Zajrzyjmy do Pława. Cykl wspomnieniowy

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Z końcem XIX wieku na terenie dawnej wsi Pławo, staraniem mieszkańców została zorganizowana szkoła ludowa dla dzieci (później powszechna), która funkcjonowała do lat 50. XX w. Okazały murowany budynek dawnej szkoły stał pomiędzy ulicami Poniatowskiego i Pławo jeszcze do lat 80. XX w.

  • Drukuj
  • E-mail

Tak wspominała ją jedna z uczennic:
Murowana była, pamiętam. Ta szkoła była piękna. Klasy były takie duże. Były trzy klasy i kancelaria dla nauczycieli. I korytarz był długi z dużymi oknami. Były dwie nauczycielki. Jak zacząłem chodzić do drugiej klasy, to tam były takie plakaty z hasłem, że Polski nie oddamy. Jak najbiedniejsze dzieci przychodziły do szkoły, to była bułka i biała kawa na śniadanie. W wojnę wojsko było w szkole. Później dzieci ze starszych klas przeszły do Stalowej Woli.

(Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława, 2017).

Ze szkołą w Pławie związanych było wielu nauczycieli, ale to Stanisława Koper, wieloletnia kierowniczka tej szkoły zyskała sobie szczególną sympatię i szacunek uczniów. Podczas wojny prowadziła tajne nauczanie, później pracowała w szkole nr 1. Wychowankowie zapamiętali ją jako oddaną pracy i serdeczną dla uczniów. Została patronką jednej z ulic w Stalowej Woli.

 

Wszystkie zdjęcia:

aktualności

Kalendarz art déco 2021

Już w sprzedaży on-line! Kalendarz dla wszystkich wielbicieli art déco. ...

Co u nas słychać? Muzeum w sieci

Działamy pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią i zamknięciem instytucji kultury, staramy ...

Kubek MODUS DESIGN

Jak widać muzealne eksponaty inspirują 
Kubek już w sprzedaży! .....
...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj