Sen o Victorii 1939/1989

Nasze miasto, zbudowane od podstaw w latach 1937-39, nie zdążyło w pełni rozkwitnąć, kiedy wybuchła II wojna światowa.

I choć miasto w 1939 r. miało niewielu mieszkańców, w dodatku niedawno przybyłych i nieznających się dobrze nawzajem, to przecież bardzo szybko udało im się zorganizować ruch oporu, tajne nauczanie, wreszcie partyzantkę w pobliskich lasach. Z tą samą „stalową wolą", z jaką budowali zakłady produkcyjne i bloki mieszkalne, przystąpili do budowy struktur antyniemieckiego podziemia.

Raz jeszcze, po kilku dziesiątkach lat, przyszło nam się zmierzyć z wielką historią. Po raz kolejny pokazaliśmy umiłowanie wolności. W połowie lat 70. do rozwijającej się dynamicznie HSW przybyło nas tu wielu z różnych stron kraju i znów, jak nasi poprzednicy, w krótkim czasie stworzyliśmy środowisko ożywione wspólnymi ideałami. We wrześniu 1980 założyliśmy w Stalowej Woli Solidarność, która mocno zaznaczyła się w Polsce, zarówno w roku 1980 i 1981, jak i w czasach oporu podziemnego, i potem, po przełomie ustrojowym.

Polski duch wolności to wspólny mianownik tych dwóch okresów życia miasta, tak mocno zakorzenionego w kulturze i historii naszego kraju. Tak oto śnił się - i wyśnił - SEN O VICTORII - wspólne hasło programu edukacyjnego upamiętniającego 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznicę odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Program adresujemy do całego społeczeństwa, a w szczególności do Ciebie, Młody Internauto, dlatego mianownikiem, który połączy rok 1939, 1989, 2009 będzie muzyka jako uniwersalny w każdej epoce środek komunikacji, przekazujący istotne w danym momencie treści i najlepiej oddający społeczne nastroje.

Na naszej witrynie znajdziesz informacje na temat konkursu, atrakcyjnych wystaw opowiadających o wydarzeniach w naszym regionie, zapowiedzi koncertów, programy edukacyjne. Tu zamieścimy galerię zdjęć z naszych rocznicowych wydarzeń, filmy, najlepsze wywiady audio i wideo oraz materiały dydaktyczne.

Twórz z nami witrynę i przyślij ciekawe zdjęcie z tych wydarzeń - zamieścimy. Odwiedzaj nas codziennie i razem z nami buduj stalowowolską witrynę wolności. Nasz SEN O VICTORII.

archiwum projektów

Sen o Victorii 1939/1989