Konferencja „Dziedzictwo kulturowe: szanse i wyzwania dla samorządów”

11 i 12 maja uczestniczyliśmy w drugiej już międzynarodowej konferencji „Dziedzictwo kulturowe: szanse i wyzwania dla samorządów”, zorganizowanej przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego oraz Urząd Miasta Uniejowa. Podczas konferencji prezentowano ciekawe przykłady dobrych praktyk ochrony tradycji i zabytków z Polski oraz zagranicy: Finlandii, Słowenii i Niderlandów. Dyrektor Aneta Garanty przedstawiła uczestnikom unikatową architekturę i urbanistykę Stalowej Woli oraz projekt Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. Nie ukrywamy, że historia naszego miasta i „copowskie” tempo jego powstania wzbudziły w słuchaczach podziw i zainteresowanie.

Drugi dzień zdominowały praktyczne tematy dotyczące m.in. finansowania projektów związanych z dziedzictwem kulturowym. Była też mowa o zasadach renowacji zabytków zgodnie z zasadami ICOMOS oraz Nowym Europejskim Bauhausie.

10 maja podczas spotkania klubu laureatów konkursu Polska Pięknieje uczestniczyliśmy m.in. w wizycie studyjnej w Spycimierzu w gm. Uniejów, gdzie powstaje Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”. Poświęcone jest ono kultywowanej przez mieszkańców Spycimierza tradycji dywanów kwiatowych tworzonych na Boże Ciało. W 2021 roku została ona wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Warto wspomnieć, że na liście UNESCO jest również ulanowska tradycja flisacka (wpis w 2022 r.), a starania o wpis tradycji wikliniarskich na tę prestiżową listę podjął także Rudnik nad Sanem.

Bardzo dziękujemy za zaproszenie i możliwość nawiązania współpracy, wymiany myśli, pomysłów i inspiracji.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj