Pamiętamy o stalowowolskich pionierach

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Osoby odwiedzające w najbliższych dniach cmentarz komunalny w Stalowej Woli zauważą z pewnością pewien niewielki element umieszczony na niektórych grobach. Jest to chorągiewka przypominająca, że w oznaczonych nią miejscach spoczywają pionierzy – pierwsi mieszkańcy naszego miasta. Chorągiewki te już na stałe wpisały się w krajobraz stalowowolskiej nekropolii, w tym roku akcja ich roznoszenia odbyła się już po raz piąty. Zapoczątkowana została w 2015 roku i jest pokłosiem historycznego już spotkania potomków pionierów, zorganizowanego przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

  • Drukuj
  • E-mail

 

Projekt poświęcony corocznemu upamiętnianiu pionierów Muzeum realizuje wspólnie ze stalowowolskimi szkołami. Bardzo ważny jest jej wymiar edukacyjny. Już dzisiaj trzeba pokazać najmłodszemu pokoleniu ich korzenie, ich dziedzictwo, aby młodzi mieszkańcy miasta mieli świadomość historii miejsca, w którym żyją. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu także starsi mieszkańcy Stalowej Woli wspomną początki miasta i osoby z nimi związane. Każdego roku włącza się do projektu inna placówka. Dotychczas były to m.in. PSP 4, PSP 7, a w tym roku klasa ósma z Katolickiej Szkoły Podstawowej z wychowawczynią, nauczycielką historii, panią Renatą Cudziło. Zanim wspólnie wybraliśmy się na cmentarz, uczniowie wzięli udział w lekcjach poświęconych lokalnej historii, ich Małej Ojczyzny. Podczas zajęć dowiedzieli się, w jakich okolicznościach i przez kogo została zbudowana Stalowa Wola, ale też tego, że to właśnie ludzie przybyli tu z różnych zakątków Polski sprawili, że do dziś uważamy nasze miasto za wyjątkowe. To oni bowiem wspólnie tworzyli jego klimat, życie towarzyskie i kulturalne, oni pokazali jak być Polakiem w czasach okupacji niemieckiej, ale też później, gdy nadal trzeba było walczyć o prawdziwą niezawisłość naszego kraju.

Projekt „Pamiętamy o stalowowolskich pionierach” skierowany jest do całej społeczności Stalowej Woli. Ma przypominać o początkach, o korzeniach, o tych, którym zawdzięczamy jego obecny kształt. Możliwe, że na cmentarzu są jeszcze pionierskie nagrobki, o których nie wiemy. Jeżeli bliscy zauważą to i mają taką wolę, to zapraszamy do kontaktu z pracownikami muzeum, by w kolejnych latach także na tych grobach pojawiły się chorągiewki.

aktualności

Ważna informacja

Informujemy, że w dniu 11 czerwca 2020 r., ze względu na przypadające święto Bożego Ciał
...

Zajrzyjmy do Pława. Cykl wspomnieniowy

Z końcem XIX wieku na terenie dawnej wsi Pławo, staraniem mieszkańców została zorganizowana szk ...

Akcja Zbieramy przepisy. Pyszna leśna kuchnia z Puszczy Sandomierskiej

W drugiej połowie roku przygotowujemy się do otwarcia dwóch wystaw poświęconych Puszczy Sandomi ...

Plenerowa wystawa sztandarowych wyrobów Zakładów Południowych i Huty Stalowa Wola

Zdjęcia archiwalne i współczesne prezentujące wybrane produkty Zakładów Południowych i Huty S ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj