Pierwotna Puszcza Sandomierska

LEKCJE DLA KLAS INTEGRACYJNYCH I KLAS ZE SZKÓŁ SPECJALNYCH

Życie lasu

Najmłodsi zwiedzający dowiedzą się, dlaczego las jest tak ważny dla człowieka, czym się charakteryzuje i jak możemy o niego dbać. Opowiemy też o tym, jak zachować się podczas nieoczekiwanego spotkania z dzikim zwierzęciem, jak zbierać dary lasu i wspomagać przyrodę.

Puszcza Sandomierska dawniej i dziś

W oparciu o treść wystawy opowiemy o roli lasów w życiu człowieka przed wiekami i dzisiaj. Przybliżymy świat leśnej flory i rządzące nim prawa, zajrzymy też do prywatnego życia jej mieszkańców – dzikich zwierząt.

Kultura w naturze

Lekcja kultury osobistej o odpowiednim zachowaniu na łonie natury. Mali uczestnicy dowiedzą się, jak zachowywać się w lesie, jak nie przeszkadzać zwierzętom i być dobrym mieszkańcem zielonej planety.

Lekcja wycieczkowa w parku w Charzewicach

Spacer historyczno-przyrodniczy, podczas którego uczestnicy poznają zarówno ciekawe i burzliwe losy rodziny Lubomirskich, dawnych właścicieli Rozwadowa, jak i historię parku, wiele gatunków drzew, w tym także pomniki przyrody. Obejrzymy zachowane budynki i poszukamy miejsca, gdzie stała pierwsza siedziba książęcego rodu. Przespacerujemy się aleją dębową i udamy się na spotkanie ze stałym mieszkańcem parkowej wysepki.

Spektrum autyzmu

Osobom ze spektrum autyzmu proponujemy ciche godziny w Muzeum, na które można umówić się telefonicznie pod nrm 15 844 85 56 lub 797 120 229.

WARSZTATY

Lecznicze dary lasu

Lekcja o ziołolecznictwie i leczniczych leśnych skarbach połączona z warsztatem. W części praktycznej uczestnicy wykonają autorskie mieszanki służące do roślinnej kąpieli z ziół i produktów leśnych.

Bomby nasienne

Lekcja o relacji człowieka z roślinami połączona z aktywnością. Na warsztatach każdy z uczestników wykona swoją wersję bomby nasiennej, w której zamknie wybrane gatunki roślin. Bomby pomogą w zazielenianiu leżących odłogiem terenów, które przez człowieka zostały zniszczone.

Wstęp bezpłatny

Przy Muzeum jest duży, wygodny parking z wjazdem od ul. Kopernika.

W budynku znajduje się platforma, która pozwala wjechać na pierwsze piętro.

Sale wystawiennicze nie posiadają progów.

program dla gości niepełnosprawnych