Form w Poznaniu

Kiedy były w powszechnym użyciu, nikt nie myślał o tym, że trafią do muzealnych gabl ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj