Z Kresów do Stalowej Woli z cyklu Szanujmy wspomnienia

9 maja 2019 r., godz. 16.00

ul. Prymasa Wyszyńskiego 12

Sala im. Stefana Norblina w hotelu Hutnik

Kresy są ważnym elementem polskiej tożsamości. Na temat Ziem Wschodnich II Rzeczypospolitej można znaleźć wiele rozmaitych informacji w literaturze, Internecie, piśmiennictwie historycznym. Kresy poznajemy głównie dzięki polskim poetom, artystom i badaczom. Ale czy jest to wystarczająca wiedza? Dzięki aktywności Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich Klub w Stalowej Woli i miłośników tej tematyki, działających w naszym mieście, możemy nadal poznać wiele interesujących, nieznanych faktów. Ich wspomnienia oparte są na osobistym doświadczeniu lub opowieściach rodziców, dziadków i innych krewnych. Często są to bolesne i dramatyczne przeżycia, których nikt nie spisał.

W tym roku, kiedy upływa 80 lat od wybuchu II wojny światowej, historia Polaków na Kresach ma szczególną wymowę i warto o niej przypominać. Każda pamiątka, opowieść czy fotografia przynosi nowe spojrzenie na życie polskich obywateli przed 1939 r., na ziemiach dzisiaj leżących poza granicami naszego kraju.

Spotkanie Z Kresów do Stalowej Woli z cyklu Szanujmy wspomnienia skierowane jest do wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoją wiedzą na temat Kresów: historiami rodzinnymi, dawnymi fotografiami, osobistymi wrażeniami dotyczącymi tamtejszych urokliwych miast i wiosek, pięknych zabytków, różnorodności kulturowej. Nasze spotkanie jest zapowiedzią przygotowywanej przez Muzeum Regionalne wystawy o Kresach, której otwarcie przewidziane jest na jesień 2019 roku.

Zorganizowane w tym celu spotkanie z cyklu Szanujmy wspomnienia odbędzie się w czwartek, 9 maja, o godzinie 16.00 w hotelu Hutnik, ul. Prymasa Wyszyńskiego 12, w Sali Norblina na parterze. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Skromak.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj