Wernisaż wystawy "Szczęśliwa godzina. Młoda Polska"

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

„Szczęśliwa godzina”:  Młoda Polska

 

15.12.2019–29.03.2020

Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, ul. Rozwadowska 12

Kurator wystawy: dr Anna Król 

 

  • Drukuj
  • E-mail

Blisko 70 dzieł najwybitniejszych twórców okresu Młodej Polski, m.in. prace Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego, można będzie oglądać od 15 grudnia na wystawie „Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska.  Obrazy i rzeźby z przełomu XIX i XX wieku będą prezentowane w zmodernizowanych wnętrzach budynku dawnego sądu.

 

Ta niezwykła wystawa przedstawia wybrane aspekty jednego z najciekawszych i najważniejszych zjawisk artystycznych – Młodej Polski. W latach 1890–1914 sztuki piękne, podobnie jak literatura i muzyka, przeżyły swoją „szczęśliwą godzinę”. Do głosu bowiem doszły równolegle nie tylko rozmaite tendencje – secesja i symbolizm, „intensywizm” i protoekspresjonizm, japonizm – ale przede wszystkim pojawiło się wiele indywidualności artystycznych i powstało wiele dzieł programowych o najwyższym poziomie artystycznym, nie mających analogii w sztuce europejskiej tego czasu. I choć życie artystyczne intensywnie toczyło się w różnych miejscach, to kilka z nich jest szczególnie ważnych: pracownia artysty, wystawa, Akademia Sztuk Pięknych, salon, kawiarnia, muzeum Jasieńskiego i chata góralska. Prezentujemy zarówno obrazy Olgi Boznańskiej, ilustrujące jej relacje z Alfonsem Karpińskim, jak i twórczość jednej z największych indywidualności tego czasu – Witolda Wojtkiewicza oraz dzieła Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego i jego uczniów, Leona Wyczółkowskiego, Tadeusza Makowskiego, Xawerego Dunikowskiego, Konstantego Laszczki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.

Prac na wystawę użyczyli prywatni kolekcjonerzy oraz Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Zamek Królewski na Wawelu.

Ekspozycja potrwa do 29 marca 2020 r. Towarzyszyć jej będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży, wykłady, spotkania, koncerty i warsztaty artystyczne.

„Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska to pierwsza wystawa urządzona w nowych, zmodernizowanych salach ekspozycyjnych budynku dawnego sądu, dzisiaj Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego.

Remont trwał kilka miesięcy i został dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wernisażowi wystawy towarzyszyć będzie koncert zespołu Ula Lazar Band

Wernisaż: godz. 17:00

Koncert: godz. 18:00

Miejsce: Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, ul Rozwadowska 12, 37-450 Stalowa Wola

Kurator: dr Anna Król

Koordynator: Magdalena Kołtunowicz

Projekt druków towarzyszących wystawie: Rafał Sosin

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z Programu Ochrona Zabytków

ministers

Współorganizator:

torun mot

aktualności

Zajrzyjmy do Pława. Cykl wspomnieniowy

Z końcem XIX wieku na terenie dawnej wsi Pławo, staraniem mieszkańców została zorganizowana szk ...

Akcja Zbieramy przepisy. Pyszna leśna kuchnia z Puszczy Sandomierskiej

W drugiej połowie roku przygotowujemy się do otwarcia dwóch wystaw poświęconych Puszczy Sandomi ...

Plenerowa wystawa sztandarowych wyrobów Zakładów Południowych i Huty Stalowa Wola

Zdjęcia archiwalne i współczesne prezentujące wybrane produkty Zakładów Południowych i Huty S ...

Cykl Archeologia Kotliny Sandomierskiej

Prezentujamy kolejną ciekawostkę archeologiczną ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj