Pamiętamy o stalowowolskich pionierach

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Osoby odwiedzające w najbliższych dniach cmentarz komunalny w Stalowej Woli zauważą z pewnością pewien niewielki element umieszczony na niektórych grobach. Jest to chorągiewka przypominająca, że w oznaczonych nią miejscach spoczywają pionierzy – pierwsi mieszkańcy naszego miasta. Chorągiewki te już na stałe wpisały się w krajobraz stalowowolskiej nekropolii, w tym roku akcja ich roznoszenia odbyła się już po raz piąty. Zapoczątkowana została w 2015 roku i jest pokłosiem historycznego już spotkania potomków pionierów, zorganizowanego przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

  • Drukuj
  • E-mail

 

Projekt poświęcony corocznemu upamiętnianiu pionierów Muzeum realizuje wspólnie ze stalowowolskimi szkołami. Bardzo ważny jest jej wymiar edukacyjny. Już dzisiaj trzeba pokazać najmłodszemu pokoleniu ich korzenie, ich dziedzictwo, aby młodzi mieszkańcy miasta mieli świadomość historii miejsca, w którym żyją. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu także starsi mieszkańcy Stalowej Woli wspomną początki miasta i osoby z nimi związane. Każdego roku włącza się do projektu inna placówka. Dotychczas były to m.in. PSP 4, PSP 7, a w tym roku klasa ósma z Katolickiej Szkoły Podstawowej z wychowawczynią, nauczycielką historii, panią Renatą Cudziło. Zanim wspólnie wybraliśmy się na cmentarz, uczniowie wzięli udział w lekcjach poświęconych lokalnej historii, ich Małej Ojczyzny. Podczas zajęć dowiedzieli się, w jakich okolicznościach i przez kogo została zbudowana Stalowa Wola, ale też tego, że to właśnie ludzie przybyli tu z różnych zakątków Polski sprawili, że do dziś uważamy nasze miasto za wyjątkowe. To oni bowiem wspólnie tworzyli jego klimat, życie towarzyskie i kulturalne, oni pokazali jak być Polakiem w czasach okupacji niemieckiej, ale też później, gdy nadal trzeba było walczyć o prawdziwą niezawisłość naszego kraju.

Projekt „Pamiętamy o stalowowolskich pionierach” skierowany jest do całej społeczności Stalowej Woli. Ma przypominać o początkach, o korzeniach, o tych, którym zawdzięczamy jego obecny kształt. Możliwe, że na cmentarzu są jeszcze pionierskie nagrobki, o których nie wiemy. Jeżeli bliscy zauważą to i mają taką wolę, to zapraszamy do kontaktu z pracownikami muzeum, by w kolejnych latach także na tych grobach pojawiły się chorągiewki.

aktualności

Procesy modernizacyjne w Drugiej Rzeczypospolitej – konferencja

Uniwersytet Rzeszowski oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zapraszają w dniach 5-6.12.2019 ...

MIKOŁAJKI W MUZEUM 2019

6 grudnia to już tradycyjnie dzień świętego ulubionego przez dzieci – św. Mikołaja. Tego dni ...

BRAK WOLNYCH MIEJSC Ekologiczne kosmetyki – warsztaty świąteczne

UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC! Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na warsztaty świąteczne dl ...

Ważna informacja!

W niedzielę 15 grudnia Muzeum przy ul. Sandomierskiej 1, będzie nieczynne. W tym dniu zapraszamy n ...

Kreatywne ferie w muzeum

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza dzieci w wieku 7–12 lat do udziału w półkolonia ...

Smaki Kresów – dziedzictwo i wspomnienia

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli oraz Województwo Podkarpackie zapraszają na Smaki Kresów ...

Muzyczna Jesień w Galerii Karpińskiego - Koncert Finałowy - Muzyka Filmowa

Zapraszamy na ostatni koncert z cyklu "Muzyczna Jesień w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskie
...

Wernisaż wystawy "Viva Moniuszko"

22.11.2019-23.02.2020, Centrum Edukacji Dziecięcej w budynku Galerii Malarstwa Alfonsa Karpi
...

Weekend za pół ceny w Muzeum i Galerii Karpińskiego

Stalowowolskie Muzeum przystąpiło do akcji „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" organ ...

Patriotyczne śpiewanie z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Wspólne patriotyczne śpiewanie
10 listopada 2019 (niedziela) godz. 15:00 -17:00
...

Pamiętamy o stalowowolskich pionierach

Osoby odwiedzające w najbliższych dniach cmentarz komunalny w Stalowej Woli zauważą z pewności ...

Niezwykłe zdjęcia Rozwadowa. Promocja albumu "Z piórem i obiektywem – przez dzieje miasta Roz...

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na promocję albumu Z piórem i obiektywem – przez dzie ...

Zapraszamy na wycieczkę pt. W poszukiwaniu wojennych śladów

W poszukiwaniu wojennych śladów Zapraszamy na wycieczkę po zaułkach Rozwadowa, która swój fin ...

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Annę Dziechciarz

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Annę Dziechciarz ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj