Wystawy dostępne w Muzeum

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Początek roku jest zwykle okresem noworocznych postanowień – schudnę, zapiszę się na siłownię, zacznę biegać… A może by tak sztuka? Rozpoczynający się rok to świetny powód by częściej zajrzeć do muzeum - Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

  • Drukuj
  • E-mail

            Na początek proponujemy wyjątkową wystawę Piotr Michałowski 1800-1855. Niezależny, bezinteresowny, wolny, eksponowaną w głównym budynku muzeum przy ul. Sandomierskiej 1. Michałowski, ceniony za niezwykłą ekspresję i wrażliwość, zapisał się w panteonie sztuki polskiej swoimi dynamicznymi kompozycjami batalistycznymi oraz mistrzowskimi przedstawieniami koni. Wśród zaprezentowanych dzieł znajdują się te, dzięki którym artysta zyskał renomę uważnego portrecisty – między innymi wnikliwe studia portretowe wieśniaków, a także portret pt. Kardynał ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Poza obrazami olejnymi, na wystawie zobaczyć można również rzadko eksponowane rysunki i szkice artysty. Wystawa potrwa do 26 lutego 2017 roku, należy się więc pospieszyć!

            Również do 26 lutego zapraszamy na wystawę Pierścionek z orłem w koronie. Zgromadziliśmy na niej obiekty pochodzące z okresu od XVIII w. – a więc stulecia, gdy w Polsce w obliczu zagrożenia państwowości, narodził się nowoczesny patriotyzm, a słowo naród zaczęło oznaczać wszystkich mieszkańców kraju – do czasów nam współczesnych, gdy pojęcie to poszukuje nowego wymiaru i miejsca we wciąż wykuwającym się społeczeństwie obywatelskim. Wystawa wpisuje się także w działania prowadzone od kilku lat przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli na rzecz designu, przypominając stalowowolskie korzenie: design jako projekt – gigantyczny projekt w postaci Centralnego Okręgu Przemysłowego, w ramach którego powstało także miasto nad Sanem oraz patriotyzm, który osiemdziesiąt lat temu pchnął tysiące ludzi do przeobrażania Polski.

            Ekspozycja Miasto i las przy ul. Staszica 14, którą można odwiedzać do 5 marca, nie należy do klasycznych muzealnych wystaw. Jest to bowiem interaktywny cykl wystaw i warsztatów propagujących wiedzę o otaczającej na faunie. Chcemy zwrócić uwagę na żyjące w miastach ptaki, owady i ssaki, na ich potrzeby, zwyczaje, zagrożenia na jakie są narażone, ale też na korzyści jakie człowiek ma z ich sąsiedztwa. Pochylamy się tam również nad estetyką i funkcjonalnością budowanych dla nich budek lęgowych. Wystawa skierowana jest do wszystkich miłośników przyrody i zaaranżowana tak, by szczególnie zainteresować i uwrażliwić dzieci, które dzięki zadaniom i specjalnym instalacjom aktywnie poznają życie zwierząt.

Serdecznie zapraszamy też do odwiedzenia naszej wystawy stałej Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem. Historyczna ekspozycja prezentowana na strychu zabytkowego Zamku książąt Lubomirskich przy ul. Sandomierskiej 1 podzielona jest na moduły-przystanki prowadzające widza przez historię od założenia miasteczka w 1690 r. do wybuchu II wojny światowej. Zwiedzanie rozpoczyna się od książęcej rodziny Lubomirskich, która przez ponad 200 lat władała charzewicko-rozwadowskimi dobrami. Zwiedzający znajdą tutaj część poświęconą dialogowi kultur w przedwojennym Rozwadowie, charakterystykę mieszczaństwa rozwadowskiego, życie kulturalne, religijne i patriotyczne oraz historię powstania pod koniec XIX w. węzła kolejowego, niezwykłej inwestycji, ważnej zarówno dla miasta jak i regionu. Ważnym jej elementem jest część multimedialna, która pozwala za pomocą gier, animacji i filmów poznać bliżej historie zasygnalizowane na wystawie.

Od grudnia 2016 r. można też obejrzeć nową stałą ekspozycję, tym razem poświęconą najnowszej historii Stalowej Woli. Wystawa pt. A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989 dostępna jest dla zwiedzających w Muzeum Jana Pawła II (Stalowa Wola, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 4). Miejsce jej eksponowania nie jest przypadkowe. Stalowowolska Solidarność, zrodzona i aktywna w Hucie i innych zakładach pracy, od początku, poprzez lata stanu wojennego, aż do czasu przemian 1989 znajdowała schronienie i oparcie w Kościele: w skali globalnej dzięki wybraniu krakowskiego arcybiskupa Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a w skali lokalnej, stalowowolskiej, dzięki postawie ks. Edwarda Frankowskiego, proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski. Wystrój sal wystawienniczych przywodzi na myśl autentyczne miejsca, ważne dla tamtych wydarzeń w Stalowej Woli: halę narzędziowni w HSW, mieszkanie opozycjonistów, celę więzienną, Duszpasterski Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej, przestrzeń strajkową, a przemyślana aranżacja dźwiękowa i świetlna w poszczególnych częściach wystawy stwarza niepowtarzalny klimat tamtej epoki.

Jak widać, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wszystkim wystawom towarzyszy program edukacyjny z warsztatami. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Wszystkie informacje dotyczące wystaw i nowości w Muzeum znajdziecie na naszej stronie internetowej www.muzeum.stalowawola.pl oraz na https://www.facebook.com/muzeumregionalne.stalowawola/

aktualności

Wystawa fotograficzna Zofia Rydet – Zapis socjologiczny (1978-1990)

Wystawa fotograficzna prezentuje dorobek Zofii Rydet, jednej z najwybitniejszych postaci polskiej fo ...

Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich

Zapraszamy do odwiedzenia nowej wystawy dostępnej w naszym muzeum już od 1 marca 2019 r do 5 maja ...

Rodzinna niedziela w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

17 lutego 2019 r. ul. Rozwadowska 12 godz. 15:00–17:00 ...

I wystawa adeptów Szkoły Rysunku i Malarstwa ,,Karpiński”

W niedzielę 27 stycznia zapraszamy na pierwszą wystawę adeptów Szkoły Rysunku i Malarstwa ,,Kar ...

Ważna informacja

Godziny pracy Muzeum przy ul. Sandomierskiej 1 oraz Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego ul. Rozw ...

OTWARCIE GALERII MALARSTWA ALFONSA KARPIŃSKIEGO W STALOWEJ WOLI

OTWARCIE GALERII MALARSTWA ALFONSA KARPIŃSKIEGO W STALOWEJ WOLI 27 stycznia 2019 Stalowa Wola, u ...

RODZINNA NIEDZIELA Muzyczny Dzień Babci i Dziadka w Muzeum

Zapraszamy wszystkie Babcie i Dziadków z Wnuczętami do wspólnego odwiedzenia naszego Muzeum w prz ...

Noworoczne kolędowanie w Muzeum Regionalnym

Pozostajemy w klimacie Świąt Bożego Narodzenia i serdecznie zachęcamy do wspólnego kolędowania ...

Ferie ze sztuką

Jak co roku zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat do udziału w półkoloniach w Muzeum. Odbędą się ...

Szkoła Rysunku i Malarstwa „Karpiński”

ROZPOCZNIJ Z NAMI SWOJĄ ARTYSTYCZNĄ PRZYGODĘ ...

WIGILIA ROZWADOWSKA W MUZEUM

W ubiegły piątek 14 grudnia 2018 roku, w ramach projektu „Modelowanie kompleksowej rewitalizacji ...

Rodzinna niedziela w Muzeum

Święta tuż, tuż :)zapraszamy więc w ramach Rodzinnej niedzieli w Muzeum na kreatywne warsztaty ...

Kwartet Śląski - Pokolenie Stalowowolskie

9 grudnia o godz. 17:00 zapraszamy na koncert Kwartetu Śląskiego w składzie Szymon Krzeszowiec (I ...

MIKOŁAJKI W MUZEUM

6 grudnia każdego roku obchodzimy dzień ulubionego przez wszystkie dzieci św. Mikołaja. Zachęca ...

Oferta Świąteczna – Bożonarodzeniowa

Jak co roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli za sprawą autorskich propozycji zajęć plastycznych ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj