Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

 

NOWA WYSTAWA W MUZEUM


20 września 2020 – 10 stycznia 2021

Muzeum  Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

  • Drukuj
  • E-mail

Budowle megalityczne są dziś najbardziej spektakularnymi, znanymi pozostałościami kultur istniejących przed tysiącami lat. Przyciągają nie tylko naukowców i miłośników historii oraz archeologii, ale także fascynatów tajemnic.

W niedzielę 20 września w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zostanie udostępniona nowa wystawa archeologiczna, dzięki której dowiemy się czemu budowano grobowce kujawskie, tzw. „polskie piramidy”, i kim byli pochowani w nich ludzie.

 


Neolityczne wielkie kamienie

Megality (z j. greckiego: wielkie kamienie) należą do najbardziej znanych starożytnych zabytków na terenie Europy, a podobne konstrukcje znajdują się także na innych kontynentach. Są one świadectwem szczególnego nurtu wierzeń religijnych i związanych z nimi zachowań społecznych, które w epoce neolitu przeniknęły różne kultury archeologiczne w Europie Zachodniej, Północnej i Środkowej, pozostawiając po sobie materialne ślady w postaci gigantycznych konstrukcji kamiennych i kamienno-ziemnych.

 

Polskie megality

W Polsce najbardziej rozpoznawalne megality to tzw. grobowce kujawskie, które budowano około 3,5 tysiąca lat p.n.Ch. – tysiąc lat wcześniej niż w Egipcie. Konstrukcje megalityczne zostały odkryte również w innych rejonach naszego kraju: m.in. na Pomorzu, w Świętokrzyskiem, Małopolsce, na Podkarpaciu.

Na wystawie główna uwaga skupiona zostaje na budowniczych polskich megalitów, czyli ludności kultury pucharów lejkowatych, której rozwój przypada na epokę neolitu, czyli czas rolników i hodowców (od końca IV przez całe III tysiąclecie p.n.Ch.). Wśród prezentowanych obiektów znajdzie się ceramika (szczególną kategorię zabytków stanowić będą naczynia stanowiące wyposażenie grobowe), krzemienne, kamienne i kościane narzędzia pracy oraz przedmioty codziennego użytku, ale też kopie zabytków krzemiennych i repliki naczyń. Wyjątkowe prezentowane tu znalezisko to dwa unikatowe pierścienie bursztynowe z grobowca megalitycznego w Łupawie (woj. pomorskie).  Plansze informacyjne, filmy i animacje komputerowe będą cennym uzupełnieniem do eksponowanych zabytków.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem

W wybrane niedziele na wystawie „Megality w Polsce”  będą się odbywały zwiedzania z przewodnikiem. Pierwsze już w dzień otwarcia wystawy 20 września. Zapisy pod nurem tel. 15 844 85 56 w godzinach pracy Muzeum.

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Udział w oprowadzaniu w ramach biletu na wystawę.

Ceny biletów na wystawę: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, bilet rodzinny – 8 zł, z Kartą Dużej Rodziny – 7 zł.

 

W Muzeum obowiązują ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/wizyty/informacje-dla-zwiedzajcych

 

Zabytki na wystawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Wydziału Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Kuratorka wystawy: Monika Kuraś

Aranżacja wystawy: BUDCUD


aktualności

Pamiętamy o stalowowolskich pionierach

W minioną niedzielę, 25 października,  już po raz szósty przeprowadziliśmy akcję „Pami ...

Kapitan Józef Sarna upamiętniony w Pilchowie

4 października przy Publicznej Szkole Podstawowej w Pilchowie odsłonięto tablicę upamiętniając ...

MUZEUM OTWARTE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Specjalna propozycja dla wycieczek szkolnych w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli! W cenie biletu na ...

Jan Goetz-Okocimski na wystawie Dzieje wędrującej kolekcji

Na wystawie Dzieje wędrującej kolekcji. Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego ...

Poczet kresowych zagończyków - Przecław (Krzesław) Lanckoroński

Przecław (Krzesław) Lanckoroński To dzielny rycerz kresowy (i nie tylko), rotmistrz o przesławn ...

Megality w Polsce. Idea megalityczna w obrządku pogrzebowym kultury pucharów lejkowatych

  NOWA WYSTAWA W MUZEUM
20 września 2020 – 10 stycznia 2021 Muzeum  Regional ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj