z archiwum MR z archiwum MR

Spotkanie Z Kresów do Stalowej Woli z cyklu Szanujmy wspomnienia

Spotkanie Z Kresów do Stalowej Woli z cyklu Szanujmy wspomnienia

czwartek, 9 maja 2019, o godzinie 16.00

w Domu Gościnnym „Hutnik”, ul. Prymasa Wyszyńskiego 12, w Sali Norblina na parterze.

 

 

Kresy są ważnym elementem polskiej tożsamości. Na temat Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej można znaleźć wiele rozmaitych informacji w literaturze, Internecie, piśmiennictwie historycznym. Kresy poznajemy głównie dzięki polskim poetom, artystom i badaczom. Ale czy jest to wystarczająca wiedza?  Dzięki aktywności Kresowian i miłośników tej tematyki, działających w naszym mieście możemy nadal poznać wiele interesujących, nieznanych faktów. Ich wspomnienia oparte są na osobistym doświadczeniu lub opowieściach rodziców, dziadków i krewnych. Często są to bolesne i dramatyczne przeżycia, których nikt nie spisał.

W tym roku, kiedy upływa 80 lat od wybuchu II wojny światowej historia Polaków na Kresach ma szczególną wymowę i warto o niej przypominać. Każda pamiątka, opowieść czy fotografia przynosi nowe spojrzenie na życie polskich obywateli przed 1939 r., na ziemiach dzisiaj leżących poza granicami naszego kraju.

 Spotkanie Z Kresów do Stalowej Woli z cyklu Szanujmy wspomnienia skierowane jest do wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoją wiedzą na temat Kresów: historiami rodzinnymi, dawnymi fotografiami, osobistymi wrażeniami dot. tamtejszych urokliwych miast i wiosek, pięknych zabytków, różnorodności kulturowej. Nasze spotkanie jest zapowiedzią przygotowywanej przez Muzeum Regionalne wystawy o Kresach, której otwarcie przewidziane jest na jesień br.

Spotkanie poprowadzi Elżbieta Skromak.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj