Wernisaż wystawy pt. Prywatna wojna

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Nowe wystawy w Muzeum w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Termin: 1 września – 27 października 2019

Wernisaż wystawy –1 września, godz.18:00

  • Drukuj
  • E-mail

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

37-450 Stalowa Wola

Mija już 80 lat od wybuchu jednego z najtragiczniejszych konfliktów zbrojnych w nowożytnej historii, w którego centrum znalazła się Polska. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli chce uczcić pamięć tamtych tragicznych wydarzeń i ludzi, którzy złożyli swoje życie na szali wolności Ojczyzny. 1 września (niedziela) o godz. 18, podczas wernisażu odbędzie się otwarcie nowych wystaw, przybliżających te tragiczne lata w Stalowej Woli, Rozwadowie i okolicznych miejscowościach.

Pierwszą z nich jest ekspozycja czasowa „Prywatna wojna. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej” przypominająca wojenne wydarzenia, emocje, strach, ale też nadzieję, bohaterstwo i ocalenie. Jest ona nie tylko lekcją historii o światowym konflikcie – jej nadrzędny cel to ukazanie heroicznych i bezkompromisowych lub po prostu przyzwoitych postaw przedstawicieli lokalnej społeczności wobec okupantów. Wystawa prezentuje równolegle historie ludzi zaangażowanych w wielkie akcje lokalnego podziemia, jak i „bohaterów dnia codziennego”. Są tam ci, którzy po wojennej zawierusze powrócili do rodzinnych domów, ale i tacy, którym nie dane było zobaczyć swoich bliskich: polegli w boju, uśmierceni w obozach, zamordowani w Katyniu…

Ekspozycję podzielono na pięć zasadniczych stref. Pierwsza z nich wprowadza widza w militarne zmagania polskich żołnierzy. Przybliża sylwetki żołnierzy pochodzących z Rozwadowa i okolicznych miejscowości, którzy brali udział w kampanii wrześniowej, a później kontynuowali walkę z niemieckim najeźdźcą będąc już w formacjach wojskowych tworzonych na zachodzie Europy oraz w ZSRR. Kolejne strefy to często losy zwyczajnych ludzi i ich walka z okupantem poza okopem. Rozpoczyna ją historia fałszywej epidemii tyfusu wywołanej przez lekarzy Stanisława Matulewicza i Eugeniusza Łazowskiego, którzy tym samym uchronili wielu mieszkańców Nadsania przed wywózką na roboty, aresztowaniem, a nawet śmiercią. Doktor Eugeniusz Łazowski otoczył opieką medyczną również Żydów. Współczuł im i nie wahał się im pomagać. Osobny blok wystawy poświęcony został eksterminacji żydowskiej społeczności Rozwadowa i historii żydowskich obozów pracy w Stalowej Woli (obóz na terenie huty stali) i Rozwadowie (obóz w lasku zwanym Młodyniem), które stały się miejscami kaźni dla tysięcy zobozowanych tu Żydów z różnych regionów Polski. Kolejna część ekspozycji to indywidualne losy działaczy ruchu oporu, więźniów obozów jenieckich, koncentracyjnych i tych, którzy podzielili tragiczne losy tysięcy polskich oficerów w Katyniu. Ostatnia sekwencja to przypomnienie niemieckich zbrodni, represji, aresztowań i masowych egzekucji, które stały się okupacyjną codziennością, naznaczoną strachem i terrorem.

Wystawa prezentuje militaria, fragmenty umundurowania, dokumenty, fotografie, korespondencję jeńców wojennych oraz osób więzionych, oryginalne „afisze śmierci” oraz wiele innych cennych pamiątek związanych z lokalną historią, pochodzących ze zbiorów Muzeum i kolekcji prywatnych.

Druga propozycja to plenerowa wystawa Okupacja niemiecka nad Sanem, 1939–1944 – 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, która na placu obok Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli (ul. Popiełuszki 10) także od 1 września. O jej wyjątkowości stanowią głównie nigdy wcześniej niepublikowane fotografie z czasów niemieckiej okupacji nad Sanem. Główną osią wystawy są materiały dokumentujące gospodarczą eksploatację regionu nadsańskiego. Skupiły się tutaj, jak w soczewce, niemal wszystkie elementy polityki okupacyjnej Generalnego Gubernatorstwa. Region dostarczał żywność i tanią siłę roboczą, a wszystko zostało podporządkowane niemieckiemu przemysłowi wojennemu.

Ekspozycja pokaże również, co robili okupanci, gdy nie byli na służbie czy w pracy, jak wyglądały ich kwatery, koszary, jak w Polsce obchodzili święta, a nawet karnawał. dzięki wystawie możemy podejrzeć świat zamknięty i niedostępny dla „zwykłych” ludzi. Fotografie radosnych Niemców, butnie maszerujących przez stalowowolskie osiedle, zestawione są z miejscami egzekucji. Utrwalone wówczas obrazy wskazują bardzo jasno, kto był ofiarą, a kto katem.

Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą głównie z albumów anonimowych żołnierzy Wehrmachtu, którzy trafili na front wschodni.

Wystawom towarzyszy program edukacyjny, w którym przewidziano m.in. lekcje muzealne, warsztaty plastyczne oraz wycieczki po Stalowej Woli i Rozwadowie.

Kuratorką wystaw jest Aneta Garanty.

aktualności

Rodzinna Niedziela w Muzeum

Serdecznie zapraszamy całe rodziny – dzieci, rodziców i dziadków – na Rodzinną Niedzielę w ...

Dzień Babci i dziadka w muzeum

Już niebawem wielkie święto – Dzień Babci i Dzień Dziadka! Z myślą o naszych kochanych seni ...

Elementarz polskiego designu w Toronto (Kanada)

18 stycznia - 16 lutego 2020 Wystawa w ramach festiwalu DesingTO 2020 - The Bakery (2 Fraser Avenue ...

Kreatywne ferie w muzeum

Rozpoczelismy półkolonie. Tym razem jest to interdyscyplinarna podróż po sztuce przełomu wiekó ...

Oferta edukacyjna do wystawy "Szczęśliwa godzina": Młoda Polska

NOWY PROGRAM EDUKACYJNY „Szczęśliwa godzina”: Młoda Polska ...

Ważna informacja!

Godziny Pracy Muzeum i Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w dniu 6 stycznia (Święto Trzech Kr ...

Wesołych Świąt

Drodzy Przyjaciele Naszego Muzeum ...

Warsztaty Anioły techniką POWERTEX

Zapraszamy na przeświąteczne warsztaty "Anioły techniką Powertex" które odbędą się 17 grudn ...

Wernisaż wystawy "Szczęśliwa godzina. Młoda Polska"

„Szczęśliwa godzina”:  Młoda Polska   15.12.2019–29.03.2020 Galeria M ...

Wigilia Rozwadowska

Wigilia Rozwadowska 19 grudnia 2019 roku (czwartek), godz. 18.00 w restauracji Art Cafe przy ul. ...

PROGRAM INFRASTRUKTURA KULTURY 2019

PROGRAM INFRASTRUKTURA KULTURY 2019 Tytuł projektu III etap rewaloryzacji budynku dawnego C.K. S ...

Program INFRASTRUKTURA KULTURY 2018

Program INFRASTRUKTURA KULTURY 2018 Tytuł projektu Stworzenie przestrzeni kulturalno-edukacyjnej w ...

Przedświąteczne warsztaty rodzinne

Przygotujcie się z nami do zbliżających się świąt! ...

Wykonanie prac w zakresie wymiany 8 okien w budynku dawnego Sądu Powiatowego w Rozwadowie

Inwestycję pn. Wykonanie prac w zakresie wymiany 8 okien w budynku dawnego Sądu Powiatowego w Ro ...

UWAGA! Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego zamknięta w dniu 08.12

W niedzielę 8 grudnia Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego (ul. Rozwadowska 12) będzie nieczynn ...

Procesy modernizacyjne w Drugiej Rzeczypospolitej – konferencja

Uniwersytet Rzeszowski oraz Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zapraszają w dniach 5-6.12.2019 ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj