Wystawy dostępne w Muzeum

  • data:
  • kurator:
  • inne:
  • nieco dłuższy tekst:

Początek roku jest zwykle okresem noworocznych postanowień – schudnę, zapiszę się na siłownię, zacznę biegać… A może by tak sztuka? Rozpoczynający się rok to świetny powód by częściej zajrzeć do muzeum - Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

  • Drukuj
  • E-mail

            Na początek proponujemy wyjątkową wystawę Piotr Michałowski 1800-1855. Niezależny, bezinteresowny, wolny, eksponowaną w głównym budynku muzeum przy ul. Sandomierskiej 1. Michałowski, ceniony za niezwykłą ekspresję i wrażliwość, zapisał się w panteonie sztuki polskiej swoimi dynamicznymi kompozycjami batalistycznymi oraz mistrzowskimi przedstawieniami koni. Wśród zaprezentowanych dzieł znajdują się te, dzięki którym artysta zyskał renomę uważnego portrecisty – między innymi wnikliwe studia portretowe wieśniaków, a także portret pt. Kardynał ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Poza obrazami olejnymi, na wystawie zobaczyć można również rzadko eksponowane rysunki i szkice artysty. Wystawa potrwa do 26 lutego 2017 roku, należy się więc pospieszyć!

            Również do 26 lutego zapraszamy na wystawę Pierścionek z orłem w koronie. Zgromadziliśmy na niej obiekty pochodzące z okresu od XVIII w. – a więc stulecia, gdy w Polsce w obliczu zagrożenia państwowości, narodził się nowoczesny patriotyzm, a słowo naród zaczęło oznaczać wszystkich mieszkańców kraju – do czasów nam współczesnych, gdy pojęcie to poszukuje nowego wymiaru i miejsca we wciąż wykuwającym się społeczeństwie obywatelskim. Wystawa wpisuje się także w działania prowadzone od kilku lat przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli na rzecz designu, przypominając stalowowolskie korzenie: design jako projekt – gigantyczny projekt w postaci Centralnego Okręgu Przemysłowego, w ramach którego powstało także miasto nad Sanem oraz patriotyzm, który osiemdziesiąt lat temu pchnął tysiące ludzi do przeobrażania Polski.

            Ekspozycja Miasto i las przy ul. Staszica 14, którą można odwiedzać do 5 marca, nie należy do klasycznych muzealnych wystaw. Jest to bowiem interaktywny cykl wystaw i warsztatów propagujących wiedzę o otaczającej na faunie. Chcemy zwrócić uwagę na żyjące w miastach ptaki, owady i ssaki, na ich potrzeby, zwyczaje, zagrożenia na jakie są narażone, ale też na korzyści jakie człowiek ma z ich sąsiedztwa. Pochylamy się tam również nad estetyką i funkcjonalnością budowanych dla nich budek lęgowych. Wystawa skierowana jest do wszystkich miłośników przyrody i zaaranżowana tak, by szczególnie zainteresować i uwrażliwić dzieci, które dzięki zadaniom i specjalnym instalacjom aktywnie poznają życie zwierząt.

Serdecznie zapraszamy też do odwiedzenia naszej wystawy stałej Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem. Historyczna ekspozycja prezentowana na strychu zabytkowego Zamku książąt Lubomirskich przy ul. Sandomierskiej 1 podzielona jest na moduły-przystanki prowadzające widza przez historię od założenia miasteczka w 1690 r. do wybuchu II wojny światowej. Zwiedzanie rozpoczyna się od książęcej rodziny Lubomirskich, która przez ponad 200 lat władała charzewicko-rozwadowskimi dobrami. Zwiedzający znajdą tutaj część poświęconą dialogowi kultur w przedwojennym Rozwadowie, charakterystykę mieszczaństwa rozwadowskiego, życie kulturalne, religijne i patriotyczne oraz historię powstania pod koniec XIX w. węzła kolejowego, niezwykłej inwestycji, ważnej zarówno dla miasta jak i regionu. Ważnym jej elementem jest część multimedialna, która pozwala za pomocą gier, animacji i filmów poznać bliżej historie zasygnalizowane na wystawie.

Od grudnia 2016 r. można też obejrzeć nową stałą ekspozycję, tym razem poświęconą najnowszej historii Stalowej Woli. Wystawa pt. A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989 dostępna jest dla zwiedzających w Muzeum Jana Pawła II (Stalowa Wola, ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 4). Miejsce jej eksponowania nie jest przypadkowe. Stalowowolska Solidarność, zrodzona i aktywna w Hucie i innych zakładach pracy, od początku, poprzez lata stanu wojennego, aż do czasu przemian 1989 znajdowała schronienie i oparcie w Kościele: w skali globalnej dzięki wybraniu krakowskiego arcybiskupa Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, a w skali lokalnej, stalowowolskiej, dzięki postawie ks. Edwarda Frankowskiego, proboszcza parafii Matki Bożej Królowej Polski. Wystrój sal wystawienniczych przywodzi na myśl autentyczne miejsca, ważne dla tamtych wydarzeń w Stalowej Woli: halę narzędziowni w HSW, mieszkanie opozycjonistów, celę więzienną, Duszpasterski Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej, przestrzeń strajkową, a przemyślana aranżacja dźwiękowa i świetlna w poszczególnych częściach wystawy stwarza niepowtarzalny klimat tamtej epoki.

Jak widać, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wszystkim wystawom towarzyszy program edukacyjny z warsztatami. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Wszystkie informacje dotyczące wystaw i nowości w Muzeum znajdziecie na naszej stronie internetowej www.muzeum.stalowawola.pl oraz na https://www.facebook.com/muzeumregionalne.stalowawola/

aktualności

Rodzinna niedziela w Muzeum

Święta tuż, tuż :)zapraszamy więc w ramach Rodzinnej niedzieli w Muzeum na kreatywne warsztaty ...

Kwartet Śląski - Pokolenie Stalowowolskie

9 grudnia o godz. 17:00 zapraszamy na koncert Kwartetu Śląskiego w składzie Szymon Krzeszowiec (I ...

MIKOŁAJKI W MUZEUM

6 grudnia każdego roku obchodzimy dzień ulubionego przez wszystkie dzieci św. Mikołaja. Zachęca ...

Oferta Świąteczna – Bożonarodzeniowa

Jak co roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli za sprawą autorskich propozycji zajęć plastycznych ...

Zapraszamy na warsztaty florystyczno-rękodzielnicze pt. "Las w słoiku"

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza na warsztaty florystyczno- rękodzielnicze w Szkole Rysun ...

Malarstwo i Mural w Szkole Rysunku i Malarstwa w Stalowej Woli

10 listopada w Stalowej Woli ruszyła Szkoła Rysunku i Malarstwa ,,Karpiński”, której organizat ...

Promocja książki Szkło i Ceramika art déco

Zapraszamy na spotkanie promujące najnowszą publikację Muzeum „Szkło i ceramika art déco ze z ...

Lekcja Śpiewania na Rynku w Rozwadowie

W sobotę, 10 listopada o godz. 15.00, na Rynku w Rozwadowie odbędzie się Lekcja Śpiewania najpi ...

Otwarcie wystawy Wielka Wojna nad Dolnym Sanem

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Wielka Wojna nad Dolnym Sanem" już w najbliższą sobotę o godz. ...

Trwają zapisy do Szkoły Rysunku i Malarstwa! Dołącz do nas!

Od 10 listopada rusza Szkoła Rysunku i Malarstwa w Stalowej Woli. ...

"Z Rozwadowa do Lwowa"

W najbliższą niedzielę, 4 listopada, godz. 18:00 zapraszamy na spektakl pt. "z Rozwadowa do Lwowa ...

Ważna informacja!

W związku ze zmianą ekspozycji Muzeum jest nieczynne do 4.11.2018. W dniu 12.11.2018 Muzeum ...

Korale koloru koralowego

25-29.10.2018, Designblok w Pradze,   Korale koloru koralowego ...

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

 Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum Centra ...

Zapraszamy na rodzinną niedzielę

W niedzielę 21 października serdecznie zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem wystawy "Świ
...

Zarządzanie Bezpieczeństwem Muzeum - Nowe Wyzwania w Ochronie Muzeów

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy współpracy Muzeum Regionalnego w Stalowej W ...
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce prywatności.
Zaakceptuj