Zaproszenie na spotkanie z Marisą De Lempicką

Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli oraz Aneta Garanty Dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli serdecznie zapraszają na spotkanie z Marisą de Lempicką, prawnuczką wybitnej polskiej malarki Tamary Łempickiej. Wizyta Pani Lempickiej będzie miała miejsce we wtorek 16 maja 2023 roku w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli o godz. 18:30. 

Marisa de Lempicka zarządza fundacją Tamara de Łempicka Estate, która dysponuje prawami autorskimi, a także prawami do pamiątek i archiwów rodzinnych po Tamarze Łempickiej. Jest zaangażowana w powstawanie poświęconych artystce książek, wystaw i filmów. Udziela licencji na produkty takie jak: okładki i obwoluty, wysokiej klasy ceramikę czy reprodukcje obrazów w limitowanych wydawnictwach. 

Podczas spotkania w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli będzie można zakupić albumy i książki poświęcone sztuce Tamary Łempickiej. 

Tamara Łempicka (1898-1980), to malarka polskiego pochodzenia, jedna z najważniejszych przedstawicielek estetyki art déco. Jej obrazy są znane na całym świecie. Jej prace cechuje postkubistyczna stylizacja, w której formy budowane są z uproszczonych brył, ale komponowanych w ramach porządku klasycznego. Łempicka pogłębiała stale swe zainteresowania tradycją artystyczną. Zafascynowana sztuką renesansu, podróżowała do Włoch, by studiować dzieła dawnych mistrzów. Pod wpływem tych lekcji malarstwa, stosowała świetliste, czyste i żywe barwy, z niezwykłą precyzją wykańczała każdy szczegół obrazu. Waloru dekoracyjnego dodawały jej pracom wystylizowane, często wręcz manierycznie formy i postaci. Ten atrakcyjny dla ówczesnego widza splot tradycji i modernizmu oraz wspomniana dekoracyjność, zadecydowały o niezwykłej popularności malarki. W połowie lat dwudziestych, wraz z rozkwitem estetyki art déco, kariera Łempickiej zaczęła się błyskawicznie rozwijać.  

W Polsce znajduje się kilkanaście jej obrazów. Można je oglądać m.in. w kolekcji muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie oraz w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Jej obrazy są do dzisiaj sprzedawane przez największe światowe galerie za rekordowe kwoty. W 2022 roku Muzeum Narodowe w Lublinie zorganizowało wystawę jej prac pt. „Kobieta w podróży”. Od 2022 r. do 2023 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie zorganizowano wystawę dzieł malarki pt. „Łempicka”.  

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj