Stalowowolska premiera filmu Eugeniusz Kwiatkowski – Mąż Stanu

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

We wtorek 3 września o godz. 18 w kinie „Wrzos” w Stalowej Woli odbędzie się przedpremierowa zamknięta projekcja filmu o wielkim Polaku, budowniczym Gdyni i Stalowej Woli pt. Eugeniusz Kwiatkowski – Mąż Stanu oraz spotkanie z jego reżyserem, Mirosławem Borkiem. Wstęp wolny, zaproszenia do odbioru w sekretariacie MDK w Stalowej Woli.

WSTĘP WOLNY!

  • Drukuj
  • E-mail

Polski panteon narodowy to katalog męczenników. Niewielu mamy bohaterów, którzy zajmowali się codziennym, pozytywnym i skutecznym działaniem na rzecz otoczenia – w skali rodziny, miasta, państwa. Choć nie ma w polskiej historii polityka i działacza gospodarczego z tak wielkimi zasługami dla rozwoju kraju, a życiorys Eugeniusza Kwiatkowskiego wystarczyłby na solidny serial historyczny, musiało minąć prawie 50 lat od jego śmierci, żeby powstał o nim film. I mimo pozorów znajomości, nie ma drugiej postaci tak zapomnianej.

Urodził się pod koniec XIX wieku niedaleko Zbaraża na Kresach, zmarł w 1974 w gierkowskiej Polsce. Był legionistą Piłsudskiego, brał udział w wojnie 1920 roku, scalał Polskę po zaborach, był ministrem i wicepremierem, rozwijał gospodarkę i dbał o polską monetę, przygotowywał do starcia z Niemcami, przeżył upokorzenie internowania w Rumunii, dramat śmierci syna w kampanii wrześniowej, euforię pierwszych lat po II wojnie światowej i klęskę realnego socjalizmu w stalinowskiej wersji. A potem 25 lat milczenia, skazania na polityczny i społeczny niebyt. I na sam koniec chichot historii – tuż przed śmiercią ekipa Gierka próbuje uczynić z niego swego patrona. Zmarł w 1974 roku, o czym komunistyczne gazety donosiły w kilku zdaniach na dalszych stronach.

Skąd się wziął i na czym polegał fenomen człowieka, którego inicjatywy są do dzisiaj podstawą polskiej gospodarki? Dlaczego tak bezwzględnie wyeliminowano go z życia publicznego, mimo zasług, których nie zdołali zakwestionować nawet komuniści? Dlaczego przez 4 lata budowa Gdyni stała praktycznie w miejscu, a po pojawieniu się Kwiatkowskiego, prace ruszyły z kopyta? Jak to możliwe, że w ciągu 4 lat zbudowano Centralny Okręg Przemysłowy – ponad 50 fabryk zbrojeniowych, lotniczych, maszynowych, chemicznych, które szturmem wdarły się do elity ówczesnej produkcji światowej?

Kwiatkowski to też opowieść o odwadze mówienia nie. Mimo związków z Piłsudskim nie zgadza się z tym wszystkim, co przeszło do polskiej historii pod hasłem „Proces brzeski” , czyli bezpardonowa walka z opozycją. A później, mimo zmasowanych nacisków przeciwko nawiązaniu stosunków z krajem, decyduje się na powrót do Polski w 1945 roku – on, przedwojenny premier – płacąc za to wysoką cenę. Na czym polegała tajemnica tego skromnego człowieka, który z zasady stał z boku lub w drugim szeregu, mimo pozycji politycznej i zaszczytów, którymi go czasami obsypywano.

Podstawą narracji filmu jest ocalały fragment wywiadu radiowego z Kwiatkowskim przeprowadzonego pod koniec jego życia. Wywiadu na tyle obszernego, że mieści w sobie wszystkie najważniejsze fakty i dokonania przedwojennego premiera. Kiedy brakuje Kwiatkowskiego, pomagają świadkowie. W roku 2017 udało się nakręcić wywiad z jego córką, dziś już nieżyjącą Ewą Obrąpalską, która opowiada o najtrudniejszych chwilach w życiu Kwiatkowskiego – odsunięciu od życia publicznego przez Piłsudskiego w roku 1930, śmierci syna, powrocie do Polski po 1945 roku. O dziadku, pogodnym starszym panu, który w nieinwazyjny sposób wprowadzał ją w komplikacje współczesnego świata, opowiada wnuczka – Julita Maciejewicz-Ryś. Profesor Andrzej Romanowski, autor biografii Kwiatkowskiego, od ósmego roku życia codzienny gość w krakowskim domu Kwiatkowskich, relacjonuje trudny okres powojenny. Narrację zamyka prof. Marek Drozdowski, który poznał Kwiatkowskiego jako młody naukowiec i który poświęcił życie na publikację spuścizny naukowej i publicystycznej przedwojennego ministra finansów oraz dokumentowanie jego dorobku.

Film Eugeniusz Kwiatkowski – Mąż Stanu zostanie wyemitowany także 11 września przez program 1 Telewizji Polskiej.

Film został wyprodukowany przez Telewizję Polską S.A. oraz New Format sp. z o.o.

Organizatorzy projekcji:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli

aktualności

Rodzinna Niedziela w Muzeum

Serdecznie zapraszamy całe rodziny – dzieci, rodziców i dziadków – na Rodzinną Niedzielę w ...

Dzień Babci i dziadka w muzeum

Już niebawem wielkie święto – Dzień Babci i Dzień Dziadka! Z myślą o naszych kochanych seni ...

Elementarz polskiego designu w Toronto (Kanada)

18 stycznia - 16 lutego 2020 Wystawa w ramach festiwalu DesingTO 2020 - The Bakery (2 Fraser Avenue ...

Kreatywne ferie w muzeum

Rozpoczelismy półkolonie. Tym razem jest to interdyscyplinarna podróż po sztuce przełomu wiekó ...

Oferta edukacyjna do wystawy "Szczęśliwa godzina": Młoda Polska

NOWY PROGRAM EDUKACYJNY „Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska ...

Ważna informacja!

Godziny Pracy Muzeum i Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w dniu 6 stycznia (Święto Trzech Kr ...

Wesołych Świąt

Drodzy Przyjaciele Naszego Muzeum ...

Warsztaty Anioły techniką POWERTEX

Zapraszamy na przeświąteczne warsztaty "Anioły techniką Powertex" które odbędą się 17 grudn ...

Wernisaż wystawy "Szczęśliwa godzina. Młoda Polska"

„Szczęśliwa godzina”:  Młoda Polska   15.12.2019–29.03.2020 Galeria M ...

Wigilia Rozwadowska

Wigilia Rozwadowska 19 grudnia 2019 roku (czwartek), godz. 18.00 w restauracji Art Cafe przy ul. ...

PROGRAM INFRASTRUKTURA KULTURY 2019

PROGRAM INFRASTRUKTURA KULTURY 2019 Tytuł projektu III etap rewaloryzacji budynku dawnego C.K. S ...

Program INFRASTRUKTURA KULTURY 2018

Program INFRASTRUKTURA KULTURY 2018 Tytuł projektu Stworzenie przestrzeni kulturalno-edukacyjnej w ...

Przedświąteczne warsztaty rodzinne

Przygotujcie się z nami do zbliżających się świąt! ...

Wykonanie prac w zakresie wymiany 8 okien w budynku dawnego Sądu Powiatowego w Rozwadowie

Inwestycję pn. Wykonanie prac w zakresie wymiany 8 okien w budynku dawnego Sądu Powiatowego w Ro ...

UWAGA! Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego zamknięta w dniu 08.12

W niedzielę 8 grudnia Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego (ul. Rozwadowska 12) będzie nieczynn ...

Procesy modernizacyjne w Drugiej Rzeczypospolitej – konferencja

Uniwersytet Rzeszowski oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zapraszają w dniach 5-6.12.2019 ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj