Wernisaż wystawy "Miasto i Sen"

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

26 lipca w stalowowolskim Muzeum Regionalnym odbędzie się wernisaż wystawy zbiorowej MIASTO I SEN z cyklu 10 x INACZEJ. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane prace czterech młodych artystek, absolwentek krakowskiej ASP: Joanny Kałdan, Agnieszki Wielewskiej, Natalii Buchty i Barbary Iwańskiej. Kuratorem jest prof. Adam Brincken, znany i ceniony artysta, nauczyciel akademicki i wykładowca.

Otwarcie wystawy uświetni koncert duetu swingowo-jazzowego Mariusz Godzina (saksofon) oraz Marcin Maziarz (piano). WSTĘP WOLNY

  • Drukuj
  • E-mail

Joanna Kałdan portretuje miasto i egzystujących w nim ludzi, jednych idących, innych czekających na kogoś lub na coś, zatopionych w swych myślach, zamkniętych w hermetycznym świecie swej prywatności. Agnieszka Wielewska intrygująco przygląda się zewnętrzom i wnętrzom budynków – domów, sklepów. Artystka świetnie operuje światłem. Ironiczne, żartobliwe podejście do tematu Natalii Buchty ukazuje człowieka w nieoczywistych zestawieniach. Na jednym z obrazów wielki kalmar pojawia się w ogrodzie, jedną z macek obejmuje stojącego obok mężczyznę, drugą zamierza pogłaskać leżącego kota. Jej prace wyróżnia dbałość o szczegóły. Senne, poetyckie, intymne przedstawienia Barbary Iwańskiej wprowadzają nas w świat nierzeczywisty. Artystka prezentuje sceny z pogranicza jawy i snu. Do zadumy zapraszają również jej niezwykłe instalacje…

– Nie ma na tej wystawie ostentacji i feministycznych, tak modnych dziś, rewolucyjnych czy społecznych haseł. Bo o czym innym jest ona. W każdym tu spotkaniu z rysunkiem, monotypią, kolażem, obiektem, kameralnym i wielkoformatowym płótnem, instalacją zostajemy sami i… mamy czas na zastanowienie i kontemplację – powiedział prof. Adam Brincken, kurator wystawy.

Autorki prezentowanych na wystawie MIASTO I SEN prac to utalentowane absolwentki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Adama Brinckena. Za swoje osiągnięcia artystyczne były niejednokrotnie nagradzane. Wystawiały prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Joanna Kałdan (ur. 1991) oprócz malarstwa zajmuje się kolażem, rysunkiem i fotografią. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, między innymi w Sopocie (Państwowa Galeria Sztuki), Krakowie (Galeria Pryzmat ZPAP), Radomiu (Galeria Łaźnia), Tyńcu (Opactwo Benedyktynów) i Warszawie (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Miała także wystawy indywidualne: w Bielsku-Białej (Galeria Liceum Sztuk Plastycznych Akcent, Galeria Wzgórze) i Krakowie (ARTzona Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida). Joanna Kałdan to laureatka I Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa ,,Pejzaż Architektoniczny” miasta Bisztynek. Ponadto w 2016 r. otrzymała Stypendium Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Rok wcześniej wyróżniono ją podczas V Kazimierskiej Pleneriady Wyższych Uczelni Artystycznych.

Pochodząca z Wybrzeża Agnieszka Wielewska (ur. 1992) zajmuje się nie tylko malarstwem, ale także plakatem, animacją filmową i scenografią. Jej prace były prezentowane między innymi w Krakowie (Pałac Sztuki, Galeria Promocyjna ASP, Wojewódzka Biblioteka Publiczna), Sopocie (Państwowa Galeria Sztuki, SOPOTEKA, Teatr BOTO), Debreczynie na Węgrzech (MODEM Modern and Contemporary Arts Centre), Bielsku-Białej (Galeria Wzgórze), Warszawie (Galeria Stalowa, MNiSW), Radomiu (Galeria Łaźnia) i Gdańsku (Galeria Klubu Żak). Wielewska otrzymała Stypendium im. Henry’ego J.T. Dorena, Stypendium Twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, Stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska za scenografię do spektaklu „Nie wierzę w śmierć”. Jej dyplom malarski nagrodziło Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.

Natalia Buchta (ur. 1986) oprócz malarstwa zajmuje się edukacją i animacja kultury. Jest coach’em i trenerem, zajmującym się uwalnianiem potencjału osób indywidualnych i grup. Buchta zainicjowała zajęcia twórcze realizowane podczas: Paint the Weiss i Międzynarodowych Warsztatów Niepokoju Twórczego – Kieszeń Vincenta. Ponadto była autorką projektu artystycznego Inspiracje zadedykowanego 100. urodzinom Witolda Lutosławskiego, który także koordynowała, oraz wolontariuszką w ośrodkach pomocy dzieci i młodzieży. Swoje prace wystawiała w Polsce, Hiszpanii, Belgii i na Węgrzech. Pracuje w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Barbara Iwańska (ur. 1990) prace dyplomowe obroniła w pracowni malarstwa prof. Adama Brinckena i rysunku dr. hab. Rafała Borcza. Ponadto artystka w latach 2012–2015 należała do pracowni projektowania książki dr hab. Doroty Ogonowskiej. Artystka zajmuje się malarstwem, książką artystyczną, instalacją i rysunkiem. W swojej pracy podejmuje tematy związane z człowiekiem i jego emocjami, prezentuje motyw przenikania i rzeczywistości na pograniczu jawy ze snem, odwołuje się do poezji i różnych tekstów literackich.

W ubiegłym roku wystawa MIASTO I SEN była prezentowana w Galerii Miejskiej w Częstochowie.

W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli będzie eksponowana od 26 lipca do 18 sierpnia br. Wernisaż odbędzie się 26 lipca (piątek) o godz. 18.00 w głównym gmachu Muzeum, przy ul. Sandomierskiej 1.

Patronat honorowy nad wystawą objęła Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Organizatorzy: Galeria Miejska w Częstochowie, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie / Wydział Malarstwa / Katedra Edukacji Artystycznej

Scenariusz i aranżacja wystawy: prof. Adam Brincken

Kurator wystawy: prof. Adam Brincken

Koordynacja wystawy: dr Katarzyna Pająk

aktualności

Dekoracje ludowe inspiracją dla małych i dużych

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało nowy cykl etnograficzny poświęcony wzornictwu regi ...

Kalendarz art déco 2021

Już w sprzedaży on-line! Kalendarz dla wszystkich wielbicieli art déco. ...

Co u nas słychać? Muzeum w sieci

Działamy pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią i zamknięciem instytucji kultury, staramy ...

Kubek MODUS DESIGN

Jak widać muzealne eksponaty inspirują 
Kubek już w sprzedaży! .....
...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj