FERIE W MUZEUM

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

29 stycznia - 9 lutego 2018

  • Drukuj
  • E-mail

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w okresie ferii w dni powszednie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 12.00, zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na różnorodne zajęcia i warsztaty. Zapraszamy też grupy zorganizowane na zwiedzanie aktualnych wystaw.

 

W programie:

Centrum Edukacji Dziecięcej

ul. Staszica 14

„Machiny Leonarda da Vinci"

Turnus I

29.01.2018 r. – 02.02.2018 r.

29.01.2018 / Leonardo Da Vinci – człowiek renesansu

Czym jest renesans? Co kryje w sobie nazwa „człowiek renesansu”? Jakie zwyczaje, moda oraz kultura panowały w tym okresie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy na podstawie życia i twórczości Leonarda Da Vinci. W części artystycznej wykonamy strój z epoki renesansu przy użyciu różnorodnych materiałów.

30.01.2018 / PORTRET CZY AUTOPORTRET?

Portret to chyba najpopularniejszy temat w malarstwie. Uwiecznienie twarzy od zawsze było dla ludzi ważne i dotyczyło to zarówno władców, pisarzy, malarzy jak i zwykłych obywateli. Podczas krótkiej prezentacji dowiemy się, czym jest portret, jakie rodzaje portretów rozróżniamy oraz jak zmienił się styl malowania i funkcje portretów na przestrzeni wieków. W kolejnej części w oparciu o zdobyte już wiadomości wykonamy wspólnie portret renesansowy wybraną techniką.

31.01.2018 / FASCYNACJA PRZYRODĄ

Już jako mały chłopiec Leonardo przejawiał ogromne zainteresowanie przyrodą. To właśnie w oparciu o nią powstały jego pierwsze szkice. Podczas zajęć dowiemy się między innymi czym jest biomimetyka i do czego jest wykorzystywana współcześnie. Podczas zajęć plastycznych wykonamy różnymi technikami między innymi zwierzęta, ptaki, rośliny czyli elementy otaczającej nas przyrody.

01.02.2018 / Z LOTU PTAKA

Oprócz tego, że Leonardo był niezwykłym artystą, był również naukowcem, inżynierem i wynalazcą. Wymyślił wiele maszyn latających w tym ornithopter zainspirowany lotem ptaków. Ale czy udało mu się stworzyć machinę, dzięki której człowiek mógł wznieść się w przestworza? Podczas warsztatów plastycznych zainspirowani tematem wykonamy kolorowe latawce, wiatraki lub katapultę.

02.02.2018 / RZEŹBY W GLINIE

Jeden z etapów życia Leonarda, tzw. mediolański, rozpoczął się wraz z podjęciem pracy dla księcia Ludovico Sforzy. Da Vinci zaprojektował wówczas posąg konny z brązu dla upamiętnienia Francesko I Sforzy, ojca Ludovico. Podczas zajęć dzieci poznają podstawowe miękkie techniki rzeźby w glinie, masie papierowej, masie solnej, modelinie. W części plastycznej zapoznają się z artystami świata sztuki oraz stworzą swoją własną rzeźbę.

Turnus II

5.02.2018 r. – 09.02.2018 r.

05.02.2018 / UŚMIECH MONY LISY

Najsłynniejszy obraz świata Mona Lisa owiany jest legendą. Od lat próbuje się rozszyfrować jej tajemniczy uśmiech. Co się za nim kryje? Dlaczego patrząc w oczy Mony Lisy mamy wrażenie, jakby śledziła nas wzrokiem? Czym jest złudzenie optyczne oraz w jakim celu się go stosuje? Odpowiemy na te pytania podczas zajęć na wystawie, a w części artystycznej wspólnie wykonamy kilka prac oraz ćwiczeń, które będą „oszukiwać” nasz wzrok.

06.02.2018 / INSTRUMENTY NATURY

Geniusz Leonarda da Vinci to nie tylko konstrukcje maszyn i wynalazki, to również instrumenty muzyczne, często inspirowane przyrodą. Podczas zajęć na wystawie dowiemy się, jakie instrumenty stworzył da Vinci, z czego były wykonane. W części artystycznej wykonamy wspólnie instrumenty muzyczne. Tego dnia nie zabraknie również zabaw ruchowych.

07.02.2018 / MACHINY

Notatki Leonarda to przede wszystkim machiny i konstrukcje. Wśród nich nie zabrakło również maszyn jeżdżących. Na podstawie jego szkiców zbudowano  rower oraz samochód. Podczas zajęć przybliżymy historię powstania pierwszych maszyn. W części artystycznej wspólnie wykonamy je wykorzystując różne materiały plastyczne.

08.02.2018 / ŁOŻYSKA

Jedne z pierwszych koncepcji łożyska to te, naszkicowane przez Leonarda. Pośród jego licznych notatek nie zabrakło zapisków dotyczących łożyska pionowego oraz kulkowego. Czym jest łożysko, do czego jest wykorzystywane? Tego dnia przy pomocy materiałów codziennego użytku wspólnie wykonamy modną dziś zabawkę „Fidget spinner”.

09.02.2018 / BAL JAK Z BAJKI

Karnawał to okres, w którym organizowane są kolorowe, huczne zabawy oraz bal przebierańców. Podczas ostatniego dnia ferii przeniesiemy się w świat bajek. Dzieci będą miały okazję wcielić się w ulubionego bohatera z kreskówki. Tego dnia nie zabraknie również gier, zabaw, muzyki oraz poczęstunku. Podczas zajęć plastycznych wykonamy maskę karnawałową oraz ozdobimy nasze twarze za pomocą specjalnych kredek.

ul. Sandomierska

„Chińska armia terakotowa Cesarza Qin”

5.02.2018 /ARMIA TERAKOTOWA

Terakotowa armia, określana mianem ósmego cudu świata, to zbiór ponad 8 tys. figur naturalnej wielkości wykonanych z terakoty czyli wypalonej gliny. Przedstawia żołnierzy, oficerów i konie pierwszego chińskiego cesarza. Historię tego monumentalnego dzieła poznamy podczas zwiedzania ekspozycji, natomiast w części warsztatowej stworzymy własną terakotową armię.

6.02.2018 / SPOTKANIE ZE SMOKIEM

Smoki występowały w niemal każdej kulturze. Opisywane w licznych legendach, opowieściach nasuwają często negatywne skojarzenia z olbrzymią bestią o ogromnej sile. Na zajęciach przekonamy się, iż nie wszystkich smoków należy się bać, są bowiem takie, którym przypisywano niezwykłą mądrość, a wręcz traktowano jak święte zwierzęta. Szczególne miejsce zajmowały w kulturze starożytnych Chin. Różnorodne oblicza smoków poznamy podczas wspólnego czytania opowiadań z książki Świat w obrazkach. Smoki oraz w trakcie zajęć plastycznych.

7.02.2018 / KUCHNIA PO CHIŃSKU

W różnych krajach obowiązują odmienne tradycje kulinarne. Tym razem podczas wspólnego gotowania poznamy smaki kuchni chińskiej. Spróbujemy też swoich sił w jedzeniu za pomocą pałeczek, charakterystycznych dla kultury Dalekiego Wschodu. Naukę jedzenia pałeczkami zaczniemy od zabaw, które z pewnością was rozśmieszą, a finałem spotkania będzie wspólne zjedzenie samodzielnie przygotowanej potrawy w stylu chińskim.

8.02.2018 / ŚWIĘTO LAMPIONÓW

Święto lampionów przypada w Chinach na przełom stycznia i lutego. Podczas tego bardzo malowniczego święta Chińczycy robią papierowe lampiony i wieczorami spacerują z nimi po ulicach. Przybliżymy tę piękną tradycję oraz wybrane chińskie święta. Na koniec uczestnicy wykonają własne kolorowe lampiony.

9.02.2018 / TANECZNYM KROKIEM

Podczas ostatniego dnia ferii w muzeum odbędzie się bal rycerski, podczas którego dzieci dowiedzą się, czym był kodeks rycerski, jakimi wartościami kierowali się rycerze, kim była dama serca. Jakie było miejsce kobiety w życiu rycerza? Tego dnia nie zabraknie również licznych atrakcji oraz poczęstunku. W programie balowe, integracyjne tańce, w tym także tradycyjny polski „chodzony”. Dzień ten zakończymy uroczystym pasowaniem na rycerza/księżniczkę oraz wręczeniem pamiątkowych dyplomów.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Obowiązują wcześniejsze zapisy!

 

Centrum Edukacji Dziecięcej

ul. Staszica 14 (lokal po dawnej Bibliotece Miejskiej)

wystawa Machiny Leonarda da Vinci

termin: 29.01.2018 – 2.02.2018 oraz 5–9.02.2018

zapisy: 797 120 224, 797 120 229 (pn.–pt: 8.00–15.30)

 

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

ul. Sandomierska 1

wystawa Chińska armia terakotowa cesarza Qin

termin: 5–9.02.2018

zapisy: 15 842 00 42 (pn.–pt: 8.00–15.30)

 

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 12.00

Przeznaczone są dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

Prosimy o wypełnienie karty kwalifikacyjnej (do pobrania na stronie www oraz w siedzibie Muzeum) i dostarczenie jej do muzeum przed rozpoczęciem każdego turnusu.

Liczba miejsc ograniczona!


aktualności

Godziny pracy Muzeum

  Informujemy, że 21 lipca 2019 (niedziela) Muzeum przy ul. Sandomierskiej 1, będzie ni ...

Rozwadowski "Sokół" – spotkanie informacyjne

Zapraszamy do wzięcia udziału w forum dyskusyjnym dotyczącym rozwadowskiego "Sokoła". Spotkanie ...

Studio letnie w szkole rysunku i malarstwa ,,Karpiński”

Wakacyjny tydzień z muralem i inne zajęcia w ramach LATA ZE SZTUKĄ! ...

Letnia scena w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Już 6 lipca w sobotę o godz. 17 rusza Letnia scena w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego. To i ...

Elementarz polskiego designu

21.06-28.07.2019 Plovdiv (Bułgaria), wystawa organizowana w ramach wydarzenia Europejska Stolica Ku ...

Nekropolie Wielkiej Wojny nad Wisłą i Sanem

Nowa, monumentalna publikacja o cmentarzach wojennych w regionie nadsańskim ...

80. Rocznica Poświęcenia Zakładów Południowych w Stalowej Woli

Jest rok 1937. Grupa robotników i geodetów wyznacza teren pod budowę Zakładów Południowych nie ...

DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE RYSUNKU I MALARSTWA ,,KARPIŃSKI”

Lubisz rysować i malować? Interesujesz się sztuką? Chcesz studiować na akademii sztuk pięknych ...

Nasze muzeum wśród finalistów Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”

„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we wsp ...

TWÓRCZE WAKACJE W MUZEUM

Informujemy, że nabór na półkolonie został zakończony z powodu braku wolnych miejsc. ...

Wyróżnienie dla Muzeum za jubileuszową wystawę o Stalowej Woli

Nasze muzeum po raz kolejny otrzymało prestiżowe wyróżnienie Sybilla, przyznawane rokrocznie w k ...

Muzeum nominowane w konkursie IDOL WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO 2019

Miło Nam poinformować iż nasze Muzeum zostało nominowane w konkursie IDOL WOJEWÓDZTWA PODKARPAC ...

Rodzinna Niedziela - Dzień Matki w secesyjnym entourage’u

26 maja będziemy obchodzić święto wszystkich Mam. W tym wyjątkowym dniu zabierz swoją Mamę do ...

Nowe obrazy w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

Dwie piękne i niezwykłe prace zakupione do zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli można zob ...

Noc Muzeów 2019

18 maja 2019 roku instytucje kultury i sztuki w Polsce i Europie ponownie otwierają swe podwoje dla ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj