Młodzi solidarni

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Międzypokoleniowy Klub "Młodzi solidarni"

  • Drukuj
  • E-mail

Celem działalności Klubu „Młodzi solidarni” jest rozwijanie pasji seniorów i młodzieży oraz promocję wiedzy na temat ruchu solidarnościowego w naszym mieście. Interesować nas będą historie mało znane, nieodkryci bohaterowie, którzy dokonywali zwykłych rzeczy, ale w tamtych czasach wymagających odwagi. Chcemy wzajemnie poznać „młodych solidarnych”: seniorów (którzy w latach 80. mieli po 15-30 lat) ze współczesną młodzieżą. Poprzez wspólne rozmowy, udział w warsztatach, stworzenie spacerownika, wspólne odkrywanie osobistych historii chcemy się lepiej poznać, wzajemnie zrozumieć motywacje, które kierowały młodymi w latach 80. i współcześnie. Chcemy zainicjować współpracę międzypokoleniową, dzielenie się wspólnymi pasjami oraz zainteresowaniami na temat lokalnej historii. Celem współpracy międzypokoleniowej będzie poszukiwanie i odkrywanie historii nieznanych, historii ludzi, miejsc, wydarzeń, których nie poznamy w szkolnych podręcznikach do historii czy w książkach regionalnych, a które tworzą lokalną historię. To będzie projekt o mieszkańcach i dla mieszkańców Stalowej Woli. Chcemy, aby nasz projekt stał się prawdziwym ruchem międzypokoleniowej współpracy, międzypokoleniowej solidarności.

Do udziału w spotkaniach klubu zostali zaproszeni seniorzy związani z działalnością opozycyjną w latach 80. oraz młodzi ludzie ze stalowowolskich szkół. Jesteśmy klubem ludzi z pasją. Na nasze spotkania zapraszamy wszystkich, którzy interesują się historią naszego miasta i chcą poznać nowych przyjaciół. Uczestnicy Klubu w czerwcu 2017 r. przygotowują śpiewnik „Solidarne śpiewanie” oraz spacerownik po ważnych miejscach pamięci związanych ze stalowowolską „Solidarnością”.

Uczestnicy Klubu spotykają się w salach sąsiadujących bezpośrednio z wystawą stałą „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989” w Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli. W przyszłości celem Klubu będzie rozwijanie pasji dziennikarskich poprzez tworzenie scenariuszy, nagrywanie wywiadów wideo. W Klubie planujemy kolejne wspólne spotkania w grupie międzypokoleniowej, przeprowadzanie wywiadów, wspólne wyjazdy, różne formy spędzania wspólnie wolnego czasu, aby pogłębić wzajemną znajomość, wiedzę na temat historii „Solidarności”.

Koordynator: Ewa Kuberna, dr Magdalena Bąk-Wołoszyn

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. tel. 15 844 85 56 wew. 15

Organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Partner: Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

młodzi solidarni

Filmowa opowieść "Młodych solidarnych"

"Śladami Solidarności" - filmowa opowieść "Młodych solidarnych". ...

Młodzi solidarni na start!

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z pierwszej odsłony miejskiego spacerownika pt. "Ś ...

Młodzi solidarni

Międzypokoleniowy Klub "Młodzi solidarni" ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj