Zajrzyjmy do Pława. Cykl wspomnieniowy

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:
  • Drukuj
  • E-mail

Podczas okupacji niemieckiej, w 1943 r., do Stalowej Woli przeniesiony został zabytkowy kościół ze wsi Stany. Wystarał się o to ks. Józef Skoczyński, późniejszy pierwszy stalowowolski proboszcz. Plac na rzecz kościoła i parafii ofiarowała gromada pławska.

Ocaloną przed zniszczeniem drewnianą świątynię (powstałą w 1802 r.) usytuowano na porośniętym sosnowym laskiem wzniesieniu na pograniczu wsi Pławo. Bardzo sprawnie przeprowadzono prace budowlane, które nadzorowali inż. architekt Jan Bitny-Szlachta oraz mistrz ciesielski z Pława Józef Kotwica.

Budowie towarzyszyło duże zaangażowanie mieszkańców. Kościół długo pełnił rolę filialną i pomocniczą w stosunku do kościoła parafialnego w Rozwadowie. Zgodnie ze wskazówkami ówczesnego proboszcza rozwadowskiego ks. prał. Aleksandra Ziemiańskiego, w kościele św. Floriana mogły odbywać się chrzty, śluby i pogrzeby.

W 1947 r. świątynię filialną przemianowano na kościół parafialny. Do parafii przydzielono ludność Stalowej Woli, Pława, Chyłów, Sudołów i Swołów.

aktualności

Kalendarz art déco 2021

Już w sprzedaży on-line! Kalendarz dla wszystkich wielbicieli art déco. ...

Co u nas słychać? Muzeum w sieci

Działamy pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią i zamknięciem instytucji kultury, staramy ...

Kubek MODUS DESIGN

Jak widać muzealne eksponaty inspirują 
Kubek już w sprzedaży! .....
...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj