Wernisaż wystawy pt. Prywatna wojna

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Nowe wystawy w Muzeum w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Termin: 1 września – 27 października 2019

Wernisaż wystawy –1 września, godz.18:00

  • Drukuj
  • E-mail

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

37-450 Stalowa Wola

Mija już 80 lat od wybuchu jednego z najtragiczniejszych konfliktów zbrojnych w nowożytnej historii, w którego centrum znalazła się Polska. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli chce uczcić pamięć tamtych tragicznych wydarzeń i ludzi, którzy złożyli swoje życie na szali wolności Ojczyzny. 1 września (niedziela) o godz. 18, podczas wernisażu odbędzie się otwarcie nowych wystaw, przybliżających te tragiczne lata w Stalowej Woli, Rozwadowie i okolicznych miejscowościach.

Pierwszą z nich jest ekspozycja czasowa „Prywatna wojna. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej” przypominająca wojenne wydarzenia, emocje, strach, ale też nadzieję, bohaterstwo i ocalenie. Jest ona nie tylko lekcją historii o światowym konflikcie – jej nadrzędny cel to ukazanie heroicznych i bezkompromisowych lub po prostu przyzwoitych postaw przedstawicieli lokalnej społeczności wobec okupantów. Wystawa prezentuje równolegle historie ludzi zaangażowanych w wielkie akcje lokalnego podziemia, jak i „bohaterów dnia codziennego”. Są tam ci, którzy po wojennej zawierusze powrócili do rodzinnych domów, ale i tacy, którym nie dane było zobaczyć swoich bliskich: polegli w boju, uśmierceni w obozach, zamordowani w Katyniu…

Ekspozycję podzielono na pięć zasadniczych stref. Pierwsza z nich wprowadza widza w militarne zmagania polskich żołnierzy. Przybliża sylwetki żołnierzy pochodzących z Rozwadowa i okolicznych miejscowości, którzy brali udział w kampanii wrześniowej, a później kontynuowali walkę z niemieckim najeźdźcą będąc już w formacjach wojskowych tworzonych na zachodzie Europy oraz w ZSRR. Kolejne strefy to często losy zwyczajnych ludzi i ich walka z okupantem poza okopem. Rozpoczyna ją historia fałszywej epidemii tyfusu wywołanej przez lekarzy Stanisława Matulewicza i Eugeniusza Łazowskiego, którzy tym samym uchronili wielu mieszkańców Nadsania przed wywózką na roboty, aresztowaniem, a nawet śmiercią. Doktor Eugeniusz Łazowski otoczył opieką medyczną również Żydów. Współczuł im i nie wahał się im pomagać. Osobny blok wystawy poświęcony został eksterminacji żydowskiej społeczności Rozwadowa i historii żydowskich obozów pracy w Stalowej Woli (obóz na terenie huty stali) i Rozwadowie (obóz w lasku zwanym Młodyniem), które stały się miejscami kaźni dla tysięcy zobozowanych tu Żydów z różnych regionów Polski. Kolejna część ekspozycji to indywidualne losy działaczy ruchu oporu, więźniów obozów jenieckich, koncentracyjnych i tych, którzy podzielili tragiczne losy tysięcy polskich oficerów w Katyniu. Ostatnia sekwencja to przypomnienie niemieckich zbrodni, represji, aresztowań i masowych egzekucji, które stały się okupacyjną codziennością, naznaczoną strachem i terrorem.

Wystawa prezentuje militaria, fragmenty umundurowania, dokumenty, fotografie, korespondencję jeńców wojennych oraz osób więzionych, oryginalne „afisze śmierci” oraz wiele innych cennych pamiątek związanych z lokalną historią, pochodzących ze zbiorów Muzeum i kolekcji prywatnych.

Druga propozycja to plenerowa wystawa Okupacja niemiecka nad Sanem, 1939–1944 – 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, która na placu obok Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli (ul. Popiełuszki 10) także od 1 września. O jej wyjątkowości stanowią głównie nigdy wcześniej niepublikowane fotografie z czasów niemieckiej okupacji nad Sanem. Główną osią wystawy są materiały dokumentujące gospodarczą eksploatację regionu nadsańskiego. Skupiły się tutaj, jak w soczewce, niemal wszystkie elementy polityki okupacyjnej Generalnego Gubernatorstwa. Region dostarczał żywność i tanią siłę roboczą, a wszystko zostało podporządkowane niemieckiemu przemysłowi wojennemu.

Ekspozycja pokaże również, co robili okupanci, gdy nie byli na służbie czy w pracy, jak wyglądały ich kwatery, koszary, jak w Polsce obchodzili święta, a nawet karnawał. dzięki wystawie możemy podejrzeć świat zamknięty i niedostępny dla „zwykłych” ludzi. Fotografie radosnych Niemców, butnie maszerujących przez stalowowolskie osiedle, zestawione są z miejscami egzekucji. Utrwalone wówczas obrazy wskazują bardzo jasno, kto był ofiarą, a kto katem.

Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą głównie z albumów anonimowych żołnierzy Wehrmachtu, którzy trafili na front wschodni.

Wystawom towarzyszy program edukacyjny, w którym przewidziano m.in. lekcje muzealne, warsztaty plastyczne oraz wycieczki po Stalowej Woli i Rozwadowie.

Kuratorką wystaw jest Aneta Garanty.

aktualności

Zapraszamy na wycieczkę pt. W poszukiwaniu wojennych śladów

W poszukiwaniu wojennych śladów Zapraszamy na wycieczkę po zaułkach Rozwadowa, która swój fin ...

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Annę Dziechciarz

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Annę Dziechciarz ...

Weekend za pół ceny w Muzeum i Galerii Karpińskiego

Stalowowolskie Muzeum przystąpiło do akcji „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" organ ...

Tadeusz Gajda „Tarzan”. Walczył o Polskę, w którą wierzył

Od 4 października 2019 wystawa plenerowa: Tadeusz Gajda „Tarzan”. Walczył o Polskę, w któr ...

Muzyczna Jesień w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego i NIE TYLKO

MUZYCZNA JESIEŃ W GALERII MALARSTWA ALFONSA KARPIŃSKIEGO I NIE TYLKO… Cykl koncertów w ni ...

„60+ Kultura”

Celem akcji „60+ Kultura”, organizowanej co roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodo ...

Zajęcia dla najmłodszych w Muzeum Regionalnym

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza kreatywne maluchy w wieku 3-5 lat na zajęcia ruchowo-p ...

Oprowadzanie kuratorskie na wystawie „Prywatna wojna. 80 rocznica wybuchu II wojny światowej”

Serdecznie zapraszamy do udziału w zwiedzaniu z przewodnikiem wystawy „Prywatna wojna”. ...

Uwaga! Nowy dojazd do Muzeum przy ul. Sandomierskiej 1

W związku z remontem drogi w dniach 1.09 - 20.10.2019 nastąpi zmiana kierunku wjazdu do Muzeum. ...

Nowa wystawa interaktywna w Centrum Edukacji Dziecięcej, czyli zapraszamy do świata dźwięków

Centrum Edukacji Dziecięcej (przy Galerii Malarstwa A. Karpińskiego) ul. Rozwadowska 12 6 wrze ...

NOWY NABÓR W SZKOLE RYSUNKU I MALARSTWA ,,KARPIŃSKI”!

Jeżeli fascynujesz się rysunkiem i malarstwem, być może masz talent, dobrze rysujesz, jeżeli ch ...

Stalowowolska premiera filmu Eugeniusz Kwiatkowski – Mąż Stanu

We wtorek 3 września o godz. 18 w kinie „Wrzos” w Stalowej Woli odbędzie się przedpremierowa ...

Wernisaż wystawy pt. Prywatna wojna

Nowe wystawy w Muzeum w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej Termin: 1 września – 27 paźdz ...

Nowa Fala Polskiego Dansingu na zakończenie wakacji

25 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy na ostatnią tegoroczną odsłonę „Letniej Sceny”. ...

Godziny pracy Muzeum

  Informujemy, że 25 sierpnia 2019 (niedziela) Muzeum przy ul. Sandomierskiej 1, będzie ...

DZIEWCZYNA O PERŁOWYCH WŁOSACH. Letnia Scena w Galerii Alfonsa Karpińskiego

Już w najbliższą niedzielę 18 sierpnia, o godz. 17.00 rusza kolejny artystyczny event w Galerii ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj